Melek yatırımcılıkta süper ligdeyiz

Melek yatırımcılıkta süper ligdeyiz
Haber Tarihi : 01 Şubat 2016 10:01:15
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'bireysel katılım sermayesi' olarak bilinen melek yatırımcılığa destekte Türkiye'nin, birçok gelişmiş ülke arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, 'Henüz yeni bir sistem olmasına rağmen, Türkiye bu alana verdiği destekle süper lige girdi' dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, AA muhabirine henüz başlangıç aşamasında olan bir iş fırsatına yatırım yaparak girişimin büyümesi ve gelişmesi için sermaye ve bilgi birikimi sağlayan melek yatırımcılığın Türkiye ve dünya genelindeki durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de melek yatırımcılığı teşvik etmek için Bireysel Katılım Sermayesi mevzuatını çıkarttıklarını anlatan Şimşek, başlangıç aşamasındaki girişimcilerin en önemli sorun olarak gördükleri finansmana erişim konusundaki sıkıntılarını giderecek önemli adımlar attıkları söyledi. 

Finansman sorununun çözümüne yönelik Bireysel Katılım Sermayesi sisteminde, Hazine Müsteşarlığı tarafından lisanslanan iş meleklerinin yatırım yapmasını desteklemek amacıyla 2013 yılında yeni bir uygulamanın hayata geçtiğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti: 

"Bu yeni dönemde, girişimcilerle şirkete sermaye koymak suretiyle ortaklık kuran melek yatırımcıların koydukları sermayenin yüzde 75'inin veya tamamının gelir vergisi matrahından düşürülmesi imkanını sağladık. Aynı zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK veya KOSGEB tarafından belirlenmiş programlar kapsamında desteklenmiş yenilikçi, Ar-Ge odaklı, katma değeri yüksek olan ancak yüksek risk içeren erken aşama firmalara yönelik yatırımları özendirmek için bu tür firmalara koyulan sermayenin tamamının gelir vergisi matrahından düşürülmesi imkanını tanıdık." 

"Sisteme sağladığımız destekle birinci sıradayız" 

Türkiye'nin melek yatırımcılıkla son iki yıldır tanışmış olmasına rağmen, sisteme devletin verdiği destekte birçok gelişmiş ülke arasında ilk sıraya yükseldiğini vurgulayan Şimşek, "Henüz yeni bir sistem olmasına rağmen, Türkiye bu alana verdiği destekle süper lige girdi" diye konuştu. Şimşek, melek yatırımcılığa sağlanan destekle, Türkiye'nin İngiltere, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Singapur, İsrail ve ABD'nin çeşitli eyaletlerini geride bıraktığını açıkladı. 

Melek yatırımcılığın yerli yatırımları desteklemekte lokomotif rol üstlenmeye başladığını dile getiren Şimşek, sistemin desteğini alarak iç yatırımı hareketlendirmeye başladıklarını kaydetti.

"625 lisanslı yatırımcı hedefi çok rahat aşılacak" 

Melek yatırımcılığa Türkiye'de ilginin her geçen gün arttığına işaret eden Şimşek, ocak ayı itibarıyla 347 melek yatırımcının lisans aldığını, toplam yatırım ivmesinde de ciddi bir yükseliş kaydedildiğini bildirdi.

Hazine Müsteşarlığının ilk 5 yılda 625 lisanslı yatırımcıya ulaşmayı hedeflediği dikkate alındığında bu kadar kısa bir sürede 347 rakamına ulaşılmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

"Bu sayı her geçen gün artıyor. Bu da gösteriyor ki hedefi çok rahat bir şekilde aşacağız. Yatırımcılarımız bu alana ilgi duyuyor ve her geçen gün ilgi biraz daha artıyor. Öte yandan toplamda 14'ü halihazırda sonuçlandırılmış 20'den fazla yatırım başvurusu bulunurken toplam yatırım hacmi 7 milyon liraya yaklaşmıştır. Bu yatırım başvuruları özellikle son dönemde artmış olup, yatırım ivmesinde ciddi bir yükseliş gözlemliyoruz. Düzenlemenin yapıldığı ilk yıl sadece 2 tane ağ akredite edilmişken bugün akredite ağların sayısı da 13'e ulaştı. Bu sevindirici bir gelişmedir.”

"Yatırımlar küçük gibi görünse de ekonomiye katkısı büyük" Devlet desteği almadan da melek yatırımlarını gerçekleştiren birçok lisanslı ve lisanssız yatırımcısının da bulunduğunu belirten Şimşek, “Bu yatırımcıların sadece geçen yıl 40 milyon liralık yatırıma imza attığı tahmin ediliyor. Yatırım tutarları küçük gibi görünse de teknoloji odaklı ve yüksek büyüme potansiyelli yatırımlar oldukları için sisteme ve ekonomiye katkıları büyüktür" şeklinde konuştu.

"Melek yatırımcılığı daha da geliştirip yayacağız" 

Diğer destek mekanizmalarından farklı olarak Bireysel Katılım Sermayesi sisteminin aslında sektördeki tüm aktörleri, girişimcileri, yatırımcıları ve ağları kapsayan çok geniş bir yapı olduğuna dikkati çeken Şimşek, “bu yapının daha da iyileştirilmesini ve geliştirilmesini, aynı zamanda tüm Türkiye geneline yayılmasını hedefliyoruz" dedi.

Şimşek, melek yatırımcılığı desteklemek ve melek yatırımcılarla birlikte yatırım yapmak adına bu sene Avrupa Yatırım Fonu ile ortak yatırım fonunu da devreye sokacaklarını sözlerine ekledi.