USB kart ile çalışan araba

USB kart ile çalışan araba
13 Kasım 2015 14:25:48

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde, İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed Ubeyd Aytekin, kendi imkânlarıyla araba üretti. USB Karttaki minik yazılımla çalışan otomobil 70 kilometre hız yapabiliyor. Arabaya şimdi de teklif yağıyor

Bursa'da İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Muhammed Ubeyd Aytekin, 3 bin lira harcayarak evinin bahçesinde akülü ve USB girişi ile takılan bir araç üretti. USB bellekteki programla çalışan otomobilini okulun bahçesinde test etti.

70 kilometre hız

Kendi imkânlarıyla ürettiği ve 70 kilometreye kadar hız yapabildiğini söylediği aracına isminin baş harflerinden oluşan MUA-TR-99 adını veren Aytekin, arabanın bir ileri, bir de vitesinin bulunduğunu söyledi.

10 bin liralık teklifi şimdiden aldı

Aytekin, geliştireceği projeyle aracın sınırsız enerji ile çalışacağını ifade ederek, şöyle konuştu: "Araba şu anda iki kişilik. Caddede araba ile giderken diğer araçlar geçmemi bekliyor. Arabada far da var. Arabayı yapmadan önce de yaptıktan sonra da fiyat teklifinde bulundular. Arabayı satmam için şuana kadar 10 bin TL teklif edildi."