7 AĞUSTOS 2020 CUMA

İSTANBUL VE ANKARA KAOSA TESLİM

Ankara ve İstanbul seçimlerinde ilçe belediyelerinin ezici çoğunluğunu Cumhur ittifakı kazanmasına rağmen büyükşehir başkanlıklarını burun farkıyla CHP’nin kazandığı kaydediliyor. Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul'da 39 ilçenin 24’ünü AK Parti, 14'ünü CHP, 1’ini de MHP aldı. Ankara’da da 22 ilçede Cumhur 3 ilçede Millet ittifakı kazandı.


İSTANBUL VE ANKARA KAOSA TESLİM

Türkiye'de 10 milyon 560 bin 963 ile en fazla seçmenin bulunduğu İstanbul'un 39 ilçesinin 24'ünde AK Parti birinci olurken, Silivri'yi CHP'nin elinden alan MHP İstanbul'da ilk kez bir belediye kazandı.

Resmi olmayan seçim sonuçlardan derlenen bilgilere göre, İstanbul'da 8 milyon 733 bin 387 seçmen sandığa gitti.İstanbul'da, AK Parti, Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Bayrampaşa, Beykoz, Beyoğlu, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu belediye başkanlıklarını aldı.

CHP'nin kazandığı yerlerin oyları neden en son girildi? 

CHP ise Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer ve Şişli belediye başkanlıklarını kazandı. Bir önceki yerel seçimlerde Esenyurt'ta AK Parti kazanırken, bu seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, Esenyurt'ta yüzde 51,52 ile CHP'nin adayı seçildi.

Yine 2014'teki yerel seçimlerde Küçükçekmece'de kazanan AK Parti, bu seçimde Küçükçekmece'yi kaybetti. İlçede resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50,99 ile CHP'nin adayı Kemal Çebi belediye başkanı oldu.

Ankara'da  22 ilçede Cumhur 3 ilçede Millet ittifakı kazandı

Ankara'da, resmi olmayan sonuçlara göre Cumhur İttifakı 22 ilçede üstünlük sağladı. AK Parti, Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Evren, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Şereflikoçhisar, Sincan ve Yenimahalle'de seçimi kazandı. İttifakın diğer partisi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise 3 ilçede birinci sırada yer aldı. MHP, Etimesgut, Gölbaşı ve Polatlı'da seçimi kazandı.

Millet İttifakı 3 ilçede üstünlük sağladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti'nin birlikte bulunduğu Millet İttifakı, ise resmi olmayan sonuçlara göre 3 ilçede seçimi kazandı. CHP'nin adayları, Çankaya, Elmadağ ve Yenimahalle'de üstünlük sağladı. İki büyük şehirde ilçelerde ezici çoğunluk Cumhur İttifakı adaylarında olurken; büyük şehirle CHP'nin adaylarının kazanması soru işaretlerini güçlendirdi. 

Yorum Yaz

  998461

-