Polis DAEŞ'in Avrupa'daki başkentini bastı

Polis DAEŞ'in Avrupa'daki başkentini bastı
Haber Tarihi : 17 Kasım 2015 08:52:07
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Avrupa’nın en kanlı terör saldırısı Madrid de dahil olmak üzere birçok kanlı eylem, Belçika’nın Molenbeek banliyösüne uzanıyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te 132 kişinin öldürüldüğü katliamda yer alan iki saldırgan ve olayda parmağı bulunan üç diğer şüphelinin, Belçika'nın başkenti Brüksel'in daha önce de birçok terör olayında adı geçen Molenbeek banliyösü ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Hatta Paris saldırılarının “beyni” olarak açıklanan Fas kökenli Belçikalı IŞİD militanı Abdelhamid Abaaoud de Molenbeek'te doğup büyümüştü.

Gelişmelerin üzerine gözler bu sessiz banliyöye çevrilirken, Belçika polisi dün büyük bir operasyon başlattı. Ancak kimileri bu operasyonun çok geç kaldığı yönünde eleştiride bulunuyor. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, operasyon başlamadan bir gün önce, “Şu an Molenbeek'teki durum üzerinde kontrolümüz bulunmuyor” itirafında bulunmuştu. Belçika Başbakanı Charles Michel ise, “Her zaman terör olaylarının Molenbeek ile bağlantılı olduğunu görüyorum. Buna mahal veren şey, ihmalkârlıktı. Şimdi bu ihmalkârlığın bedelini ödüyoruz” diye konuştu.

Molenbeek'in %40'ı müslüman                                                                                                                                                               tyRiE_1447746058_5578

100 bin kişinin yaşadığı Molenbeek'in nüfusunun yüzde 40'ı Müslüman. Banliyö daha önce de çok sayıda terör planı ve eylemin merkezinde yer aldı.

30 dakika içinde bir Kalaşnikof

Banliyönün tüm Avrupa'ya silah sağladığını belirten Akademisyen, “Buraya geldiğinizde 30 dakika içinde bir Kalaşnikof bulabilirsiniz” diyor. Beinyeinch “Molenbeek'e ilk gelen Müslüman göçmenler, seküler rejimlerden kaçan müslümanlardı. Tehlikeli olan ise yeni neslin Ortadoğu'ya yönelik planlardan uzaklaşması ve Müslüman olmayanlara saldırılara yönelmesi” diye ekliyor. Kasaba halkı da duruma alışkın. Anaokul öğretmeni Maartin Bijens (32), baskınları gördüğünde Paris katliamı ile ilgili olduğunu tahmin ettiğini söylüyor.

jhbg7_1447746085_0709

Cihatçı sayısı Fransa'dan fazla

Belçika, nüfusuna oranla en fazla yabancı militanın çıktığı Avrupa ülkesi. Yetkililere göre 270 kişi IŞİD'e katıldı. Bu sayı Belçika'nın nüfusunun altı katı nüfusu bulunan Fransa'dan örgüte katılanların yarısına eşit. Fransa, Suriye ve Irak'ta savaşıp Avrupa'ya geri dönen vatandaşlarının sayısını 600 olarak açıklarken Belçika'da bu sayı 800. Molenbeek'te 4 yıl önce ortaya çıkan Sharia4Belgium (Belçika için Şeriat) örgütünün, ülkede militan toplama faaliyetlerini yürüttüğü anlaşılmıştı.