11 AĞUSTOS 2020 SALI

İSLAM ÜZERİNE ‘OYNANAN OYUNLAR’IN FARKINDA MISINIZ? (2)

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu tehlikeye dikkat çekmek için “Oyunlarda İslamofobi” adlı çalışmayı yayınladı.Oyunlarda gizlice verilen olumsuz mesajlar, çocuklarımızın zihinlerini öyle bir işgal ediyor ki manevi olarak zehirleyip, bilinçaltını gizlice yönetiyorlar. Algı operasyonları devam ediyor. Meşrulaştırma süreci işliyor.


İSLAM ÜZERİNE ‘OYNANAN OYUNLAR’IN FARKINDA MISINIZ? (2)

CALL OF DUTY

5 Ekim 2007, ABD kökenlidir.
Activision game çıkardı.
Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, OS X, Wii
1. kişi saldırı ve nişancılık oyunudur. Türkiye'de ve dünyada çıkış yılının en iyi oyunu seçildi. Yıllık geliri 14 milyar dolar civarıdır.
Oyun serisi bazlı düşünüldüğünde, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun serisi haline gelmiş

Untitled-2_187

Call Of Duty oyununda harabe bir evin tuvaletinde üstelik kirler içerisindeki bir klozetin tam üstünde hadis-i şerif ile bezeli olan bir çerçeve asılıdır. (“Allah güzeldir. Güzel olanı sever.”) Bu görüntünün fark edilmesi üzerine; çok tepki görmüş farkındalık çalışması başlatılmıştır. Oyun firmasına giden şikâyetler üzerine kaldırılarak siyah renk bir çerçeve konulmuştur.

HITMAN

Untitled-3_27

1 Eylül 2000, ABD kökenlidir.
Eidos Interactive ve Square Enix Playstation, Xbox 360, Nintendo Wii, Microsoft Windows, Mac OS X, Android, IOS
Oyun tarzı seri katil ve suç örgütü oyunudur. Üçüncü şahıs oyunudur. DNA'sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye'de de yılın en iyi oyunları arasında yer alır. Dünyada en çok satan oyun serilerinin başındadır. Geçen sene şirket toplamda 155 milyon dolar elde etti.

COUNTER STRIKE

Untitled-4_10

İlk sürümü 1999 yılında son sürümü ise 2012 yılında yayınlandı.
Yapım ve Yayın merkezi : ABD kısmen de Japonya destekli. Valve Corporation, Turtle Rock Studios, Hidden Path Entertainment, Gearbox Software, Ritual Entertainment, Nexon gibi dev bütçeli geliştiriciler tarafından geliştirildi.
Geniş hitap kitlesi ile Microsoft Windows, OS X, Linux, PlayStation 3, Xbox, Xbox 360, Platformlarında oyun listelerine girdi.
Tüm zamanların en popüler birinci kişi keskin nişancı oyunu İçerdiği şiddet ve savaş sahneleri ile çok büyük ölçekli davalarla karşı karşıya kaldı. İnsan (özellikle de çocuk) psikolojisini olumsuz etkilemekle suçlandı. Oyun bin dolarlar seviyesinde olan valve şirketinin piyasa değerini milyar dolarlar seviyesine çıkarmasını sağladı.

Dünyaca ünlü asker terörist çatışmasına dayalı keskin nişancı tarzı olan Counter Strike'da teröristler yaralanırken ya da ölürken “Allahu Ekber” ve “La ilahe illallah” çığlıkları atmaktadırlar.

Bu sesler; İslamiyet'in terörizm ile ilişkisi varmış algısı yaratmaktadır.İslam dünyasının yoğun tepkisi üzerine oyun kurucular tarafından oyuna güncelleme getirilerek ses efektleri oyundan çıkarılmıştır.

SERIOUS SAM

Untitled-2_188

2001, 2002, 2009, 2010 da olmak üzere 4 versiyonu yayınlandı.

Croteam ve interactive vision ortaklığı tarafından geliştirildi. Microsoft Windows,Xbox, Xbox 360,Palm OS Platformlarında oynanabiliyor. Birinci kişi keskin nişancı oyunu. Tekli ya da çok kullanıcılı oynanabiliyor. Elektrikli testerelerle insan parçalamaya varan çok ciddi şiddet görüntülerine sahip.

Dünyayı canavarlardan koruma üzerine kurulu bu oyunda yaratıklar Hz. Ali'nin kabrinden türemektedir. Bu sebeple ağır silahlarla Hz. Ali'nin kabrine saldırı içeren vahşi bir oyundur.

CLIVE BARKERS UNDYING

Untitled-2_189

Seri , ilk oyununu 16 mart 2001 de çıkardı. Yapım ve Yayın merkezi : Los Angeles, ABD
Yapımcı firma, dünyada araba yarışları ve spor oyunları üzerinden her yıl milyarlarca dolar kazanan EA GAMES. Tüm dünyada pc platformunda yayınlandı ve seri olarak oyunun versiyonları çıkmaktadır. Oyun birinci kişi gözünden oynanan bir hayatta kalma-keskin nişancı oyunu. Clive Barkers Undying oyununda ilerleyen bölümlerden birinde ana karakter şeytanın saldırısına uğramaktadır. Şeytan, sabit konumda bu saldırıları gerçekleştirirken ayetlerden birinin üzerinde durmaktadır.

ZACK & WIKI

Untitled-3_28

2007 ve 2008 de sürümleri yayınlandı
Japonya'da oyun devi capcom tarafından geliştirildi. Nintendo wii platformuna özel hazırlandı. Wii ev-oyun sisteminin en popüler oyunlarındandır. Macera ve bulmaca çözme tarzı tek kişilik oyun. Küçük yaş gruplarına uygunluğu üzerine ciddi tartışmalar vardır.

Görüntü ve ses efektleri ile algı yönetimi yapılan bir oyundur. Karakterler korsanlık oyununda kötülük sembolü düşmanlardır ve ölürken “Allahu Ekber “ diye seslenmektedirler. Burada kötü karakterlere “Müslüman” algısı yüklenmektedir.

AYO DANCE

Untitled-4_11

Dj 5.000.000 puan kazandığında Kuran-ı Kerim'in üzerinde şarkı söyleyip dans ediyor.

MUSLIM MASSACRE

Untitled-2_190

İsminden de amacı açık olan bu oyun çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine kuruludur. Oyun sonunda Hz. Muhammed'in (s.a.v) öldürülmesi istenmektedir.

BOMB GAZZE

Untitled-3_29

Gazze'yi bombalayıp, çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine kurulu bir oyundur.

MINARETT ATTACK

Untitled-4_13

Ülkedeki minare referandumu öncesinde piyasaya çıktı. İsviçre'de geliştirildi. Aşırı sağcı politikacılar tarafından piyasaya sürüldü. Minareleri bombalayarak patlatma üzerine kuruludur. Minare üzerinde sakallı ve fesli müezzinler tasvir edilmiştir.
Oyunun başlangıcında huzurlu bir coğrafya göze çarpmaktadır. Dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri vardır. Ancak ‘başlat' komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükselmektedir. Oyuncu ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan almaktadır. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okumaktadırlar.

PACMAN

Untitled-5_5

Dünyaca ünlü Pacman; Müslüman, çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunudur. Oyunda; Müslüman kadınlar, saldırılması gereken bakireler olarak tasvir edilmiştir.

 

Yorum Yaz

  884704

-