14 AĞUSTOS 2020 CUMA

İLK GÜNDEN BİLGİLERİ NEDEN KOPYALATTI?

Tartışmalı bir şekilde mazbatasını alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki ilk gün mesaisine; belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanının kopyalanması talimatıyla başladı. MİT ve Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere stratejik kurumların bilgilerinin kaydedilmesi için bir ekip oluşturan ve görevlendirme yazısı yazan İmamoğlu’na konuya ilişkin neden bu kadar acele ettiniz sorusu yöneltildi.


İLK GÜNDEN BİLGİLERİ NEDEN KOPYALATTI?

Dışarı sızmaması gereken ne?

Bir gazetecinin, belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanının kopyalanması talimatına ilişkin sorusu üzerine İmamoğlu, bu tür talimatların olacağını söyledi.

"Daha birçok tedbirimiz olacak. Bunlar mahalli düzeyde olabilir. İnsan kaynakları tespiti düzeyinde olabilir. İştirakler düzeyinde olabilir. Şu an tek tek bunları sıralamaya vakit yetmez. Zira uzman ekiplerimiz çalışıyor. Basına sızıyor, görüyorum.” diyen İmamoğlu, Çok da önemli değil. Belki sızmaması gerekir ama bizim için şeffaflık ana prensip olduğu için orada bir şey yok. Sadece İstanbul'un hafızasını kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır." savunmasında bulundu.

Ekrem İmamoğlu'ndan ‘veri tabanı' kopyalama yetkisi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yayınladığı genelgede hiçbir ihbar veya şikayet bulunmadığı halde, müfettişleri ve uzman sıfatıyla dışarıdan üç kişiyi, inceleme ve araştırma yaptırma adı altında Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirdi.

İnceleme ve araştırmanın dışında, İmamoğlu'nun imzasını taşıyan genelge ile verileri ‘kopyalama' yetkisi vermesi de dikkat çekti. Ekrem İmamoğlu'nun Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gönderdiği yazılı talimatta:“Belediyemiz Müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak Belediyemiz çalışanlarından ve/veya dışarıdan belirlenecek üç uzman ile Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmiştir. Gereğini rica ederim.” ifadelerine yer verildi.

İBB Meclisi pazartesi toplanacak, çoğunluk Cumhur İttifakı'nda,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni meclisi, ilk toplantısını 22 Nisan Pazartesi gerçekleştirecek. Toplantıya Cumhur İttifakı'nın 180, Millet İttifakı'nın ise 132 meclis üyesi iştirak edecek. Saraçhane'deki binada gerçekleştirilecek ilk toplantıyı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetecek. Daha meclis açılmadan veri kopyalanma girişimi tartışma konusu olurken; bir başka tartışma konusu ise Büyükşehir Meclisi'nde Ekrem İmamoğlu'nun çoğunluğu sağlayamayacağı ve kararları nasıl çıkaracağı yönündeydi. 

İmamoğlu topal ördek durumunda, karar çıkarmakta çok zorlanacak

Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre, pazartesi günü yapılacak toplantı için hazırlıklar devam ederken İBB Meclisine gelecek üyelerin tamamı belirlendi.

Buna göre, 312 üyeli İBB Meclisi'nde çoğunluk AK Parti'de olacak. Meclis Müdürlüğü'nce hazırlanan listeye göre, Cumhur İttifakı 180, Millet İttifakı ise 132 üye ile temsil edilecek. Partiye göre dağılım yapıldığında ise İBB Meclisinde; AK Parti 176, MHP 4, CHP 128 ve İyi Parti 4 üye ile görev yapacak. Daha seçimin ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'li başkanın çoğunluğu sağlayamacağını ve topal ördek durumunda olduğunu kaydetmişti.

Yorum Yaz

  917011

-