Yunanistan'dan 'U' dönüşü: Türkiye ile diyalog istiyoruz

Yunanistan'dan 'U' dönüşü: Türkiye ile diyalog istiyoruz
11 May 2022 17:19:27

Batı'nın uyarılarından sonra ağız değiştiren Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Yunanistan'ın Türkiye ile diyalogdan yana olduğunu söyledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Yunan Devlet Televizyonu ERT'e verdiği röportajda, iç meselelerin yanı sıra uluslararası gelişmeler ve Yunanistan'ın dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile diyalog mesajı

Türkiye ve Yunanistan'ın komşu iki ülke olduğunu vurgulayan Sakelaropulu, "Barış ve sükunet dolu uzun süreçler geçirdik. Komşuların birbirlerine ihtiyaçları vardır. Son dönemde Meriç'te ve Ege'de gördüğümüz gibi zor zamanlarımız da oldu. Bence Yunanistan diyalog istediğini belirtmekle iyi yapıyor. Diyalog istiyoruz. Komşularımızla diyalog olmalı." diye konuştu.

Yunanistan'a Türkiye uyarısı

Yunanistan basınından in.gr adlı haber sitesi, Atina yönetiminin Türkiye ile enerji alanında iş birliği yapması ve enerjiyi Avrupa'ya taşıma konularında Batı'dan uyarılar aldığını yazmıştı.

"Yunanistan-Türkiye: İş birliği şartları" başlıklı haberde Doğu Akdeniz ve Ege Yunanistan'ın Türkiye ile ortaklık kurması gerektiği kaydedilmişti.

Haberde, "Diplomatik değerlendirmelere göre, Yunanistan, Batı'dan Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinden enerji kaynaklarının çıkarılması ve Avrupa'ya aktarılmasında Türkiye ile iş birliği yapması yönünde çağrılar alıyor." ifadeleri yer almıştı.