Şehit Şenay Aybüke Yalçın Kütüphanesi'nin ünü dünyaya yayıldı

Şehit Şenay Aybüke Yalçın Kütüphanesi'nin ünü dünyaya yayıldı
Haber Tarihi : 28 May 2024 15:21:46
Son Güncelleme Tarihi : 28 May 2024 15:26:14

Batman'ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017'de PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın'ın isminin verildiği kütüphane büyük bir başarıya imza atarak dünya sıralamasında ilk 32 kütüphane arasına girdi.

Haber: Temel Emiroğlu

Batman'da Kültür ve Turizm Bakanlığınca kitap görünümünde inşa edilen ve dünyada" 32 kütüphane arasına giren Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi tam manasıyla ilim, irfan ve eğitim yuvası oldu. Ziyaretçi ilgisi her geçen gün artan "Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi" öğrencilerle dolup taşıyor.

WhatsApp Image 2024-05-28 at 14.51.57 (2).jpeg

Her kademedeki öğrenciler için çalışma salonları ve eğitim atölyeleri dizayn edilen kütüphane; modern mimarisi, geniş iç yapısı, akıllı kütüphane uygulamaları ve 150 bin kitap kapasitesi ile kitapseverlerin buluşma noktası haline geldi.

WhatsApp Image 2024-05-28 at 14.51.57 (1).jpeg

Büyükler için de eğitim, sanat ve okuma alanları bulunan kütüphane; okuma ve araştırma salonları, görme ve işitme engelliler ile çocuklar için özel alanlarıyla aynı anda 1200 kişiye hizmet verebiliyor.  Kütüphanenin, Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonunca (IFLA) düzenlenen yarışmada, dünyada "tanınmayı hak eden" 32 kütüphaneden biri seçilmesi ile Türkiye'nin yanı sıra dünyada da tanınırlığı arttı.

Batman’da 18 Kasım 2020'de hizmete açılan, haftanın 7 günü 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet veren 8 bin 300 metrekare kullanım alanına sahip kütüphanenin her gün 3 bini aşan ziyaretçisi oluyor.

"Dünya artık kütüphanemizi tanıdı"

İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonunca (IFLA) düzenlenen yarışmada kütüphanelerin 51 kriterde değerlendirildiğini dile getirerek; bu kriterleri yerine getirerek, dünya sıralamasına girdiklerini ve bundan da büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Batman’da öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği kütüphanenin salonları İslam bilginlerinin eserleri ve isimleriyle donatıldı. Kütüphane üniversiteye hazırlık yapan öğrenciler içinde sessiz ve konforlu bir ortam sağlarken; resimden müziğe, tarım atölyelerinden bilgisayar eğitimlerine kadar birçok alanda da eğitimler veriliyor.