İSRAİL: NAZİLERDEN BİR FARKIMIZ YOK

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan, Kudüs’te Holokost anma gününde yaptığı konuşmada “İsrail'de Nazi Almanya’sını andıran iğrenç şeylerin olduğu” itirafında bulundu.


İSRAİL: NAZİLERDEN BİR FARKIMIZ YOK

TARİHİ İTİRAF: HİTLER'E RAHMET OKUTUYORUZ

İsrail'in başı, sivri dilli İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan ile dertte. Tümgeneral Yair Golan dün yaptığı açıklamada "İsrail'in bugünkü bazı uygulamaları, Hitler'in Nazi Almanya'sında yaşanan mide bulandırıcı şeylere benziyor" diyerek müthiş itiraflarda bulundu. Açıklama İsrail'i karıştırırken dünya gündemine de oturdu.

NETANYAHU KIZDI, BAKAN DOĞRU BULDU

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Golan'ın İsrail'i Hitler'in Nazi Almanyası'na benzetmesini Başterörist Netanyahu, "yanlış ve kabul edilemez" olarak nitelendirirken; İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ise Golan'a güveninin tam olduğunu açıkladı. Açıklamayı değerlendiren Netanyahu, bu sözlerin İsrail'e zarar verdiğini söyledi.

TÜRKİYE GÜÇLÜ VE ÇEKİNİYORUZ

Geçtiğimiz yıl “Kuzeydeki durumumuz stratejik bakımdan bugün belki de hiç olmadığı kadar iyi” diyerek, Suriye'de yaşanan kirli savaştan duyduğu memnuniyeti dile getiren Tümgeneral Golan, Mart ayında da “Türkiye'yi Erdoğan yönettiği müddetçe Türklerle gerilim kaçınılmaz ama gerilimi yatıştırmak zorundayız. Türkiye hâlen güçlü ve büyük bir ülkedir" demişti. 

İSRAİL BÖLÜNDÜ

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan, Kudüs'te Holokost anma gününde yaptığı konuşmada "Günümüz İsrail'inde, Nazi Almanyası'ndaki mide bulandırıcı süreci andıran işaretler var" dedi. Golan'ın sözleri özellikle milliyetçi çevrelerde öfkeye yol açarken, Başbakan Binyamin Netanyahu'dan da sert tepki gördü.

Savunma Bakanı Moşe Ya'alon, Golan'a "güveninin tam" olduğunu söyleyerek destek verdi. Genelkurmay Başkanı ve diğer İsrailli yetkililer söz konusu açıklamayı "Toplumda yükseliş gösteren endişe verici trendler hakkında bir uyarı" olarak yorumlayıp, Golan'ı savunmuştu. Ancak Netanyahu haftalık bakanlar kurulu toplantısında Golan'ın sözlerini çirkin olarak nitelendirip, "Bu sözler İsrail'e zarar vermekte ve Holokost'u da ucuzlaştırmaktadır" dedi.

TÜRKİYE GÜÇLÜ VE ÇEKİNİYORUZ

Yaptığı sarsıcı açıklamalarla gündeme oturan Tümgeneral Yair Golan, Mart ayında Bar İlan Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Özellikle Müslüman Kardeşler etkisi altında güçlü İslami tercihi olan bir parti tarafından yönetildiği sürece, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefetine maruz kalınacağı açıktır. Ben doğrudan bir düşmanlık içine girmek istemiyorum, bu akıllıca bir tutum olmaz. Türkiye halen güçlü ve büyük bir ülkedir" demişti. Golan, Türkiye ile İsrail arasında belirli menfaatlerin bulunduğunu ve Türklerle gerilimi yatıştırmak zorunda olduklarını belirterek "Tabii ki kendi değerlerimiz çerçevesinde oldukları müddetçe" ifadelerini kullanmıştı.

LÜBNAN'I TEHDİT ETMİŞTİ

İsrail Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan, Hizbullah'la olası bir savaşın, Lübnan'ın sivil bölgelerinde de yıkıcı zarara neden olacağını ifade ederek, "Lübnan'ın alt yapısına, evlerine ve diğer sivil tesislere zarar vermeden bu tehdidi temizlemenin başka yolu yok" diyerek geçen ay da Lübnan'ı tehdit etmişti.

UKRAYNA'DA ZAFERİN 71. YIL DÖNÜMÜ

İkinci Dünya savaşında Nazilerin, savaştan sonra da Bolşevik Yahudilerin katliamına uğrayan Ukrayna'nın; Nazi Almanyası'na karşı zaferinin 71. Yıldönümü törenlerle kutlandı. Ukrayna'nın Başkenti Kiev'de 2.Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'na karşı kazanılan zaferin 71. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde savaş sahneleri yeniden canlandırılarak oyun sergilendi.

Yorum Yaz

  413971

-