Operasyon öncesi sanal 'it dalaşı'

Operasyon öncesi sanal 'it dalaşı'
06 Ekim 2015 09:10:05

Amerikalı yetkili Rus uçağını hava sahamıza neden soktu?

ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin kuzeydoğusunda IŞİD'e karşı büyük bir operasyona hazırlandığı iddia edildi. Başkan Obama'nın Pentagon'a ilk kez, Suriyeli muhalif güçlere doğrudan mühimmat ve silah yardımı yapılması; Türkiye'deki İncirlik üssündenki Amerikan savaş uçaklarının da daha fazla hava saldırısı düzenlemesi için talimat verdiği, gelen iddialar arasında.

New York Times gazetesinde bugün yayınlanan haberde 3000 ile 5000 arasında Arap savaşçının 20000 kişilik Kürt güçlerine katılacağı ve koalisyona ait savaş uçaklarınca destekleneceği operasyonda IŞİD'in Suriye'deki kalesi sayılan Rakka'ya saldırılacağı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Kürt gruplara desteğin arttırılacağı sinyalini veren Başkan Obama, "doğuda DAEŞ'e karşı mücadele eden bazı Kürt topluluklarıyla çalışarak bunu geliştirmenin yollarını arayacağız" demişti. Söz konusu operasyon gerçekleşirse Türk savaş uçaklarının da katılabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Ancak... Bu iddia ile hemen hemen aynı zamanda, gündeme önemli bir haber düştü. "Rusya'nın 30 Eylül'de başladığı Suriye operasyonunun 2. gününde Türk jetleri ile Rus jetlerinin karşı karşıya geldiği öğrenildi.

Türk kaynaklara göre, Rusya, Yayladağı'nın yanıbaşındaki Yamadiya'yı vururken, Ankara'nın 5 millik angajman kuralları içinde ilan ettiği bölgeye girdi. Devriyedeki Türk uçakları, Rus uçaklarına radarla kilitlendi.

Türk uçaklarının sınırda sürekli devriye uçuşu yaptığını, Rus uçağının Türk sınırını ihlal etmediğini, ancak 5 millik alana girdiğini aktaran Türk kaynaklar, “Radar kilitlenmesiyle havada ikaz yapıldı” dedi.

Bir ABD'li yetkili ise Rus uçağının Türk hava sahasına girdiğini buna karşın vurulmadığını söyledi." ABD yetkilinin yukarıdaki iddia göz önünde bulundurulduğunda Rus savaş uçağını Türkiye hava sahasına sokması, nasıl desek, manidar... iyibilgi.com