TÜSİAD, Sanayide Dijital Dönüşüm Programı ile dijital dönüşüm ekosistemini buluşturdu

TÜSİAD, Sanayide Dijital Dönüşüm Programı ile dijital dönüşüm ekosistemini buluşturdu
Haber Tarihi : 23 Ekim 2023 14:15:25
Son Güncelleme Tarihi : 23 Ekim 2023 16:51:03

TÜSİAD, Sanayide Dijital Dönüşüm Programı (SD2) kapsamında, teknolojik arayışı olan şirketlerle teknoloji üreten KOBİ'leri ve dijital dönüşüm ekosisteminin aktörlerini yine Sanayi-Teknoloji Entegrasyon Programı'nda (STEP) buluşturdu.

 TÜSİAD, Sanayide Dijital Dönüşüm Programı (SD2) kapsamında, teknolojik arayışı olan şirketlerle teknoloji üreten KOBİ’leri ve dijital dönüşüm ekosisteminin aktörlerini yine Sanayi-Teknoloji Entegrasyon Programı'nda (STEP) buluşturdu.

TÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, TÜSİAD SD2’nin 7. çağrı grubunda yer alan şirketler teknoloji partnerlerini seçerek eşleşmelerini gerçekleştirirken STEP’in katılımcı şirketleri arasında da ikili görüşmeler ve networking yapıldı.

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, küresel rekabet gücünün korunması ve inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi için ihtiyaç duyulan alanlarda stratejik önceliklerin belirlenmesi ve etkin mekanizmaların hayata geçirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Yaratılan katma değeri yükseltmenin hem teknolojiyi Türkiye'de geliştirme hem de kullanma yetkinliği ile doğrudan bağlantılı olduğunu aktaran Turan, "Sanayimizin rekabet gücünü, ihracatımızı, ürünlerin sofistikasyonunu (kilogram başına fiyatı) artırarak, AR-GE’ye, bilgiye yatırım yaparak sağlayabiliriz. Cesur, çevik ve inovatif bir dijital ekosistemin temelini dijital yetkinlik seviyesi yüksek nitelikli insan kaynağı ile oluşturabiliriz. Bu hedef doğrultusunda, gençlerimizin yetkinliklerine daha fazla yatırım yapmalı, yetkin insanlarımızın potansiyellerini ülkemizde gerçekleştirebilecekleri ortamı tesis etmeliyiz." ifadelerini kullandı.