İŞGAL ALTINDAKİ KARABAĞ’IN KURTULUŞU YAKIN


İŞGAL ALTINDAKİ KARABAĞ’IN KURTULUŞU YAKIN

Ermenistan Rusya'nın da desteği ile Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı işgal etmeye devam ediyor. Ermeni işgalindeki topraklarda yaşanan çatışma Karabağ'ın kurtuluş ümitlerini artırırken,  batının iğrenç yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.

AZERBAYCAN ORDUSU BATIYI ÜZDÜ

1 Nisan gecesi Dağlık Karabağ'da çıkan çatışmada Ermenistan ordusu büyük zayiat vererek geri çekildi. Azerbaycan'ın 16 Mayıs 1994'de varılan ateşkes sonrasında ilk kez topraklarının bir bölümüm kurtarması Rusya, Fransa, İngiltere, İran, Amerika gibi ülkelerde tedirginliğe yol açarken, Bakü'de bayram havası esti. Ermeni tarafının bozgunu üzerine batılılar art arda ateşkes ve itidal çağrısı yaptı.

ERMENİLERİN ZAYİATI BÜYÜK

Ermeni işgalindeki topraklarda düzenli yıldırma ateşlerinden birini daha yapan Ermenistan hezimete uğradı. 12 Azerbaycan askerine karşılık, 100'den fazla Ermeni asker öldü. Türk tarafı bir tank ile bir helikopterini kaybederken,  bütün dünyanın desteğini alan Ermenilerin ise 6 tank ve 15 topçu bataryası imha edildi. Azerbaycan ordusu işgal edilmiş topraklarının bir bölümü geri aldı.

TÜRKİYE'DEN TAM DESTEK

Gelişmeleri Amerika seyahati sırasında öğrenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Davutoğlu da, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i arayarak bilgi aldılar ve taziyelerini ilettiler. Türkiye Azerbaycan'a desteğini tekrarlarken, barış ve işgalini sona erdirilmesi için 21 yıldır kılını kıpırdatmayan Ermenistan'ın hâmisi AGİT Minsk Grubu eş bakanları ABD, Fransa ve Rusya harekete geçti.

DESTEK YARIŞINA GİRDİLER

Batıda Ermeni diasporası oldukça güçlü ve etkin olmasına rağmen, Hocalı katliamının baş faillerinden biri olan Sarkisyan yönetimindeki Ermenistan ekonomik, nüfus ve askeri açıdan gerilerken, neft zengini Azerbaycan ise siyasi, ekonomik ve askeri açıdan güçlendi. Denge değişikliğinin farkında olan ve işgalin sona erdirilmesi için hiçbir adım atmayan AGİT Minsk Grubu Dönem Başkanları yaptıkları ortak açıklamada da “Tarafları, silahları durdurmaya ve cephede durumu istikrarlı hâle getirecek bütün gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz" dediler.

AZERBAYCAN'IN ZAFERİ AB'Yİ ÜZDÜ

 Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise Dağlık Karabağ'daki çatışmaları endişeyle izlediğini söyledi. Jagland, yaptığı yazılı açıklamada, Yukarı Karabağ'daki çatışma bölgesinde düşmanlıkların artmasını endişe ve korkuyla izlediğini belirtti ve hüznünü “şiddeti daha ileriye taşımaktan öteye gitmeyecek, bu tamamen gereksiz kan dökümüne son verilmesi talep eder'' diyerek açık etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise yaptığı açıklamada, "Tarafları düşmanlıkları hemen durdurmaya ve ateşkese tam olarak uymaya davet ediyorum" derken, Azerbaycan'ın durdurulması için her an bir araya gelebilirler.

AZERBAYCAN'DAN AKILLI ADIM

Dünyadan yükselen ateşkes çağrısına Azerbaycan tarafı, Ermeniler ateşi keserse ateş kesmeye hazırız diyerek Ermenistan ve batıyı zora soktu. Ermenistan tarafı ise henüz bir cevap vermiş değil.

TÜRKİYE'DEN TAZİYE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki çatışmalara ilişkin, "Yıllar yılı işgal altında olan Dağlık Karabağ bölgesindeki bu mücadele ne yazık ki bu işi Minsk Üçlüsü'nün hafife alması sebebiyle, bu tabloyla bizi karşı karşıya bıraktı. Eğer Minsk Üçlüsü burada adil bir şekilde, kararlı bir şekilde yürüyüp, netice alacağı adımları atmış olsaydı, bugünlere gelmemiş olurduk. Ama maalesef burada Minsk Üçlüsü'nün zaafları durumu bu noktaya taşımış oldu" dedi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'da, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov'u arayarak şehid düşen askerler için taziyelerini iletti.

TÜRKİYE AZERBAYCAN'IN ARDINDA

Türkiye'nin Azerbaycan'a bu süreçte yapacağı yardımlara ilişkin bir başka soru üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz elimizden gelen yardımları sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Dün konuşmamda Ermenistan'daki özellikle nükleer silah konusuna ben de değindim. Bu Nükleer silah konusunda dünyanın Ermenistan'ın bu olumsuz niyetleri karşısında hassas olmasını ben de istedim, İlham (Aliyev) kardeşim de konuşmasına bu konuya, bu şekilde o da değinmiş oldu. Er veya geç hak yerini bulacaktır" cevabını verdi.

AZERBAYCANLI MUHABİR KONUŞTU

Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ağlayarak Azerbaycan'daki şehit askerlerle ilgili soru soran Azerbaycanlı muhabir Ganire Ataşova, gözyaşlarının nedenini şöyle anlattı: “Şüphesiz ben Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın benim hislerime bu kadar hassas yaklaşmasını beklemiyordum. Kendisine teşekkür ediyorum. O benim gözümde Azerbaycan kadınlarının, Azerbaycan analarının bugün yaşadıklarını hissetti ve bunu dünya gösterdi. Vatan her şeyden üstündür, vatana hıyanet etmek olmaz. Ne olursa olsun vatan senin canındır, kanındır. Şüphesiz bir gazeteci olarak hislerimi ben bildirmemeliyim ama göz önünde bulundurun ki ben de bir anneyim, kadınım, benim de iki evladım var. Şehit düşen askerler benim de evlatlarımdı ve duygulandım” dedi.

Kemal Özer: Azerbaycan yeni savaşı kazanabilir mi?

 

Yorum Yaz

  264740

-