Suriyeli sığınmacıların zorlu hayatı

Suriyeli sığınmacıların zorlu hayatı
Haber Tarihi : 16 Kasım 2015 14:30:34
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacıları kış hazırlığı telaşı sardı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde havaların soğumaya başlamasıyla kış mevsimini nasıl atlatacaklarını düşünen Suriyeli sığınmacılar, barındıkları derme çatma yapıları kışa hazırlıyor.

Suriye'deki savaştan kaçarak geldikleri Şanlıurfa'da bir süre kamplarda kalan ve sonra Van'a gelen Nasır ailesi, AA muhabirine yaptıkları açıklamada 4 çok zor yıllar yaşadıklarını söylediler.

“Battaniyelerle duvarları kaplayarak soğuktan korunmaya çalışıyoruz”

Savaş nedeniyle ailece perişan olduklarını belirten Kiraz Nasır, "Suriye'de okul bombalanmasında bir çocuğumu başka bir saldırı da ise babamı kaybettim. Savaştan kaçıp buralara kadar geldik. Kaldığımız evin duvarlarının çatlak ve sıvasız olmasından ötürü içeri hiç ısınmıyor. Battaniyelerle duvarları kaplayarak soğuktan korunmaya çalışıyoruz. En küçük çocuğum soğuktan sürekli hastalanıyor" diye konuştu.

“Geri dönmeyi düşünüyoruz “

Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki DAEŞ saldırılarından kaçıp Van'a gelen ve 3 çocuğuyla çadırda yaşayan Nebi Yasin ile eşide soğuklardan şikâyetçi. Van'da onlarca ailenin çadırda kaldığını ve yakacak sıkıntısı yaşadığını belirten Nebi Yasin, "Komşularımız sağ olsun her öğün bize yemek gönderiyor. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Vatanımızı çok özlüyoruz. Savaş bitip her şey normale dönerse oraya geri dönmeyi düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Yasin'in eşi Gule de çadırda çocuklara bakmanın çok zor olduğunu ancak başka çarelerinin bulunmadığını söyledi. Savaşların yaşamlarında derin izler açtığının altını çizen Gule, "Bize yardımcı olurlarsa seviniriz. Çocuklarımla çok mağdur oluyorum. Kar yağmak üzere. Birçok ihtiyacımız var" dedi.