Savunma sanayisinde dönüşüm yaşandı

Savunma sanayisinde dönüşüm yaşandı
29 Aralık 2015 13:27:07

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Faruk Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarında geçen 13 yıllık dönemde savunma sanayisinde Türkiye'de ciddi bir dönüşüm yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin savunma teknolojilerinde, teknoloji üreten bir ülke konumuna geldiğini anlatan Özlü, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki dönemde bazı şirketlerimizin yapısal dönüşümü söz konusu olacak. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu gibi kurumlarımızı, kamu iktisadi teşebbüsü statüsünden çıkarıp anonim şirket statüsüne dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bunun dışında başlatılmış olan projeler, tasarım aşamasını tamamlayacaklar ve seri üretimlerine geçeceğiz. Örneğin, Altay tankının seri üretimi gündeme gelecek, İnsansız Hava Aracı'nda (İHA) başlatılmış olan seri üretim faaliyeti önümüzdeki dönemde meyvelerini verecek ve bunlar envantere girecek. Dolayısıyla gelecek dönem daha önce başlatılmış olan projelerin devam ettirildiği, bunların envantere yani Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına girdiği bir dönem olacak." 

"Artık Türkiye'nin güvenliği Türkiye'nin sınırlarında başlamıyor"

Türkiye'nin, AK Parti iktidarı döneminde güvenlik alanında ciddi bir yeni stratejik konsept benimsediğini vurgulayan Özlü, eskiden ülke etrafında yaşanan birtakım hadiselere tarafsız ya da sessiz kalırken bugün o hadiseler karşısında tavır sergileyen bir ülke konumuna gelindiğini belirtti. 

"Geçen 13 yıllık dönemde ordumuza çok ciddi bir modernizasyon programı uyguladığımız, silahlı kuvvetlerimizi güçlendirdiğimiz için elimiz bugün daha rahat" diyen Özlü, Türkiye'nin dünyadaki savunma sanayisi alanında en büyük on oyuncu arasında, küresel bir oyuncu, bölgesel bir güç olduğuna işaret etti.

İHA'lara füze desteği

Özlü, İHA'lara füze desteğiyle ilgili yürütülen çalışmalara da değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu çalışma eskiden beri var. Özellikle silahlı İHA yapma konusunda Türkiye'nin daha önce aldığı kararlar var. Bunlarla ilgili çalışan şirketlerimizin yapmış olduğu testler bulunmakta ve bunlardan olumlu sonuçlar alıyoruz."