19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

HAPİSHANELERDE İŞKENCE VE ÖLÜME TERK

İsrail Devleti, kurulduğu günden bu yana Filistinli sivilleri gerekçe göstermeksizin hapishanelere doldururken, uzun yıllar hukuk dışı hapsedilen Filistinliler bu hapishanelerde işkence görüyor ve ölüme terkediliyor.


HAPİSHANELERDE İŞKENCE VE ÖLÜME TERK

Filistin Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, 1967 yılından itibaren 204 Filistinlinin İsrail hapishanelerinde can verdiğini belirterek, bunların 3'ünün doğrudan İsrail askerlerinin kurşunuyla, 4'ünün açlık grevinde, 74'ünün işkence ile 123'ünün ise tıbbî ihmal nedeniyle hayatlarını kaybettiğini belirtti. Faris, İsrail hapishanelerindeki 20 Filistinli tutuklunun kalp ve böbrek rahatsızlıkları gibi, tedavi gerektiren hastalıkları olduğuna dikkati çekti. Tabi gerçek rakamın tesbit edilebilenlerden çok daha yüksek olduğunu tahmin etmek zor değil. Öte yandan Hamas Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak ise İsrail'in işgal zindanlarındaki Filistinli esirlerden bazılarına köpeklerin tedavisinde kullanılan ilaçlardan verildiğini iddia etti.

Filistin Esir İşleri Yüksek Kurulu Başkanı İsa Karaki, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklu sayısının 7 bine ulaştığını ve 600'ünün hasta olup gerekli tedaviyi göremediklerini söyledi. Karaki, “İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması için Arap ülkelerinden daha fazla destek bekliyoruz. Aralarında Filistin Yasama Konseyi üyelerinin de bulunduğu, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklu sayısı 7 bine ulaştı. Bunların 600'ü hasta olup gerekli tedaviyi göremiyor” diye konuştu.

İsrail'in 2000'li yılların başından itibaren 15 sene içinde yaklaşık 90 bin Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi. Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Kurumu Araştırma ve Belgeleme Birimi Başkanı Abdunnasır Fervane, gözaltına alınan 90 bin kişinin toplumun her kesimini kapsadığını ve tamamının psikolojik ya da fiziksel şiddete maruz kaldığını ifade etti. Gözaltına alınanlardan 12 bininin çocuk olduğunu, bunlardan 200'ünün halen İsrail hapishanelerinde bulunduğunu belirten Fervane, gözaltına alınan 1.200 kadından 4'ünün çocuklarını tutukevlerinde kötü şartlar altında dünyaya getirdiğini kaydetti. Fervane, İsrail'in aynı dönemde 25 bin idari tutuklama kararı verdiğini bildirdi. Tutuklu Filistinliler arasında kanser benzeri tehlikeli hastalıkların yaygınlaşmasından duyduğu endişeyi ifade eden Fervane, 1.500'den fazla tutuklunun hasta olduğunu, 83 kişinin de tıbbî ihmal ve işkence nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Öte yandan İsrail “idari tutuklama” adını verdiği yöntemle bugüne kadar onbinlerce Filistinliyi hiçbir suç isnat etmeden göz altına aldı ve yıllarca hapiste bıraktı. Filistin Esirler Cemiyeti, Ahrar Esir Araştırmaları Merkezi ve Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Esir İşleri Heyeti'nin verilerine göre, İsrail yönetimi, İngiliz manda yönetimi döneminde uygulanan metotla, gözaltına aldığı Filistinlileri, hiçbir suç isnat etmeden, istihbarat birimlerinin tavsiyeleri üzerine tutuklayarak, aylarca bazen de yıllarca hapiste bırakabiliyor. Söz konusu uygulamada, İsrail istihbaratının, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak, “idarî tutuklama” adı altında Filistinliler 1 ila 6 ay arasında alıkonabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor. İsrail yönetimi, bu şekilde milletvekili ve akademisyenler gibi toplumun önde gelen isimleri ile etkili kişileri tutuklayarak etkisiz kılmayı hedefliyor. Filistin Esirler Cemiyeti, 1987-1994 tarihlerindeki ilk intifada yıllarında, 18 bin 973, 2000-2007 tarihlerindeki ikinci intifada döneminde ise 18 bin kişinin idari tutuklamaya maruz kaldığını açıkladı. İdari tutuklama çerçevesinde, Filistin'de 2006 yılından 2015 yılına kadar, 37 milletvekili ve 3 bakan cezaevine girdi.

