13 TEMMUZ 2020 PAZARTESİ

Ahmet Maraşlı

İRADE GÜCÜNÜN ÖNEMİ

Ahmet Maraşlı

Ünlü bir yazara sormuşlar:

          - Hayatta başarılı olmak için ne lâzım? Sağlık mı?

          - Hayır.

          - Para mı?

          - Hayır.

          - Zekâ mı?

          - Hayır.

          - Peki, ne lâzım?

          - Her yönüyle çelik gibi bir irade lâzım!..

          Bugünün dünyasının belki de en büyük problemi, irade zâfiyeti, yani bile bile yanlış yapmak, doğruyu yapacak gücü kendinde bulamamaktır.

          İrade gücü, insan hayatında her türlü başarının en tesirli anahtarı, irade zâfiyeti ise felâketlerin en önemli sebeplerinden biridir. Büyük başarı ve başarısızlıkların çoğunun arkasında bu kelimenin anlamını görürsünüz. İradesine hâkim olmak ya da olamayıp nefsine uymak. Ve iradesi güçlü olanlar, iradesi zayıf olanlara fark atarlar.

İyi insanların güçlü irade sahibi olması, iradelerinin güçlendirilmesi, dünyevî ve uhrevî hayatî ehemmiyeti hâizdir.  Bu konuda kafa patlatmak, kalbi hareketlendirmek, iradeyi güçlendirmenin yollarını düşünmek, araştırmak, öğrenmek ve uygulamalar üzerine eğilmek gerek.

          Peki, bu can suyu gibi meselede sonuç almaya dönük neler yapabiliriz?

          Her zaman ama özellikle insanların dağıldığı, kendilerini dağıttıkları günümüz dünyasında bu soruyu sormak bile çok önemli...

          Meselâ, ailemiz ve arkadaşlarımızla “İrademizi güçlendirmek için neler yapalım?” sorusunu sorarak birlikte çıkarımlar, tespitler yapabilir, çözüm yolları arayabiliriz.

          Bu konuda kafa yoran arkadaşlarımızın en çok söyledikleri söz şu oldu: “İrade gücümü harekete geçirme noktasında beni en fazla etkilen şey, hedeflerimdir.”

          İradeyi güçlendirmek, insanı güçlendirmektir.

          İradesini hayırda hareket ettiren, Allah'ın yardımıyla ortaya, beklemediği iyilikler, güzellikler çıkarır.

          İyi insanların irade gücüne ihtiyaç çok büyük!..

 

Ahmet Maraşlı

AHMET MARAŞLI - TERCÜMEİHÂL

1958 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Resmiyette adı-soyadı Duran Saçmalı’dır. İlkokul ve ortaokulu memleketinde bitirdi. Akşehir Yatılı Öğretmen Okulu ve Marmara Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Öğretmenlikle üniversiteyi birlikte devam ettirdi ve MEB’e bağlı devlet okullarında 6,5 sene öğretmenlik yaptı.İnsanlığın kendisini bulması ve özlenen seviyelere erişebilmesi için en hassas ve dönüştürücü alanın, “insanın ihtiyacı olan çok yönlü gerçek bir eğitim” olduğu ve “yarınların daha çok bugünden yazılacağı” inancı içinde “büyütme” değil “yetiştirme” alanına yoğunlaştı.Kendi çocuklarını yetiştirme gayesiyle başladığı çok yönlü özgün eğitim çalışmalarını; otuz yıla yakın bir çalışma süreci sonunda; insanî, ahlâkî ve manevî değerler öncülüğünde, zekâ ve yetenekleri açıp öğrencilere üstün özellikler ve beceriler kazandırarak, dersleri ve eğitimi daha nitelikli ve kolay hâle getiren ve değişik seviyelere hitap eden sistematik bir model hâline getirdi (Ahmet Maraşlı / Zekâdan Dehaya Eğitim Modeli).Eğitimi; aile, öğretmen, öğrenci, yakın-uzak ve gerçek-sanal çevre ekseninde bir bütün olarak ele alan bu modelin kısmî uygulamalarından bile çok etkileyici sonuçlar ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor.Ürettiği tekniklerden biri olan Hazırcevaplar (Özgün Cevaplar) Tekniği’nin 1. Kademesi, ilkokul-ortaokul ders kitaplarına girdi, TRT Çocuk’ta çizgi film olarak yayınlandı.Ürettiği bazı tekniklerin, YÖK onaylı ilk çocuk üniversitesi olan Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nde, kendisi ve eğitimci ekibi tarafından, kurumun eğitime başlangıç tarihi olan Mart 2013’ten itibaren 6 yıl boyunca “Deha Okulu” başlığı altında eğitimleri verildi.Bazı tekniklerin ilk basamakları ise Küçükçekmece Çocuk Üniversitesi’nde Dinamik Eğitimler Atölyesi adıyla uygulanmaktadır.Eğitim modelinin temel kitabı olan “Zekâdan Dehaya”, Kırklareli Üniversitesi’nde Prof. Dr. Sefa Saygılı tarafından yüksek lisansta ders kitabı olarak okutuldu.Okumayı Sevdirme Projesi kitabı, Samsun-Çarşamba Bulutoğlu Anadolu Lisesi’nin organize ettiği, Millî Eğitim Bakanlığı onaylı, 5 Mayıs 2018 tarihli Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması’nda okutulan yedi kitaptan birisi oldu.Okumayı Sevdirme Projesi kitabı, 7-8 Nisan 2018 tarihli Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli Okuma Kültürü Çalıştayı’nda Çalıştay Çantasında takdim edildi.TYB (Türkiye Yazarlar Birliği) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesidir.İstanbul’da ve ülkemizin birçok yerinde aile, eğitimci ve öğrencilere seminerler ve eğitimler vermektedir.İlk ve tek evliliğini 1982 yılında Zehra Hanımla yapmış olup 36 yıllık evli ve dört çocuk babasıdır.Eserleri:Evde Okul, Okulda KaliteKur’ân’ın Diziliş MucizesiOkumayı Sevdirme ProjesiBu Çağda Çocuk YetiştirmekNasılettin HocaDâhilerle YarışalımDemiş Demiş Ne Demiş?Nasreddin Hoca ile Üretici Zekâ EtkinlikleriZekâdan DehayaFıkra Tadında Anne-Baba EğitimiDünyadan Geçerken (Şiir)

AHMET MARAŞLI DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  624839

-