VF kat sağ

PKK tarihi yapıları mahvediyor

PKK tarihi yapıları mahvediyor
Haber Tarihi : 25 Ekim 2015 09:01:57
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilen Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin yer aldığı Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca gerçekleştirilen eylemler tarihi yapılara büyük ölçüde zarar verdi.

Restorasyonu için daha önce yaklaşık 5 milyon lira harcanan 5 cami ve 2 kiliseye terör örgütü mensuplarınca verilen zararın tespit edilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

Hasar tahmin edilenden daha büyük

Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan çalışmada, bazı yerlerde tahmin edilenden çok daha büyük çapta hasar oluştuğunu belirlendi.

Tarihi Kurşunlu, Hazreti Süleyman, Arap Şeyh ve Hasırlı Camisi, Dört Ayaklı Minare ile Ermeni Katolik ve Ermeni Protestan Kilisesi'ndeki küçük çaptaki tahribatlar hemen giderilirken büyük hasarlar için yeniden restorasyon çalışması yapılacak.

Teröristlerin eylemleri nedeniyle hasar meydana gelen Hazreti Süleyman Camisi ve Dört Ayaklı Minare'deki çalışmalar kısa sürede tamamlandı ancak Kurşunlu Camisi'ndeki hasarın büyük olmasından dolayı proje hazırlanacak.

Teröristlerce üs gibi kullanılan, kentin ilk Osmanlı eseri Kurşunlu Camisi'nin avlu çevre kuzey duvarının bir bölümü yıkıldı, demir korkuluklar da isabet eden kurşunlar nedeniyle zarar gördü.

Son cemaat bölümündeki taş sütunların duvar ve pencerelerinde kurşun delikleri bulunan camide işlemeli kalker yüzeylerde de isabet eden kurşunlar nedeniyle hasar oluştu. Cami ana girişi, imam odası ve türbe giriş kapıları teröristlerce tahrip edildi. İmam odası olarak kullanılan, caminin kuzey doğusunda bulunan oda ve kapısı kurşunlandı. 

Caminin iç kısmının bazı noktaları ve klimalar ile avizeler kurşunlara hedef oldu. Ayrıca, güvenlik kameraları da terör örgütü üyelerince söküldü. 

Ermeni Katolik Kilisesi de teröristlerin saldırılarından nasibini aldı. Kilisenin dış kapısını kırıp içine giren terör örgütü PKK mensupları, avize, duvar ve camlara zarar verdi. Kilisenin iç kısmı da büyük hasar gördü.