9 AĞUSTOS 2020 PAZAR

Fahri Sarrafoğlu

HAMAMDA 'NALINCI' İKEN SARAYA NASIL VALİDE SULTAN OLDU?

Fahri Sarrafoğlu

Rivayete göre bir hamamda "nalın" yapıp satarken daha sonra Topkapı Sarayı'na aldırılarak Valide Sultan olan hem Padişah eşi ve hem de Padişah annesi olan bu hanım kim?

Ve başka bir gizem ise, İstanbul'da Padişahlar tarafından yaptırılan (Selatin Camileri) Camilerinde iki minare arasında Ramazan ayında “Mahya” gerildiğini biliyoruz. Peki, hiç düşündünüz mü, bu kadar cami var ve bu kadar camide yanan kandiller için “yağ” gerekiyor. Acaba bu kandillerin yağının deposu nerede, bu yağlar nerede saklanıyor ve niye burada saklanıyor? İşte ilginç bir detayı sizler için paylaşıyoruz.

PERTEVNİYAL VALİDE SULTAN CAMİ VE HİKÂYESİ
Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılan cami,  1869-1871 yılları arasında inşa edildi. Caminin banisi Pertevniyal Sultan, oğlu Sultan Abdülaziz'in tahta çıkmasıyla birlikte valide sultan olmuş ve İstanbul'a hayır eserleri kazandırma geleneğine uyarak kentin muhtelif semtlerinde sebiller ve çeşmeler yaptırırken, İstanbul'un sonuncu valide camii olan bu camiyi yaptırmak da ona nasip olmuş. Valide Sultan, büyük törenlerle caminin temeli atılırken kılık değiştirerek tam da meydanı karşıdan gören bir evden töreni izliyormuş. Tek şerefeli iki minaresi, Dolmabahçe Camii'nin minarelerinden daha geniş tutulmuştu. İç mekân bakımından da bu camiden daha genişti. Tek kubbesi yüksek, fakat küçüktür. Neogotik yüzey bezemeleri bu camiye ayrı bir güzellik kazandırır. Aynı bezeme zenginliği ve güzellik caminin iç kısımları için de geçerlidir. Altın yaldızla parlatılan mavi rengin egemen olduğu kalem işi süslemeler, iç mekânı baştan sona süslemektedir. Caminin Aksaray Meydanı`na bakan avlu kapısı, İstanbul'daki camiler için pek alışılmadık ve aynı zamanda da göz kamaştırıcıdır. Bu kapı Osmanlı taş oyma sanatının nadide ürünlerindendir. 1956-59 arasındaki Aksaray Meydanı düzenlenmesi esnasında sebil gibi camiye ait bazı unsurlar kaldırılmış veya yeri değiştirilmiştir. Caminin çevresindeki eserler bir çeşme, bir kütüphane ve Pertevniyal Sultan'ın kendisi için yaptırdığı türbeden oluşmaktadır. Kütüphanesi, Süleymaniye Kütüphanesi'ne taşınmıştır. Trafikten en çok etkilenen cami bu camidir.

YAĞ KÜPLERİ NEDEN BURADA SAKLANIYORDU?

İstanbul'da bulunan Pervtevniyal Valide Sultan Camii, İstanbul'da yanan kandillerin ihtiyacı olan “Zeytinyağlarının” depolandığı bir yer aynı zamanda. Niye bu camide depolanıyormuş derseniz. Bunu aradan geçen uzun yıllar sonra yapılan restorasyon sırasında keşfediliyor. Caminin tadilatı sırasında yapılan kazılarda büyük küpler çıkıyor. Acaba bu büyük zeytinyağı küplerinin burada işi neydi? İşte yapılan araştırmada bu küplerin mahyaların ihtiyacı için gerekli olan Zeytinyağı Küpleri olduğu anlaşıldı. Bu küplerin burada saklanmasının sebebi ise buranın zemininin çok sağlam olması ve uzun yıllar beklemesine rağmen sarsıntı ve depremlerden etkilenmemesi olarak gösteriliyor.

 “NALINCILIKTAN” VALİDE SULTANLIĞA

Bazı kaynaklar da Pertevniyal'den “Nalıncı Besime” olarak bahseder. Anne-babasının ölümünün ardından bir hamamda nalın yaparak geçinen Besime'nin bir gün tesadüf Padişah'ın arabasının önünden geçtiği ve onu gören Sultan Mahmut'unsa kızı saraya aldırdığı. ismini de “Işığa, iyiliğe nail olan” anlamına gelen “Pertevniyal”le değiştirdiği söylenir

Oğlunun 1876 yılındaki ölümünün ardından kimsesiz kız çocuklarını yetiştirmeye adamış kendini. Öldüğünde 70 yaşını geçmiştir. Tarihler 4 Şubat 1883'ü gösteriyordur. Camisinin yanındaki türbeye gömülür.

ÖLDÜKTEN SONRA DA RAHAT YOK

Biricik oğlu Abdülaziz'in ölümünden sonra Pertevniyal Sultan'ın peşini bırakmayan hüzün, sanki ölümünden sonra da onu takip etmiş gibi son istirahatgahı olan türbesi, 1926-29 yılları arasında, tramvay yolunun genişletmesi sırasında geriye çekilmiş. H. Prost'un İstanbul'daki imar çalışmaları sırasında yerine yeniden alınırken 1958'de ise yıkılmış ve yıkılan parçalar Laleli'deki III. Selim Türbesi'nin haziresine nakledilmiş. Valide Sultan'ın naaşı ise Topkapı Sarayı Silahdar Hazinesi'nde bir süre korunmuş, 1967'de eşi II. Mahmut Türbesi'ne, sultanın sandukasının altına gömülmüş. Kalan parçalar kullanılarak türbenin yeniden inşa edilmesinin ardından sultanın naaşı da asıl yerine camisinin avlusundaki türbesine taşınmış tekrar.

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  242137

-