26 EKİM 2020 PAZARTESİ

'İSRAİLLİ VE ABD'Lİ ORTAKLARIMIZLA ÇALIŞMA GRUBU KURDUK'

Rusya lideri Putin, Suriye'deki saldırılara ilişkin 'İsrail'li ve ABD'li ortaklarımızla ortak çalışma grubu kurduk.' dedi


'İSRAİLLİ VE ABD'Lİ ORTAKLARIMIZLA ÇALIŞMA GRUBU KURDUK'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki hava saldırılarının Esad güçlerinin kara operasyonları süresince devam edeceğini ve Rus ordusunun kara operasyonuna katılmayacağını söyledi. Putin, Suriye'deki hava operasyonlarına ilişkin, "Amerikalı ve İsrailli ortaklarımızla çalışma grubu oluşturduk" dedi

Rusya-24 kanalında yayınlanan bir program için mülakat veren Putin, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

PUTİN, ESED'İ MEŞRU YÖNETİM YAPTI

Putin, Rusya'nın hava saldırılarının Esad güçlerinin kara operasyonları süresince devam edeceğini belirterek, "Suriye'de kara operasyonlarına katılmayacağız. Bizim görevimiz, Suriye'de meşru yönetimi istikrara kavuşturmak ve politik çözüm için koşulları oluşturmak" dedi.

Suriye'deki hava operasyonları için önceden hazırlık yaptıklarını belirten Putin, "Uzun bir süre havadan ve uzaydan keşif yaptık. Yeterince mühimmat ve kuvveti doğru zamanda ve gerekli yerde yoğunlaştırdık. Bunlar anlık gelişmeler değil, önceden hazırlanan planların uygulanmasıdır" ifadelerini kullandı. 

İSRAİLLİ VE ABD'Lİ 'ORTAKLARLA' ÇALIŞMA GRUBU

Putin, Suriye'deki hava operasyonlarında Batılı ülkelerle işbirliği konusunda anlaşma sağlanamadığını belirterek, "Ama biz umudumuzu kaybetmiyoruz. Bazı gelişmeler var. Amerikalı ve İsrailli ortaklarımızla çalışma grubu modelleri oluşturduk, Türk ortaklarımızla da bu doğrultuda bulunuyoruz. Amerika'dan olası istenmeyen olayların önüne geçmek için ortak çalışma teklifi geldi. Bu aşama, hiçbir diyalog olmamasından iyidir" dedi.  

Putin, bir sonraki aşama olarak, siyasi çözüm bulmak için ortak çalışmaların başlamasını umut ettiğini belirtti. 

Rusya'nın Suriye'de muhalifleri de vurduğu yönündeki haberleri değerlendiren Putin, "Siz oradaki durumu bizden daha iyi biliyorsanız, o zaman bize hedefleri verin dedik. Kabul etmediler ve bu seviyede işbirliğinde bulunmayacağız dediler" diye konuştu. 

Putin, Rusya'nın Suriye'ye Hazar Denizi'nden attığı füzelere ilişkin verdiği bilgide, füzelerin iki ülke topraklarından 80 ila bin 300 metre irtifada uçarak 147 manevra gerçekleştirdiğini aktardı. 

Vladimir Putin, Rusya'nın barışçıl bir dış politikası olduğunu ve Sovyetler Birliği'ni yeniden canlandırmak gibi bir hedeflerinin bulunmadığını söyledi.

NETANYAHU DA 'RUSYA İLE ANLAŞTIK' DEMİŞTİ

Geçtiğimiz ay, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Rusya lideri Putin ile bir araya gelmişti. Netanyahu, İsrail ve Rusya askeri güçlerinin Suriye konusunda ortak hareket ve koordinasyon kararı aldığını açıklamıştı.

 

Yorum Yaz

  023949

-