'Sosyal medyada 'bilinçli kontrol' uygulanmalı'

'Sosyal medyada 'bilinçli kontrol' uygulanmalı'
29 Aralık 2015 09:43:10

Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eraslan, gençlerin sosyal medya kullanımını aile onayı süzgecinden geçirecek 'bilinçli kontrol' uygulanması önerisinde bulundu.

Sosyal medya sosyolojisi üzerine yazılan ilk kitabın sahibi, Türkiye'deki en geniş katılımlı "Sosyal Medya ve Gençlik" araştırmasının koordinatörü veKırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 itibariyle dünya üzerinde 2,9 milyar insanın internet kullanıldığını ve bu kullanıcıların 1,95 milyarının sosyal medya ağlarında hesabı bulunduğunu belirtti.

Gençlerin orta yaş ve üstü gruplara oranla sosyal medyayı daha sık kullandığını dile getiren Eraslan, sosyal medyanın farklı bir dil olduğunu ve etkili kullanıldığında olumlu, etkisiz kullanıldığında da olumsuz sonuçlar verebileceğini söyledi.

Aile, bakanlık, okul ve öğrenci işbirliğinde "bilinçli kontrol"

Sosyal medyada bilinçsiz kullanıcıyı bekleyen problem alanları bulunduğuna işaret eden Eraslan, şunları kaydetti:

"Sosyal medya konusunda gençlere çok ciddi anlamda eğitim verilmesi, olası tehlikelerin belirtilmesi gerekmektedir. Yasağın çekiciliği yerine 'bilinçli kontrol' uygulaması daha sonuç alıcıdır. Bu kontrol aileyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, servis sağlayıcı, okul ve öğrenci işbirliğinde yapılabilir. Kimlik doğrulamasıyla bazı sitelere ya da uygulamalara giriş sağlanabilir. Hatta aile onayıyla bu girişler, SMS yoluyla kontrol edilebilir."