Somalilandlı yazardan Türkiye konulu iki kitap

Somalilandlı yazardan Türkiye konulu iki kitap
01 Haziran 2022 10:21:01

Somalilandlı kıdemli gazeteci Kamaal Marjaan (Kamaal Ahmed Ali) Türkiye konulu iki kitap kaleme aldı.

Kamaal Marjaan (Kamaal Ahmed Ali) kıdemli bir gazeteci ve altı yayınlanmış kitabın yazarı; Gazetecilikte 16 yıllık deneyime sahip İngilizce/Arapça/Somali çevirmen, köşe yazarı ve yorum yazarı.

Kendisinin yayınlanmış altı kitabı bulunuyor. Bunlardan ikisi Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor.   Afgembigii Dhicisoobey –THE FAILED COUP  –  

Türkiye'nin demokratik olarak seçilmiş hükümetine karşı başarısız darbe girişimini anlatıyor. Mayıs 2017'de yayınlandı. 

Diğeri ise Mohamed Fatih: 

Peygamberimiz Hazret-i Muhammed'in (sav) müjdesine ulaşan Büyük Komutan ve Devlet Adamı  

KİTABIN TANITIM GALASI TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİNDE YAPILDI

Darbe Girişimi hakkındaki kitabın tanıtım galası. 2017 yılında Mogadişu. Türkiye Büyükelçiliğinde yapıldı. Dönemin Türkiye Büyükelçisi Olgan Bekar ile birlikte araya gelen Kemaal Ahmed kitapla ilgili bilgi bilgiler verdi.  Halen Premier Bank ve Africa Relief Organisations / RAHMA (Uluslararası bir yardım kuruluşu)’nda iletişim ve medya danışmanı olarak görev yapıyor. Eskiden, CBA TV'nin (Somalice ve İngilizce dillerinde bir televizyon kanalı) Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni, The Horn Gazetesi'nin (Somali / İngiliz bağımsız Gazetesi) kurucu ortağı ve genel müdürü ve Kurucu Ortak ve SURAD Medya Hizmetleri Merkezi kurumunun Yönetim Kurulu Başkanı ve XOGKEEN Dergisi Genel Yayın Yönetmeni.

Türk tarihini ve Türkiye’nin güncel durumunu yakından takip eden yazar oğlunu da Türkiye ve Türkçe sevdasıyla Türkiye Maarif Vakfı’nın Hargeisa’da bulunan lisesine kaydettirdi. Babası gibi Türkiye sevdalısı olan Ahmed Kamal bir yılda Türkçeyi iyi seviyede konuşmaya başladı.