Yetki verildi: Bir ülke daha savaşa dahil oluyor!

Haber Tarihi : 03 Kasım 2023 12:04:03
Son Güncelleme Tarihi : 03 Kasım 2023 13:14:21

İsrail 7 Ekim'den bu yana Gazze'yi bombardımana tutarken kritik bir gelişme yaşandı. Cezayir Parmalentosu tarafından Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'a İsrail'e karşı savaşa girme yetkisi verildi.

7Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yönelik başlattığı saldırılardan sonra savaş durumuna geçen İsrail, Gazze'yi abluka altına aldı. Gazze'yi adeta açık hava hapishanesine çeviren İsrail, 7 Ekim'den bu yana 10 bine yakın masum sivili katletti. Bölgede tansiyon giderek artarken Cezayir'den de dikkat çeken bir hamle geldi.

Cumhurbaşkanı Tebbun'a, savaşa girme yetkisi verildi

Cezayir Parlamentosu'nda yapılan oylamada bütün milletvekillerinin oyuyla Cumhurbaşkanı Tebbun'a, İsrail'le savaşa girme yetkisi verildi. O anlarda Filistin halkına destek veren sloganlar atıldı. Şimdi Tebbun'un bir açıklama yapması bekleniyor.

Olağanüstü toplanmışlardı         

Cezayir Ulusal Halk Meclisi, İsrail'in Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin'deki saldırıları gündemiyle 3 gün önce olağanüstü toplandı. Milletvekilleri, Filistin atkıları takıp, Filistin bayrakları taşıyarak "Cezayir ordusu seninledir Gazze" sloganları attı. Cezayir Dışişleri Bakanı Attaf, genel kurula hitaben, bugün İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik şiddetli saldırılarının sebebinin 7 Ekim ile beraber başlamadığına dikkati çekerek, " İsrail'in Filistin'i tamamen haritadan silme girişiminin ileri bir aşaması olduğunu" vurguladı.

Yemen'deki Husiler de savaş açtıklarını duyurmuştu

Yemen'deki İran destekli Husiler de geçtiğimiz hafta İsrail'e savaş açtıklarını duyurmuştu. Alarm durumuna geçen İsrail ise Kızıldeniz'e savaş gemileri göndermişti.