MHP'li Özdağ PKK ile pazarlık yapmış!

MHP'li Özdağ PKK ile pazarlık yapmış!
25 May 2015 08:51:10

MHP'li Özdağ PKK ile pazarlık yapmış!

 

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Gaziantep Milletvekili Adayı Prof. Ümit Özdağ'ın PKK ile federasyon pazarlığı yaptığını kanıt eden belgelere Yeni Söz gazetesi ulaştı. Özdağ bu konuda ortaya atılan iddiaları daha önce reddetmişti.

ANKARA'DAKİ OFİSİNDE 2 KEZ GÖRÜŞTÜ

Gizli ibareli iki sayfalık MİT belgesine göre, Özdağ 1997'de ABD'de, 2002'de ise Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Başkanı olduğu sırada, Ankara'daki ofisinde bölücü örgüt temsilcileriyle iki kez görüştü. İkinci görüşmede PKK'lılar federasyon yani özerklik dışında hiçbir seçeneği kabul etmeyeceklerini dayatınca Özdağ, devletin üst düzeyinde tanıdıkları olduğunu söyleyip, konuyu onlara ileteceği garantisini veriyor.

Seçim meydanlarındaki söylemin AK Parti hükümetini PKK ile pazarlık yaptığı eleştirisi üzerine kuran MHP'de, bu belgelerin ortaya çıkmasından sonra tabanı rahatsız olacağına ve Gaziantep başta olmak üzere oylarının rengini gözden geçireceklerine kesin gözüyle bakılıyor.

FEDERASYON PAZARLIĞI YAPTI

MHP'nin gerçek yüzünü ortaya koyan sarsıcı resmi belgelerde, Özdağ'ın PKK ile 1997'deki ABD buluşmasına göndermeler yapılmakla birlikte, PKK temsilcilerini ofisinde ağırladığı ve federasyon pazarlığı yaptığı 2002 görüşmesi bütün ayrıntısıyla anlatılıyor. 4 Mart 2003'te MİT Müsteşarlığı'ndan Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve MGK Genel Sekreterliği'ne "kişiye özel, ivedi" üst-notuyla gönderilen yazıda, Özdağ'ın KADEK/PKK temsilcisi İrfan Güler'le kendi ofisinde görüşmesi anlatılıyor.

Belgede, Özdağ'ın 'derin devlet'in adamı olduğuna ilişkin iddialar bulunduğuna vurgu yapılıyor. Özdağ'ın, terör faaliyetlerinden hapis yatan Güler'le, hapisten çıktıktan sonra 15 Kasım 2002'de kendi ofisinde görüştüğü ve pazarlık yaptığı anlatılıyor.

GÖRÜŞME TALEBİ ÖZDAĞ'DAN

Belgelere göre, görüşme talebi Özdağ'dan geldi. Belgede bu hususla ilgili; "KADEK/PKK temsilcisinin Ekim 2002 ayı içerisinde ASAM Başkanı'nın görüşme istemesi üzerine Avrupa alanına davet edildiği ancak gelmediği, ayrıca KADEK/PKK YBK Üyesi Murat Karayılan'ın da Kuzey Irak'a davet ettiği" bilgisi aktarılıyor. Karayılan'ın Kuzey Irak'a davetine bazı işlerini gerekçe göstererek gitmeyen Özdağ, bölücü terör örgütüyle Avrupa ve Kuzey Irak'ta değil, kendi ofisinde görüşmeyi tercih ediyor.

Özdağ'ın PKK ile 1997'de ABD'de yaptığı görüşmeye ve içeriğine ilişkin de bilgi verilen resmi belgede, orada dönemin PKK temsilcileriyle görüştüğü,görüşmede 'örgütün silahları susturması, silahlı güçlerini sınır dışına çekmesi, böylece soruna tartışma ve çözüm zemini doğacağı' teminatı verdiği anlatılıyor. Terör örgütü temsilcilerinin Özdağ'a yanıtı; "Federasyon ışında bir çözüm kabul etmeyiz" şeklinde oluyor.

MHP'nin 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nda Gaziantep Milletvekili Adayı olan Ümit Özdağ, PKK'lıların bu isteği üzerine, 'devletin üst düzeyinde tanıdığı dostları olduğunu, konuyu onlarla görüşeceğini, bu tür görüşmelerin devam etmesini istediği' yanıtını veriyor. Özdağ, PKK'lılardan görüşmenin gizli kalmasını özellikle istiyor. Belgede, Özdağ-PKK görüşmesine, örgütün devletle irtibatı sağlamada yararlandığı Diyarbakırlı işadamı Mehmet Mehmetoğlu'nun aracılıkettiği vurgulanıyor