11 AĞUSTOS 2020 SALI

Fahri Sarrafoğlu

İMARETİ ATİK CAMİİ TARİHÇESİ

Fahri Sarrafoğlu

Fatih semtinde bulunan bu camimiz,  camimiz biraz mahzun duruyor. Sanki kırgın ve vefa bekler gibi bir hali var caminin. Neden diyeceksiniz, aa camide hüzünlenir mi, kırılır mı diye düşünebilirsiniz  belki ama evet onlar da kırılır, üzülür, mahzunlaşır.  Düşünün bir zamanlar manastır olarak hizmet etmiş bir ibadethane. Sonra Fetih'ten sonra Fatih Camii ve Medreseleri yapılana kadar da bu caminin odaları eğitime hizmet vermiş.  Hatta Fatih Sultan Mehmet Hazretleri de burada eğitim almış, ders takip etmiş burada.  Yine bu camide ne hocalar yetişti, ne paşalar yetişti bir bilseniz. İstanbul'a hizmet eden, Osmanlı'ya hizmet eden  birçok âlim o dönemde buradan yetişti. İmareti Atik Camii, fetihten sonra, Fatih Medreseleri yapılıncaya kadar bu manastır, imaret-zaviye ve medrese olarak, kilise binası da mescid olarak kullanılmıştır. Şeyhülislam İshak Efendizade Ahmet Efendi, mescide minber koydurarak camiye çevirtmiştir.

fahri16kasim1

İşte camimizde ilgili ilginç detaylar:

 İSA A.S. İTHAF EDİLEN MABET

Eski ismi, Pentepoptes Kilisesi ve Eski İmaret Camii‘dir. Fatih'in Haydar Mahallesinde, Haydar Cad. ile Astar sokağının arkasında Haliç'e nazır dik bir yokuş üzerindedir. Bugünkü bina, 1087 yılında, İmparator I. Alexios'un annesi Anna Komnena tarafından inşa ettirilen Pentepoptes Manastırı'nın “Her şeyi gören İsa”ya ithaf edilmiş kilisedir.  Camimizin bulunduğu yerin yüksek ve bölgenin engebeli olmasından dolayı caminin altında su sarnıcı vardır. Bu caminin en büyük özelliği 35 ADET ODASI-(Manastır hücreleri) olmasıdır. İmareti Atik Caminin bir başka özelliği ise “ İstanbul'da kubbesi kiremitle örtülü tek cami olma özelliğine sahiptir.”

 BİZANS DÖNEMİNDE SÜRGÜN YERİ OLARAK DA KULLANILMIŞ

Manastır çok kez sürgün yeri olarak kullanılır. II. Aleksios Komnenos (1180-1183) kendisine karşı yapılan bir ayaklanmadan sorumlu tuttuğu Patrik Teodosios Boradiotes'i bu manastıra kapatmıştır. I.Andronikos Komnenos ise (1183-1185) kumandanlarından Andronikos Lepardes'in gözlerine mil çektirip kör ettikten sonra yine bu manastıra kapatmıştır. 1204 yılındaki Latin işgali sırasında imparator Aleksios a ordugâh ve gözleme yeri olarak işlev gören manastır,1206 yılından itibaren Venedikli Benedict manastırı emri altına girer. Latin işgalinde yani 4.Haclı seferinde birçok mabetten önemli eserler çalındığı gibi buradan da çalınmış ve İtalya'ya götürülmüştür.

fahri16kasim2

İMARET ODALARI BUGÜN ARTIK YOK

Manastırın hücrelerine “Eski imaret odaları” deniliyordu. Burada medrese öğrencileri eğitim alıyorlardı.  Ancak manastırdan günümüze sadece kilise binası ulaşmıştır. Haliç kıyılarından başlayan bir yangında bina yanmış, Haremeyn Hazinesi'nden masraflar karşılanarak tamir edilmiştir. İmaret Cami, 1935'lerde, minaresi yarı yıkık, fakat namaz kılınan bir vaziyette idi. Caminin dört tarafı ahşap evlerle adeta kuşatılmıştır. Yapı, 1954'te Kur'an kursu olarak kullanılmış, içine yatakhane yapılmış, son cemaat yeri olan holleri aş ocağı ve yemekhane haline getirilmiştir. 1970'li yıllarda, Mimar Fikret Çuhadaroğlu'nun görevlendirilmesi ile bu durum giderilmiş, caminin içi ve dışı önemli ölçümde tamir edilmiştir Dış mimarisi de eski orijinal görünümüne kavuşturulmuştur. 1990 yılında yine tamir görmüş ve cami tabanına ahşap döşeme yapılmış, duvar sıvaları yenilenmiş, duvar eteklerine ahşap kaplama yapılmıştır.

Kaynaklar:

https://www.istanbuldakicamiler.com/imareti-atik-camii-fatih
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=38208

fahri16kasim4

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  142462

-