21 EYLÜL 2020 PAZARTESİ

Fahri Sarrafoğlu

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞININ “İSTANBUL ŞEHİDİ”

Fahri Sarrafoğlu

Edirnekapı Şehitliğinin her karışında bir şehit hikâyesi var. Zaten adı da öyle değil mi şehitlik. Karış karış gezdiğimiz Edirnekapı şehitliğinde bir şehit ismi dikkatimizi çekti.  Hazire Doğmuş Hanım. Ama onun şehit oluş hikâyesi ise ilginçtir.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI VE ORDUMUZUN ASKERİ TATBİKATI
İkinci dünya savaşı sürerken Türkiye savaşa girmemek için elinden geleni yapıyor bir taraftan da savaş için hazırlıklarını ihmal etmeyerek gözdağı vermeyi de ihmal etmiyordu. İşte, 1942 yılının  22  Mayıs günü de bir tatbikat vardı. Türk ordusuna ait Yavuz zırhlımızdan atılacak bir top mermisinin Hayırsız ada açıklarına düşmesi gerekirken yanlış hesaplama yüzünden İstanbul –Aksaray tramvay deposunun önüne düştü. Düşen bu bomba, durakta tramvay bekleyen dört kişinin ölümüne, 17 kişinin de yaralanmasına neden oldu.  İşte yaralılardan Hazire Doğmuş 'da 1 Temmuz 1942 günü şehit olanlardan birisiydi.

İKİNCİ ACI OLAY 14 TEMMUZ 1942
Denizdeki bir başka acı olay da 14 Temmuz'da meydana gelmişti. Adlarını Atatürk'ün kovduğu ‘Ay sınıfı' denizaltılardan Atılay, Çanakkale Boğazı'ndaki eğitim dalışı sırasında batmış ve 38 denizci şehit olmuştu.
Şehitlerin arkasından ağlayanlar arasında ünlü bir isim de vardı. Derinlerde can veren 39 mürettebattan biri, ses sanatçısı Hamiyet Yüceses'in eşiydi. Elektrik personeli Başçavuş Fethi Yüceses'in ölümü, sanatçıyı derinden yaraladı. Bu kazanın acısıyla söylediği “Gitti de gelmeyiverdi gözlerim yollarda kaldı” şarkısı, faciayı hatırlatan bir anı olarak hafızalara kazındı.

 

Kaynak:

https://www.turkishnews.com/tr/content/2017/09/02/yavuzun-mermisi-aksarayda/

https://www.trthaber.com/haber/yasam/atilay-denizaltisi-39-sehidiyle-76-yildir-canakkalenin-derinliklerinde-yatiyor-375086.html

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  882970

-