Koltuğa oturur oturmaz kendi kurumunu eleştirdi

Koltuğa oturur oturmaz kendi kurumunu eleştirdi
Haber Tarihi : 12 Ocak 2017 07:15:25
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Guterres, görevlerinin savaşları engellemek olduğunu hatırlatarak, barışın sağlanması için örgütün değişikliklere gitmesi çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ne ilk hitabında, BM'nin önceliğinin uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması olduğunu vurguladı.

BM'nin görevinin savaşları engellemek olduğunu hatırlatan Guterres, barışın sağlanması için örgütün değişikliklere gitmesi çağrısında bulundu. Kriz bölgelerindeki milyonlarca insanın BM Güvenlik Konseyi'ne bel bağladığını ancak krizleri önlemek yerine çok fazla zaman ve kaynak harcandığına dikkati çeken Genel Sekreteri Antonio Guterres, "İnsanlar çok büyük bedeller ödüyor" dedi. 

‘Barışı sağlamak için değişikliğe gitmeliyiz'

Kriz bölgelerindeki milyonlarca insanın BM Güvenlik Konseyi'ne bel bağladığını ancak krizleri önlemek yerine çok fazla zaman ve kaynak harcandığına dikkati çeken Guterres, "İnsanlar çok büyük bedeller ödüyor" dedi.

BM'nin yeni bir yaklaşım belirlemesi gerektiğininin önemine işaret eden Guterres, "Birleşmiş Milletler savaşları önlemek için kuruldu. Barışı sağlamak için tutumumuzu gözden geçirmeli, strateji, yapı ve operasyonlarımızda değişikliğe gitmeliyiz" ifadesini kullandı.Guterres, üye ülker birbirine güvenmediği için krizleri önleme konusunda birçok fırsatın kaçırıldığını belirterek, "Bugün liderlik ortaya koyarak, barışı öncelik vererek, Birleşmiş Milletler'in itibarını ve nüfuzunu güçlendirmemiz gerek" şeklinde konuştu.