Töre: Türkiye'den asla vazgeçmeyiz!

Töre: Türkiye'den asla vazgeçmeyiz!
31 May 2022 16:21:15

​Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, "Özgürlükten vazgeçemeyiz. Türk ordusundan ve Türkiye'den asla vazgeçemeyiz" İfadelerini kullandı.

Başkan Töre, Milli Siyaset Akademisi’ne konuşma yapmak üzere geldiği Antalya temasları kapsamında basın ile bir araya gelerek Kıbrıs sorunu konusunda bilgiler aktardı.

Töre, burada yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta bir çözümün önünde en büyük engelin Kıbrıslı Rumların zihniyetinden kaynaklandığına işaret ederek , Rumların bir çok kez sunulan kapsamlı çözüm konularını içeren referandum ve planlara ‘hayır’ dediğini anımsattı.

Uzun yıllar varoluş mücadelesi verdik

Kıbrıs’ta, Kıbrıs Türk Halkı’nın kendi bağımsız devletini ilan ettiğini söyleyen Zorlu Töre, bunun öncesinde uzun yıllar varoluş mücadelesi verdiklerini hatırlatarak; “Türk ordusunun adaya gelmesini 1878’den 1974’e kadar, 96 yıl bekledik. Çok uzun yıllar varoluş mücadelesi verdik.  Ve sonunda, 1974 yılı 20 Temmuz şafak vakti, Rum-Yunan ikilisinin yapmış olduğu çılgınlıktan sonra Türk ordusu Kıbrıs’a  geldi. Güney’deki Türkler kuzeye, kuzeydeki Rumlar da güneye göç etti. Karşılıklı nüfus transferi oldu ama nüfus transferinden sonra adada yine görüşmeler, müzakereler devam etti. Federasyon olamayacağı anlaşılınca biz federe devletten vazgeçtik ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletini kurduk. Kuzeyde Türk halkı, o kurtarılmış topraklar üzerinde bir milli devlet ilan etti.” dedi.

'Çok dikkatli olmalıyız'

Çok dikkatli olmamız gerektiğine işaret eden Zorlu Töre, “Biz iyi niyetle Dünya’da barış olsun, Kıbrıs’ta barış olsun veya bölgede barış olsun’  derken emperyalist ve sömürgeci ülkeler niyetlerinden vazgeçmiyorlar. Rum-Yunan ikilisi de kendi milli idealleri olan Megali İdea hedefinden, Büyük Yunanistan hedefinden vazgeçmiyor. Kıbrıs’ı 12 adadan sonra, 13. ada yapmaktan vazgeçmiyorlar. Kıbrıs’ı bir Girit adası yapma hedefinden vazgeçmiyorlar. Kıbrıs Türk halkını da Batı Trakya Türkleri durumuna düşürmekten vazgeçmiyorlar. Aldanmamalıyız. Aldandığımız zaman sadece Kıbrıs Türk Halkının başına felaket değil, Türk Milletinin başına da büyük felaketler gelir” dedi.

'Türkiye'den vazgeçmeyiz'

Töre sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özgürlükten vazgeçemeyiz. Türk ordusundan ve Türkiye’den asla vazgeçemeyiz. Milli ve manevi değerlerimize biz sahip çıkmazsak kendi kimliğimizi kaybetmiş oluruz. Bu her millet içinde böyledir. Hem milletin kendine göre, milli manevi değerleri vardır. Kıbrıs Türk Halkı da milli ve manevi değerlerine sahip çıkacak ve Anavatan Türkiye ile birlikte yoluna devam edecektir.”