Sosyal medyada 'sahte hesap' uyarısı

Sosyal medyada 'sahte hesap' uyarısı
25 Aralık 2015 09:22:48

Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent, başkaları adına hesap açmanın çok kolay ancak bu sahte hesapları kapatmanın çok zor olduğunu belirterek, 'Avrupa'da sosyal medyada hesap açılırken güvenlik için kişinin cep telefonuna SMS ya da e-mail gönderiliyor. Türkiye'de de aynı uygulamanın yapılmasını istedik, ancak hala bir gelişme yok' dedi.

Kent, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, sosyal medyada yaşanan en önemli sorunlardan birisinin "sahte hesap" ya da "anonim hesap" olarak da bilinen başkaları adına açılan hesaplar olduğunu belirtti.

Özel sektörde çalışan yöneticiler ile kamu kurumlarındaki bürokratlar tarafından Birliğe, konuyla ilgili şikayetlerin geldiğini anlatan Kent, "İşten çıkarılan, disiplin cezası verilen ya da istemediği bir göreve getirilen işçi, yöneticisi hakkında sahte hesap açarak, söz konusu kişiyi yıpratmaya yönelik yayınlar yapabiliyor" diye konuştu.

Bahsi geçen şikayetin son zamanlarda akademisyenler tarafından da gelmeye başladığını dile getiren Kent, düşük not alan ya da dersten bırakılan üniversite öğrencilerinin hocaları hakkında sahte hesap açtıklarını söyledi.

"Açmak kolay, kapatmak zor"

Başkaları adına hesapların çok kolay bir şekilde açıldığını, ancak kapatılmasının zor olduğunu kaydeden Kent, bu tür hesapların kapatılması için Facebook ya da Twitter yetkililerine şikayet başvurusunda bulunulduğunu, onların, bu sorunu çözerek söz konusu hesabı kapatmalarının zaman aldığını vurguladı. 

Avrupa'da sosyal medya hesaplarının açılmasında güvenlik için kişinin cep telefonuna SMS ya da mail adresine e-mail gönderildiğini anlatan Kent, Türkiye'de de aynı uygulamanın yapılmasını istediklerini ancak bir gelişme yaşanmadığını bildirdi.

"İfade özgürlüğü iftira özgürlüğüne dönüştü"

Twitter ve Facebook yetkilerinin, sosyal medyayı "ifade özgürlüğü"nün temsilcisi olarak gördüklerini vurgulayan Kent, "Söz konusu yetkililerin, kişilerin mağduriyetlerini önlemeye yönelik önlem almaması nedeniyle ifade özgürlüğü iftira özgürlüğüne dönüştü. Sosyal medya ticari işletmedir, bu nedenle ifade özgürlüğünün temsilcisi olamaz" değerlendirmesinde bulundu.