Kerry: Çok endişeliyiz

Kerry: Çok endişeliyiz
05 Ekim 2015 20:41:49

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma olasılığının bulunduğuna dikkati çekerek 'Bu konuda çok endişeliyiz' dedi.

Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlal etmesi dünya gündemine oturdu. Türkiye' Rusya'ya nota vermesinin ardından NATO'da Rusya'yı uayardı. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma olasılığının bulunduğunu belirterek, "Bu konuda çok endişeliyiz. Bu tam da uyarıda bulunduğumuz türden bir şey" dedi.

Şili'de bir konferansa katılan Kerry, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma ihtimalinin bulunduğunu dile getirdi. 

"Bu konuda çok endişeliyiz. Bu tam da uyarıda bulunduğumuz türden bir şey" ifadesini kullanan Kerry, Rusya'nın uluslararası standartlara uygun biçimde davranma sorumluluğu bulunduğunu hatırlattı. 

Rusya'ya ait bir savaş uçağı 3 Ekim Cumartesi saat 12.08'de Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türk hava sahasına girmiş, iki Türk F-16 jeti önleme yaparak ihlali nihayete erdirmişti.