Pakistan'da aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı arttı

Pakistan'da aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı arttı
23 Haziran 2015 09:46:57

Pakistan'da aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı arttı

Pakistan'ın en büyük kenti Karaçi'de, aşırı sıcaklara bağlı ölümlerin sayısı 450'yi geçti.

Pakistan'da aşırı sıcaklardan dolayı ölümler artıyor. Ülkenin en büyük kenti Karaçi'de yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle, son 3 gün içerisinde yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

 

450'Yİ GEÇTİ

Sind eyaleti Sağlık Bakanı Jam Mehtab Hussain Dahar, yaptığı açıklamada, aşırı sıcaklık nedeniyle özel ve devlet hastanelerinde ölenlerin sayısının 450'yi geçtiğini kaydetti. Hastaneye gitmeyi başaramayan pek çok kişinin de evlerinde ölmüş olabileceği bildirildi. Kentte bulunan en az bir morgun ölenlerin sayısı nedeniyle dolduğu aktarıldı.

Sind eyaleti hükümeti, devlet hastanelerinde olağanüstü hal ilan etti. Sağlık personellerinin hastanelerden ayrılmasına izin verilmezken daha fazla tıbbi yardım getirilmesi istendi.

HAFTA SONU 44,8 DERECE GÖRÜLDÜ

Rekor sıcakların önümüzdeki hafta içinde devam etmesi durumunda daha fazla kişinin hayatını kaybedeceğinin tahmin edildiği vurgulandı. Cumartesi günü 44,8 derece ölçülen sıcaklık, son 15 yılın en yüksek hava sıcaklığı olarak kaydedildi. Pazar günkü sıcaklık, hafif bir düşüş göstererek 42.5 derece olarak ölçüldü.

Büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu kentte kavurucu havanın yanı sıra Ramazan ayı nedeniyle halk, su ve yemekten de uzak duruyor. Öte yandan 20 milyon insanın yaşadığı Karaçi'de sürekli elektrik kesintisi yaşanmasının durumunun daha da kötüye gitmesine neden oluyor.

Sıcak hava, ülkenin doğusundaki Hindistan'da geçen ay 2 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.