İRAN'DAN RUSYA ONAYLI YENİ SURİYE PLANI

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye'de çözüme ilişkin yeni bir plan hazırladıklarını açıkladı.


İRAN'DAN RUSYA ONAYLI YENİ SURİYE PLANI

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye'de çözüme ilişkin yeni bir plan hazırladıklarını açıkladı.

Abdullahiyan, planı Rusya ile gerekli istişareleri yaptıktan sonra kamuoyuna duyuracaklarını belirtti.

Abdullahiyan'ın İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklamasında, "Bu öneri tasarısı geçen ay Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Suriye ziyaretinde Devlet Başkanı Beşar Esad'a sunuldu. Esad, İran'ın yapıcı önerisini memnuniyetle karşılarken konuya bazı katkılarda bulundu" ifadesini kullandı.

'HALKIN ROLÜ MERKEZE ALINACAK'

Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle, planın asli konularında ittifak içerisinde olduklarını ancak ayrıntılarla ilgili bir araya geleceklerini belirten Abdullahiyanşunları söyledi: "Halkın rolünün merkeze alınması, Suriye'de bir güç boşluğunun yaşanmasına müsaade edilmemesi, terörizmle mücadele, göç eden insanlara yardım ve insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve Tahran'ın Suriye krizini çözüm önerileri olarak sayılabilir."

'RUSYA'NIN SURİYE VE IRAK'TAKİ GİRİŞİMLERİ OLUMLU'

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ile de bu konuları görüştüklerini belirten Abdullahiyan, İran ve Türkiye'nin girişimiyle Zabadani'de ateşkesin sağlanması gibi diğer bölgelerde de aynı uygulamanın hayata geçirilmesi konusundaki soruya, "Suriye'de ideal olan, kesin bir ateşkese ulaşmak için önce bölgesel ateşkesleri sağlamaktır" şeklinde cevap verdi.
Abdullahiyan, Rusya'nın Irak ve Suriye'de "teröristlere" karşı savaşmasını olumlu ve yapıcı bir çaba olarak gördüklerini kaydetti.

Yorum Yaz

  925093

-