Okullarda deprem tatbikatı yapıldı

Okullarda deprem tatbikatı yapıldı
04 Mart 2022 14:12:53

SAKARYA (AA) - Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Düzce, Karabük ve Bolu'da "2022 Afet Tatbikat Yılı" dolayısıyla, Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında tüm okullarda eş zamanlı tatbikat gerçekleştirildi.

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde AFAD yetkililerinin de katıldığı deprem tatbikatı düzenlendi.

75. Yıl İlkokulu'ndaki tatbikatta, sirenlerin çalmasının ardından öğrenciler sıraların kenarında kendilerini korumaya aldı.

Öğretmenlerin yönlendirmesiyle sırayla ve seri şekilde sınıflarından ayrılan öğrenciler, okulun bahçesindeki alanda toplandı.

Tatbikat sırasında öğrenciler dışarı çıkarken 1. sınıf öğrencisi Osman Pamir, okulun maskotu haline gelen kediyi de kucağına alarak koşmaya başladı. Bu sırada çocuğun elinden kurtulan kedi, merdivenlerin önündeki cama çıktı. 1. sınıf öğrencisi Ahsen Nur Gül'ün de penceredeki kediyi kucağına alarak okulun bahçesine çıkarması kameralara yansıdı.

Okul bahçesine çıkan öğrencilere, yetkililerin bilgi vermesinin ardından tatbikat tamamlandı.

- Kocaeli

İzmit ilçesindeki Muammer Dereli Fen Lisesi'nde düzenlenen "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı"nda siren çalmasının ardından öğrenciler okul bahçesinde toplandı.

Tatbikata katılan Vali Seddar Yavuz, burada yaptığı konuşmada, "Şu an için Kocaeli'mizde 1460 okul ve 418 bin öğrencimizi tahliye etmiş bulunuyoruz." dedi.

Kocaeli'nin depremde büyük acılar yaşadığına işaret eden Yavuz, bu nedenle deprem gibi doğal afetlere her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

Daha sonra okul bahçesinde UMKE, AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri, öğrencilere yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Karamürsel ilçesinde de Amiral Karamürsel Ortaokul ve İlkokulu'nda gerçekleştirilen tatbikatta öğrenciler, siren çalmasıyla sınıflardaki sıraların altına girerek deprem pozisyonu aldı.

İkinci siren sesinin duyulmasıyla da öğrenciler okulu tahliye ederek, bahçedeki güvenli alana geçti.

Tatbikata, Kaymakam Osman Aslan Canbaba ile kamu kurumlarının müdürleri de katıldı.

- Karabük

Karabük'te Şehit Mehmet Esen Ortaokulu'nda yapılan tatbikatta, deprem anında öğrencilere sınıflarında "çök, kapan, tutun" hareketi gösterildi.

Daha sonra öğrenciler, sınıflarından çıkarak okulun bahçesinde toplandı.

Tatbikata, Vali Fuat Gürel, Vali Yardımcısı Muhammed Akın, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ ve yetkililer katıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gazanfer Erbay, tatbikatın ardından yaptığı konuşmada, deprem sırasında öğrencilerin sınıflarında "çök, kapan, tutun" yapmaları gerektiğini söyledi.

Deprem sırasında hemen merdivenlere koşulmaması gerektiğini belirten Erbay, "Yoksa depreme merdivenlerde yakalanırız. Merdivenler bir binadaki en zayıf yapısal unsurdur. Birçok kişi deprem anında merdivenlere koştuğu için hayatını kaybediyor." dedi.

Erbay, deprem anında "çök, kapan, tutun" yaptıktan sonra camlardan atlanılmaması gerektiğini ifade ederek, "Daha sonra heyecanlanıp koşmadan, birbirimizi ezmeden tahliye yapıyoruz, sınıflarımızı boşaltıyoruz." diye konuştu.

- Zonguldak

Zonguldak'ta okullarda "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" gerçekleştirildi.

Vali Mustafa Tutulmaz ile Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ve diğer ilgililer, İbrahim Fikri Anıl Ortaokulu'ndaki tatbikata katıldı.

İlk sirenle sınıfta "çök-kapan-tutun" yöntemini uygulayan öğrenciler, ikinci sirenle öğretmenlerinin koordinesinde okulun bahçesinde bir araya geldi.

Kent genelinde 458 okulda, 8 bin 492 personel ve 93 bin 188 öğrencinin tatbikata katıldığı öğrenildi.

- Düzce

Düzce'de Vali Cevdet Atay'ın katılımıyla 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi'nde düzenlenen tatbikatta, deprem anında öğrencilere sınıflarında "çök, kapan, tutun" hareketi gösterildi.

Belli bir süre bekledikten sonra okul kontrollü şekilde tahliye edildi.

Okul bahçesinde kümelenen öğrencilere, AFAD ekipleri deprem çadırı kurdururken, İl Özel İdaresi personeli binadaki hasarları tespit etmek için çalışma gerçekleştirdi.

Düzce Belediyesi İtfaiye ekipleri de deprem sonrası oluşabilecek yangınlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini öğrencilere uygulamalı gösterdi.

Tatbikatın ardından Türk Kızılayı öğrencilere ikramda bulundu.

- Bolu

Bolu Valisi Ahmet Ümit ve kurum müdürleri, Emine-Mehmet Baysal Anadolu Lisesi'ndeki tatbikata katıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cengiz Çavuş'un öğrenciler ve protokol üyelerine deprem anında yapılması gerekenleri anlatmasından sonra tatbikat gerçekleşti.

Siren çalınmasıyla öğrenciler, "çök, kapan, tutun" hareketlerini yaptı, ardından kontrollü şekilde okulun bahçesine çıktı.

Tatbikatın ardından konuşan Vali Ümit, bugün 81 ilde İçişleri Bakanlığının organizasyonunda valiler ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla AFAD müdürlükleri tarafından tatbikat icra edildiğini kaydetti.

Ümit, bu tatbikatların afetlere birer hazırlık olduğuna dikkati çekerek, "Temennimiz bunlar tatbikat aşamasında kalsın, gerçeğe dönüşmesin. İnşallah gerçekleriyle karşı karşıya kalmayız." dedi.

Vali Ümit ve protokol üyeleri ile öğrenciler, daha sonra okul bahçesinde AFAD, itfaiye, Kızılay ile arama kurtarma birimleri bulunan sivil toplum kuruluşlarının stantlarını gezerek bilgi aldı.