Yapay dil nakledildi

Yapay dil nakledildi
23 Ekim 2015 14:24:02

Ameliyatla alınan dilin yerine göğüs bölgesinden doku nakliyle yeni bir dil yapıldı.

Mersin'de, kanserli olduğu için dili alınan kadına, göğsünden nakledilen dokuyla yapay dil yapıldı.

Kentte faaliyet gösteren özel hastaneden yapılan yazılı açıklamaya göre, 61 yaşındaki Zafer Dağ isimli kadının dilinde oluşan kanserli kitle, uygulanan ışın tedavisi ve kemoterapiye rağmen büyümesini sürdürdü.

Kadının tedavisini sürdüren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata, kitlenin tamamen kapladığı dilin alınmasına karar verdi.

Ameliyatla alınan dilin yerine ise ağız tabanını doldurması için göğüs bölgesinden doku nakliyle yeni bir dil yapıldı.

Ağız tabanı için dil yapıldı

Açıklamada, operasyon hakkında görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Alpay, hastanın dilinde yara, konuşmak istememe ve hareket ettirmekte güçlük şikayetiyle hastaneye başvurduğunu ve yapılan biyopsi sonucunda dil kanseri olduğunun belirlendiğini söyledi.

Kanserin büyük bölümüne yayıldığı dili kökünden almak zorunda kaldıklarını aktaran Alpay, "Konuşabilmesi için de gırtlağı bıraktık. Göğüs bölgesinden doku alınarak, ağız tabanı için dil yapıldı. Bu dil orada sabit dil olacak. Dil geriye kaçmasın diye çene kemiğine delikler açarak sabitledik. Konuşma yetisini zamanla kazanacak. Hastamızın operasyon sonucu ilk söylediği şey kendi adı oldu" ifadelerini kullandı.