VF kat sağ

Sporda Paralel Yapı ahlaksızlığı

Sporda Paralel Yapı ahlaksızlığı
Haber Tarihi : 25 Haziran 2015 06:40:56
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Sporda Paralel Yapı ahlaksızlığı

A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, eylül ayında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nın kadrosuna, NBA ekibi Oklahoma City Thunders'ta forma giyen Enes Kanter'i çağırmadı. 2 yıldır Milli takıma çağrılmasına rağmen kampa katılmayan, Milli takımın Yunanistan mağlubiyeti sonrasında "Hahahahaha" şeklinde tweet atan Enes Kanter, yaptığı açıklamayla tepki topladı.

 

FIBA Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda mücadele edecek A Milli Takım'ın aday kadrosunda yer almayan Enes Kanter, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.  Cemaat'e yakınlığıyla bilinen Kanter, "Bana sunulan sebepler gerçeği yansıtmıyor. Kadroya alınmama sebebim, inandığım değerler ve siyasi görüşümdür." dedi. NBA'de Oklahoma City Thunder forması giyen Enes Kanter, Twitter hesabından tartışmalarla ilgili açıklama yaptı. Cemaat'e bağlılığını bir kez daha ilan eden Kanter, Twitter'dan "Yaz Tarih! Mecnun, Leyla'yı bırakmazken, biz bu Yol da bu Dava da, asra GÜLEN yiğidi bırakırsak kalbimiz kurusun" diye yazdı. Kanter "GÜLEN" kelimesini büyük yazarak Fethullah Gülen'e göndermede bulundu. Kanter, Milli takıma çağrılmamasını inandığı değerler ve siyasi görüşüne bağladı. Enes Kanter, 2012 yılında A Milli Takım kampına katılmayı reddetti. Bunun üzerine o dönemin Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Enes'in bir daha milli takıma çağrılmayacağını açıkladı. Yıldız oyuncu daha sonra milli takım Yunanistan'a yenilip 2013 Avrupa Şampiyonası'ndan elenince, "Hahahahaha" şeklinde tweet atmıştı.

Ataman: Çağırdık Gelmedi

Başantrenör Ergin Ataman, ''Son 2 yıldır Enes, çağrılmasına rağmen Türk Milli Takımı'na dahil olmadı. Benden önceki dönemi çok vurgulamak istemiyorum ama, geçen yıl göreve geldiğimde beyaz bir sayfa açacağımı ve kadroda tüm oyuncuları görmek istediğimi söyledim.Bu dönemde Enes'le temas kurmaya çalıştım. Ancak bütün iyi niyetli çabaları arağmen Enes'ten herhangi bir cevap alamadım. Birkaç kez görüşmeye davet ettim ama bir türlü buluşamadık.'' açıklamasını yaptı. Bütün bu yaşananların ardından Türk milletinden özür dilemesi beklenen Enes Kanter, Milli takıma çağrılmamasını siyasi nedenleri bağladı.

ENES KANTER'İN TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMASI

Kanter, ''2015 FIBA Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda mücadele edecek A Milli takım kadrosuna seçilmemem kararı, vatanım adına da, demokratik değerlerimiz adına da endişe verici. Son iki senedir tarafımdan her ortam ve imkanda açıkça ifade ettiğim milli takımımızda görev alma arzum olmasına rağmen bugün ortaya sunulan sebepler beni çok üzdü. Bu konuda verilen kararın ve açıklamanın profesyonel ve milli takımımıza yakışır şekilde olmasını temenni ederdim. Sunulan sebepler gerçeği yansıtmıyor ve kadroya alınmama sebebim inandığım değerler ve siyasi görüşümdür. açıklamasını yaptı.

Karar siyasi değil

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, milli basketbolcu Enes Kanter'in A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2015 Avrupa Şampiyonası'nın aday kadrosuna çağrılmamasının üzerinde Enes Kanter'in siyasi görüşü nedeniyle kadroya alınmadığını savunmasına dair, "Geçen sene siyasi olaylar var mıydı? 3 yıldır gelmiyor zaten" dedi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, milli basketbolcu Enes Kanter'in A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2015 Avrupa Şampiyonası'nın aday kadrosuna çağrılmamasının üzerinde durulacak bir durum olmadığını belirterek, "Daha önce de önemli oyuncuların kadroya alınmadığı turnuvalar olmuştu" dedi.

Erdenay, yaptığı açıklamada, milli takımın aday kadrosunun teknik kadronun takdiri olduğunu kaydederek, "Milli takımın belli dengeleri var. Ergin Ataman, bütün bunları düşünerek sadece en iyi oyuncuları değil, en iyi takımı oluşturabilecek kadroyu seçiyor. Turnuvaya da kendine göre en iyi oynayabilecek kadroyla gidiyor" şeklinde konuştu.

Aday kadroya çağrılmayan milli basketbolcu Enes Kanter'in bu duruma tepki göstermesinin sorulması üzerine ise Erdenay, "Enes'i 3 yıl çağırdık, gelmedi. Bu durum, Ergin Ataman'ın takdiriydi. Ergin Ataman, geçen yıl kendisini çağırmıştı, Enes 30 gün İstanbul'da kaldı, ancak bir yemek bile yiyemediler. Enes'in aday kadroya çağrılmaması üzerinde çok durulacak bir durum değil. Daha önce de önemli oyuncuların kadroya alınmadığı turnuvalar olmuştu" ifadelerini kullandı.

Harun Erdenay, Enes Kanter'in inandığı değerler ve siyasi görüşü nedeniyle kadroya alınmadığını savunmasıyla ilgili olarak da, "Geçen sene siyasi olaylar var mıydı? Enes'in bu kendi açıklaması. Yorum yapmam doğru olmaz, ama 3 yıldır zaten gelmiyor" değerlendirmesinde bulundu.