Savunma sanayisine 70 milyon lira kaynak

Savunma sanayisine 70 milyon lira kaynak
Haber Tarihi : 01 Şubat 2016 09:54:46
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) Güçlendirme Vakfı, geçen yıl savunma sanayisine yaklaşık 70 milyon liralık kaynak aktardı.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, 1987'den itibaren ulusal savunma sanayisinin gelişimine yönelik katkılar geçen yıl da sürdü.

Ulusal savunma endüstrisinin bel kemiğini oluşturan ASELSAN, TUSAŞ,ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN'ı bünyesinde barındıran TSK Güçlendirme Vakfı, gelirlerini yine savunma sanayisinin gelişimi için harcadı.

Vakıf, 2015'te kendisine bağlı şirketlerden gelen kar paylarından 32,8 milyon lirayı Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na aktardı. Fon, TSK'nın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilen MİLGEM, Göktürk Uydusu, ANKA, ALTAY Tankı gibi pek çok projelerin ana destekçisi konumunda bulunuyor.

TSK Güçlendirme Vakfı, ayrıca Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Atış, Test ve Değerlendirme Merkezine de 36,5 milyon lira kaynak aktardı. Savunma şirketlerinin en önemli sıkıntılarından biri olan atış testlerinin sağlıklı bir ortamda yapılması için kurulan merkez, Konya'nın Karapınar ilçesinde geçen yıl faaliyete geçmişti.