Kılıçdaroğlu'na veda: CHP'de bir dönem sona erdi!

Kılıçdaroğlu'na veda: CHP'de bir dönem sona erdi!
Haber Tarihi : 05 Kasım 2023 09:00:32
Son Güncelleme Tarihi : 05 Kasım 2023 13:43:51

Özgür Özel, CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda gerçekleşen ikinci tur oylaması sonucu 1366 delegenin katıldığı seçimde 812 oy alarak yeni Genel Başkanı oldu.

Manisa Milletvekili Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 38. Olağan Kurultayı'nda gerçekleşen ikinci tur oylamasında 1366 delegenin katıldığı seçimde 812 oy alarak CHP'nin yeni Genel Başkanı olarak seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu 536 oy alarak genel başkanlık yarışında ikinci sırada yer adı. Seçimde 12 oy ise geçersiz sayıldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den kurultaya teşekkür

Hayatımın en büyük onurunu yaşıyorum. Bunu CHP'nin 100. yılında ve 100. yılında kurulan ilk sandığında ikinci yüzyıla yön verecek partimizin kurultayında oy birliğiyle şahsıma verilen bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Bizimle birlikte gönlü bizimle birlikte olan bundan sonra başlattığı adalet yürüyüşüne hep beraber devam edeceğimiz Sayın Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım. İlkokul öğretmenimden, tüm öğretmenlerime bugün beni burada yalnız bırakmayan Bornova Anadolu Lisesi arkadaşlarıma ve elbette böylesi bir gecede gecenin bu saatinde bu büyük onuru benimle birlikte yaşayan tüm delegelerimize, tüm CHP'lilere yürekten teşekkür ediyorum.

Seferberlik ilan etti

Bu zor süreçte bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma söz veriyorum. Süreç boyunca istemeden kırdıklarım olduysa af ola. Grubumuz pazartesi sabahından itibaren plan-bütçe komisyonundaki mücadelesine büyük bir enerjiyle ve tek yumruk olarak devam edecek. Bizlerde 5 ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanacağız. 1,5 milyon üyemize diyorum ki biz Cumhuriyetimizin 100. yılında yaşadığımız üzüntüyü atlatabilmek için yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum.

Kılıçdaroğlu'dan Özgür Özel'e tebrik

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel'i tebrik etti.

Tebrik açıklamasını resmi X sosyal medya hesabından yapan Kılıçdaroğlu, "Büyük Önderimiz Atatürk’ün emanetini, bugüne kadar onurla taşıdım. Ve bugün, kurultay delegelerimizin verdiği kararla, Genel Başkanlık görevine veda ediyorum. Bugüne kadar mücadelemize omuz veren herkese teşekkür ederim. Genel Başkanlık görevine seçilen yeni Genel Başkanımız Özgür Özel’i kutluyor, başarılar diliyorum." dedi.