WikiLeaks: CIA’in yaptığı politik bir oyun

WikiLeaks: CIA’in yaptığı politik bir oyun
Haber Tarihi : 11 Ocak 2017 08:43:10
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, CIA’in Rusya’nın ABD seçimlerine yönelik müdahalesiyle ilgili bilgilendirmenin istihbarat raporu değil, ‘politik etki için tasarlanmış bir basın açıklaması’ olduğunu söyledi.

Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalede bulunduğuna dair CIA raporunu değerlendirmek için düzenlediği basın açıklamasında, ABD istihbarat kurumlarının Barack Obama yönetimi altında politize olduğunu ifade eden Assange, “CIA'in sunduğu raporun ‘sıfır' kanıtsal ağırlığı var” dedi. WikiLeaks kurucusu, raporun seçilmiş başkan Donald Trump'a yönelik bir siyasi saldırı aracı olduğunu ve Hillary Clinton'un seçimleri neden kaybettiğini açıklama amacı taşıdığını savundu.

'DNC sızıntısının kaynağı devlet dışı bir aktör'

Demokratik Ulusal Komite'ye (DNC) ait belgelerin sızdırılması konusunda kaynağın devlet dışı bir aktör olduğunu teyit eden Assange, “Kaynaklarımızı korumak konusunda kaygılıyız. Eğer kaynak bir devlet olsaydı, onu korumak konusunda daha az endişeli olurduk” ifadelerini kullandı. CIA'in raporunda DNC'ye yönelik siber saldırının ne zaman düzenlendiğinin bilinmediğini kaydeden WikiLeaks kurucusu, “Demokratik Ulusal Komite'ye saldıran hackerlar arasında Ruslar olsa da bu durum, siber saldırıyı gerçekleştiren kişilerin Rus hükümeti tarafından desteklendiğini göstermez” diye konuştu.