Koza-İpek’in müdüründen itiraf

Koza-İpek’in müdüründen itiraf
04 Eylül 2015 09:04:57

Hayali altın üretimi

 

Koza-İpek Grubu'na yapılan operasyonda gözaltına alınan Genel Müdür İsmet Sivrioğlu, sorgusunda himmetleri saklamak için başvurulan "Hayali altın üretimini" adeta kabul etti.

 

Koza-İpek Grubu Genel Müdür İsmet Sivrioğlu, yurtdışına kaçırılan 7 milyar dolar sorulunca, "Tesislerimizde bu kadar altın üretimi mümkün değil" dedi.

Paralel Yapı'nın ana finansörlerinden Akın İpek'e ait şirketlere yapılan baskında gözaltına alınan Koza İpek Holding Genel Müdürü İsmet Sivrioğlu, sorgusunda İpek Holding'in himmet paralarını aklamak için başvurduğu "hayali altın üretimini" adeta itiraf etti.

 

Hayali altın

İsmet Sivrioğlu "72 ton altın üretimi doğru olabilir. Net kazancın 1 milyar 735 milyon dolar olduğunu düşünüyorum. Fakat üretim yaptığımız tesislerden 7 milyar dolarlık altın üretimi teknik olarak mümkün değil" yanıtı verdi. Sivrioğlu'nun bu sözleri, Akın İpek'in himmet paralarını aklamak için yaptığı hayali altın üretiminin doğruluğunu da teyit etti. Bu arada gözaltına alınan Koza İpek Holding görevlisi 7 kişi savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Savcı, şüphelilere adli kontrol uygulanmasını talep etti.

 

Polisler vurgunu madde madde sorguladı:

  • En önemli maden ocaklarında dahi cevher verimliliği ton başına 1.30 gram. Sizde 6 gram görünüyor. Bu verimlilik Güney Afrika'da (ton başına 2.5 gram) bile yok.

 

  • Koza 2006-2014 arasında 72 bin 595 kilo altın üretmiş. Bunun için 11 bin ton siyanüre ihtiyaç var. Ancak Türkiye'nin toplam siyanür ithalatı 14 bin ton.

 

  • Altının üretim maliyet rakamını ons başına 476 dolar olarak göstermişsiniz. Dünya Altın Konseyi verilerine göre tüm dünyada bu rakam ons başına 1000-1200 dolar.

 

  • 72 bin ton altın ürettiyseniz, kârınızın 1 milyar 735 milyon dolar olması lazım. Ancak yurtdışına 7 milyar 40 milyon dolar göndermişsiniz. Bunun kaynağı nedir?

Koza-İpek'da Hakan Şükür havalesi

Koza-İpek Holding'e yapılan operasyon kapsamında eski futbolcu ve milletvekili Hakan Şükür'ün de adı geçti. Şükür'ün bir şirket çalışanına 12 bin lira havale ettiği tespit edildi. Hakan Şükür hakkında da savcılık tarafından inceleme başlatıldığı öğrenildi.

Akın İpek'in evinde yapılan aramada Fethullah Gülen'i övücü bir takım notlar bulunduğu belirtildi. Evde bulunan “Her hafta arkadaşları kurulan bir saat gibi hizmete kurmalıyız” şeklindeki bir nota, örgütsel doküman olarak el konulduğu öne sürüldü. Soruşturma dosyasında eski Futbolcu Hakan Şükür'ün, bir şirket çalışanına 12 bin lira havale etti bilgisinin de girdiği öğrenildi. Şükür'ün söz konusu havaleyi hangi amaçla yaptığı da savcılık tarafından incelemeye alındı.