ÇOCUKLARA UYGULANAN FİZİKSEL VE CİNSEL ŞİDDET

Filistin Esirler Cemiyeti'nin verdiği bilgilere göre İsrail hapishanelerinde, 18 yaşın altında yaklaşık 200 Filistinli bulunuyor. Buna göre “çocuk tutuklular” Ramallah yakınlarındaki Ofer ile İsrail'in kuzeyindeki Mecdu ve Şaron cezaevlerinde tutuluyor. Bu tip gözaltı ve tutuklamalarda 2014 yılının ikinci yarısından itibaren belirgin bir artış görülüyor. Cemiyete göre gözaltına alınan Kudüslü çocukların çoğu para cezası, ev hapsi veya yaşadığı yerden uzaklaştırılma gibi şartlarla serbest bırakılıyor Açıklamada İsrail'in çocuklar hakkında işlediği ihlaller, “gece geç saatlerde gözaltına alınmaları, gözaltı sırasında polis köpeklerinin kullanılması, fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalmaları, ebeveynleri olmadan sorgulanmaları, baskıyla itirafa zorlanmaları, gözaltı sonrasında yasal yardım almalarına izin verilmemesi, sivil veya askerî mahkemelerde yetişkinlere uygulanan muameleye tabi tutulmaları ve cezaevlerinde zor hayat şartları altında tutulmaları” şeklinde sıralandı.

Öte yandan İsrail'in işgal altında tuttuğu bölgelerde her yıl binlerce çocuğu cinsel ve fiziksel şiddete maruz bıraktığı bizzat İsrail resmi kaynaklarınca doğrulandı. İsrail meclisi Knesset'in hükümet ve devletin faaliyetleri ile ilgili denetleme ve değerlendirme görevlerini yapan İsrail Devlet Denetçisi Yosef Shapira'nın yayımladığı yıllık raporda, “Binlerce çocuk her yıl fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalıyor. Bunlardan 6 bini cinsel istismara uğrarken, 13 bini şiddete maruz kalıyor” ifadesi kullanıldı. Raporda, hükümetin Yahudi ile Yahudi olmayan vatandaşlar arasındaki mevcut gözle görülür uçurumları sınırlandırmada başarısız olduğu ve İsrail'in bazı kurumlarının görevini yerine getirmede yetersiz kaldığı belirtilerek, bedevi çevrelerdeki anaokullarında oldukça büyük eksiklik olduğu kaydedildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de, İsrail askerlerinin tutukladıkları Filistinli çocuklara karşı gereksiz yere aşırı güç kullandıklarını belirtti. Örgüt, 11 yaşın altında olan bazı çocukların bile sorgu merkezlerinde ve cezaevlerinden bu baskı ve işkenceden kurtulmadığını ifade etti. İzleme Örgütü Temmuz 2015'te yayımladığı raporda, yaşları 11-15 arasında olan ve 2014'te askerlere taş atma suçlamasıyla tutuklanan 4 Filistinli çocukla yaptıkları görüşmelerde bu kanaate vardıklarını hatırlattı. Örgüt yaptıkları görüşmelerde, çocukların kendilerine tutuklanma esnasında ve ifadeleri alınırken baskı, işkence ve tehditlere maruz kaldıklarını söylediklerini, aldıkları görüntülerin söylenenleri teyit ettiğini ve bunları uluslararası hukuk çevreleriyle paylaştıklarını kaydetti.

Yorum Yaz

  394080

-