İŞGAL GÜÇLERİ POSTALLARIYLA MESCİD-İ AKSA'DA

Yahudiler için yılbaşı kabul edilen 'Roş Aşana' tatili nedeniyle Mescid-i Aksa'ya yönelik yasak sürüyor.


İŞGAL GÜÇLERİ POSTALLARIYLA MESCİD-İ AKSA'DA

 

Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle Mescid-i Aksa'ya yönelik yasak sürüyor. İsrail askerleri 3 gündür Müslümanların ziyaret etmesi yasaklanan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girerek içerideki cemaate müdahale etti.

Mescid-i Aksa'ya Müslümanların girişini yasaklayan İsrail işgal askerleri, avlunun içerisinde yasağa direnen cemaate saldırdı. İşgal güçlerinin minbere ve caminin çatısına çıktığı belirtiliyor. Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani yaptığı açıklamada, "Aksa'nın çatısından Müslümanların üzerine göz yaşartıcı gaz, ses bombası yağdıran İsrail askerlerinin, camiinin etrafı camla çevrili minberine ulaştıklarını" söyledi.  "Aksa'nın kapılarından birinde de atılan ses bombaları sonucu kısa süreli yangın çıktığını" ifade eden Kisvani, yaralılara müdahale etmek isteyen bir sağlık görevlisinin de tutuklandığını aktardı.

Çatışmada 17 kişi yaralandı

Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen Aksa'nın güvenlik görevlilerinden edinilen bilgiye göre, Aksa'nın avlusunda çıkan çatışmada 17 kişi yaralandı.  Öte yandan Aksa avlusunun kapılarını tutan İsrail askerleri ile Filistinliler arasında da yoğun çatışmalar yaşanıyor. Yasağı protesto eden Filistinlilere karşı İsrail askerleri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. İsrail askerlerinin saldırılarına Filistinliler ise taş ve havai fişeklerle direnmeye çalışıyor. Aksa'nın kapılarında bulunan İsrail polisi, Müslümanlara yönelik yasağın devam edeceğini söyledi.

Müslümanların girişlerini engellediler

Mescid-i Aksa Vakfı yetkililerinden alınan bilgiye göre, önceki gün çok sayıda Yahudi yerleşimci polis korumasında Aksa'nın avlusuna alınmıştı. İsrail güçleri pazar günü sabah saatlerinden itibaren Aksa'ya girerek içerideki Müslüman gruplarla çatışmış ve Müslümanların girişlerini güç kullanarak belirli bir süre bütünüyle engellemişlerdi. Halıların bir kısmı da atılan ses bombalarının çıkardığı ateşten tutuşarak yanmıştı.

Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girdiler

Öte yandan, Aksa'nın avlusuna gelen İsrail işgal askerleri, Kıble Mescidi'nin içerisine postallarıyla girerek 5 Filistinliyi gözaltına almıştı. Aksa'nın avlusunu kuşatan İsrail askerlerinin daha sonra çekilerek öğle namazı için cemaatin içeri girmesine izin verdiği bildirilmişti. Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere ise İsrail askerleri pazar gününden beri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale ediyor. Müdahaleler sırasında aralarında kadınların ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı. İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapısını ve avlusunu tutarak ihlallere engel olmaya çalışan gönüllü Filistinlileri yasa dışı ilan etmişti. İsrail'in Aksa'ya yönelik bugünkü ihlalleri, gönüllü Filistinlilerin "yasa dışı oluşum" ilan edilmesinin ardından meydana geldi. 

İsrail'in Mescid-i Aksa ihlalleri hız kesmiyor

İsrail yönetimi, Filistin'in Doğu Kudüs topraklarını işgal ettiği 1967 yılından bu yana Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini sürdürüyor.

Müslümanların ilk kıblesi özelliği taşıyan Mescid-i Aksa'da bulunan Kıble Camisi'ne İsrail askerlerinin postallarıyla girmesi, akıllara İsrail'in 1967 yılında Filistin'in Doğu Kudüs topraklarını işgal etmesinden bu yana sürdürdüğü ihlalleri getirdi. İsrail; Mısır, Ürdün ve Suriye ile yaptığı ve on binlerce kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Altı Gün Savaşları'nın ardından 1967 yılında işgal ettiği Filistin'in Doğu Kudüs topraklarında bulunan Mescid-i Aksa'ya büyük zararlar verdi. Aşırı Yahudilerin bölgeye girmesinden askerlerin mescidin halılarını çiğnemesine çok sayıda zarara maruz kalan Mescid-i Aksa'ya yapılan en büyük ihlaller şöyle:

- Mescid-i Aksa'ya 21 Ağustos 1969'da giren Avustralyalı radikal Dennis Michael Rohan, Kıble Camisi'nin mihrabını ve bin yıllık minberini yaktı.

- Filistin'in Aralık 1987'den 1993 Oslo Anlaşması'nın imzalanmasına kadar süren birinci intifadası sırasında 1990 yılında İsrail polisi gösteriye katılan 21 Filistinliyi öldürdü.  

- Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron, 2000 yılında Mescid-i Aksa'ya girdi ve 2007 yılına kadar sürecek ikinci intifada başladı. Şaron'un ziyareti sonrasında, çıkan çatışmalarda 25 kişi öldü, 700 kadar kişi yaralandı. 

Mescid-i Aksa'ya tüm yabancıların girişleri Aksa Vakfı tarafından yasaklansa da bu kararı İsrail, 2003 yılından beri tek taraflı olarak askıya aldı ve Mağaribe kapısından Yahudi yerleşimcilerle turistlerin girişine izin verdi.

- Geçen yıl ekim ayı sonunda Batı Kudüs'te "aşırı sağcı" hahamın silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmasının ardından İsrail polisi, ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa'ya girişine izin verilmedi. İsrail'in 1967 yılındaki işgalinden bu yana ilk defa 24 saat süreyle Aksa'yı kapatmasının ardından Kudüs'te tepki olarak birçok saldırı, çatışma oldu. İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'yı basarak gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldırdı. Aksa'nın içine girerek ibadethaneyi tahrip eden İsrail askerleri mescidin halılarını çiğnedi. Saldırı esnasında Kur'an-ı Kerimler yerlere atıldı, Aksa'nın kapısı ve camları hasar gördü. Halıların bir kısmı da atılan ses bombalarının çıkardığı ateşten tutuşarak yandı.

- Son olarak Aksa'nın avlusuna giren İsrail askerleri, Kıble Camisi'ne postallarıyla girerek 5 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğunu iddia ederek Aksa'yı işgal etmek istiyor.

 ‘İsrail ateşle oynuyor'

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mescid-i Aksa'da yaşananlar olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. Filistin her geçen gün daha da çok destek görmesi gerektiğini dile getiren Kalın, ‘'Müslümanların girişinin engelleyen İsrail askerleri, onlarca kişinin ölümüne neden oldu. Oraya aşır ırkçı Yahudi yerleşimi yapılması planlanıyor. Kirli postallarıyla kutsal topraklara basmalarını kınıyoruz.
Mescid'i Aksa'daki her işgal hareketi ateşle oynamaktır. Bütün Müslümanların kutsal mêkanıdır, Müslümanlar, Yahudiler herkes barış içerisinde yaşadılar. İsrail ateşle oynamaktadır. Buradan İsrail yönetimine açık çağrı yapıyoruz, provokasyonları sona erdirsinler.''

Yorum Yaz

  823627

-