Sınırın yeni gözü: HİK uçağı

Sınırın yeni gözü: HİK uçağı
08 Ekim 2015 13:21:44

Sınırda yaşanan hareketliliğin ardından olası ihlallerinin önceden belirlenmesi için Havada Erken Kontrol ve İhbar uçağı görevlendirildi.

Türkiye'ye yönelik hava ihlallerinin arttığı son günlerde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı da sınır hatlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalarını arttırdı. Türkiye-Suriye sınır hattında hava devriye görevini sürdüren F-16'lar, hudut güvenliğini sağlıyor.

SINIRLARDAKİ HAREKETLİLİĞİ KONTROL EDECEK

"Barış Kartalı Projesi" kapsamında alınan Havada Erken Kontrol ve İhbar (HİK) uçağı da Hava Kuvvetleri Komutanlığınca sınırda görevlendirildi. HİK uçağı, konuşlu olduğu Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanığından kalkarak sınırlardaki hareketliliğin yanısıra olası ihlalleri de kontrol ediyor.HİK, özellikle Suriye sınır hattına yakın uçarak Türk hava sahasına yönelik olası ihlallerle hareketliliği önceden belirlemeye çalışıyor. 

UÇAĞIN GÖREVLERİ

Boeing 737 platformuna kurulan HİK uçağı milli, uluslararası, ikili, çok uluslu görevler ve eğitimlerde, tatbikatlarda, Türk Hava Sahası'na yönelecek tehditleri tespit, teşhis etme ve gerekirse bertaraf etmek maksatlı görevlerde kullanılıyor.Mesleğinde uzmanlaşan ve özel seçilen personeliyle görev yapan HİK uçağı görevlerine göre 8-10 saate kadar havada kalabiliyor. Havada yakıt ikmali yapabilme kabiliyetine de sahip uçağın böyle durumlarda havadaki görev süresi 20 saate kadar uzayabiliyor.Hava Kuvvetlerinin küresel bir kuvvet olabilmesi, zamanı ve mekanı sınırsızca kullanabilmesi amacı ile verilen yurt içi ve yurt dışı görevleri yerine getiren HİK uçağı, NATO uçuşlarını da desteklemeye devam ediyor.