Türkiye, Filistin'in BM'de tam üyeliğini destekliyor

Türkiye, Filistin'in BM'de tam üyeliğini destekliyor
Haber Tarihi : 17 Nisan 2024 17:01:35
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Türkiye 18 Nisan'da yapılacak toplantıya işaret ederek, Filistin'in Birleşmiş Milletlere (BM) tam üye olmasına destek verdiğini bir kez daha vurguladı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye, son günlerde gündemde olan Filistin'in BM'ye tam üyeliğini destekliyor.

Tam üyelik için BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) onayı ve BM Genel Kurulu'nun 3'te 2'sinin desteğinin arandığını hatırlatan diplomatik kaynaklar, 18 Nisan'da yapılacak BMGK toplantısına işaret etti.

Diplomatik kaynaklar, BMGK'nin geçici üyesi Cezayir'in, bu toplantıda Filistin'in BM'ye tam üyeliği için karar tasarısı sunacağını ve onay sürecini başlatacağını belirtti.

ABD'nin tasarıyı veto edeceği düşünüldüğü için bu zamana kadar konunun Konseye getirilmediğini aktaran diplomatik kaynaklar, ABD'nin, Cezayir'in sunacağı karar tasarısını veto edeceğinin tahmin edildiğini kaydetti.

Diplomatik kaynaklar, son zamanlardaki gelişmelerin, Filistin devletinin tanınması konusunun, uluslararası toplumda giderek destek bulduğunu gösterdiğini vurgulayarak, şu bilgileri paylaştı:

"Türkiye olarak, öteden beri bu konunun en güçlü destekçilerinden biri olduk. Filistin'in 2012'de Genel Kurul kararıyla 'gözlemci üye' statüsü almasına öncülük ettik. Bu dönemde de tüm görüşmelerimizde Filistin'in tanınmasına destek istiyoruz."

TRT Haber