26 EKİM 2020 PAZARTESİ

İSRAİL BAYRAĞA TAHAMMÜL EDEMEDİ


İSRAİL BAYRAĞA TAHAMMÜL EDEMEDİ

İsrail'in tüm engelleme çabalarına rağmen BM Genel Merkezi'ne Filistin Devlet Bayrağı asıldı. Tarihi gelişmeyi kabul edemeyen İsrail, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın BM'de yaptığı konuşmanın 'yalanlarla dolu' olduğunu iddia etti.

Tarihi gelişmeyi kabul edemeyen İsrail, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın BM'de yaptığı konuşmayla ilgili şunlar kaydedildi: "Abbas'ın konuşması yalanlarla dolu ve Ortadoğu'da fitne ile hukuksuzluğu teşvik ediyor. İsrail Filistinlilerin aksine, Mescid-i Aksa'daki statükoya son derece bağlıdır ve Ürdünlüler ile Aksa Vakfı ile olan anlaşmalarına sadık kalmaya devam ediyor. Filistin otoritesi ile onun liderlerine çağrımız ve beklentimiz sorumlu davranmaları, İsrail başbakanının teklifini kabul etmeleri ve ön koşulsuz olarak İsraille doğrudan görüşmelere başlamasıdır. (Abbas'ın) bunu defalarca reddetmiş olması, barış anlaşmasına ulaşmak istemediğinin en iyi delilidir."

"ANLAŞMALARINA UYMAYACAĞIZ”

Abbas, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada, İsrail'in Oslo anlaşması ve benzeri anlaşmalara uymadığını belirterek, Filistin'in de artık anlaşmalara uymayacağını söylemişti. Mescid-i Aksa'daki gelişmeler konusunda da tüm dünyanın dikkatini çekmek istediğini söyleyen Abbas, İsrail'in illegal yerleşimcilerin ve radikallerin Mescid-i Aksa'ya girmelerini sağladığını, Müslümanların ibadetlerini engellediğini dile getirerek, "İsrail, Mescid-i Aksa'ya girerek büyük hata yaptı. Çünkü biz buna izin vermeyeceğiz. Filistin halkı, tüm dünya Müslümanlarını üzen İsrail'in bu yasa dışı planını uygulamasına izin vermeyecek" demişti.

HAYIR DEMELERİNE RAĞMEN

İsrail hükümetine illegal eylemleri durdurma çağrısı da yapan Abbas, uluslararası toplum ve BM'den de bu konuda kendilerine destek vermesini istemişti. İsrail Hükümeti, ABD, Kanada, Avustralya, Marshall Adaları, Tuvalu, Palau ve Mikronezya'yla birlikte tasarıya 'hayır' oyu vermişti.

FİLİSTİNLİLER SOKAKTA İZLEDİ

Kudüs'ün Şam Kapısı'na dev televizyon ekranı kuran Filistinliler, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Filistin bayrağının göndere çekilmesi öncesinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı sokakta canlı olarak izledi. Ellerinde Filistin bayrakları taşıyan kalabalık, Abbas'ın, "İsrail illegal yerleşimleri durdurana ve anlaşıldığı üzere Filistinli tutukluları serbest bırakana kadar Filistin'in de artık bu anlaşmalara uymayacağını" söylemesinin ardından sevinç gösterilerinde bulundu. Filistinli grubun etrafında, çok sayıda İsrail polisinin hazır beklediği gözlendi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin bayrağı BM Genel Merkezi'nde göndere çekilmesi öncesi yaptığı konuşmada, İsrail'in Oslo Anlaşması ve diğer anlaşmaların gereklerini yerine getirmediğini belirtti.

 

Yorum Yaz

  049822

-