8 TEMMUZ 2020 ÇARŞAMBA

Hüseyin Adalan

KADIN GİBİ KADIN OLMAK

Hüseyin Adalan

Kadın olmak; 
İbrahim'in yanında Nemrut'a karşı durmak, 
İsmail ile tek başına çöllerde zemzem bulmak, 
Hacer olmaktı…

Issız çöllerde bir çift nemli göz olup, ilmik ilmik boğazında düğümlenen kelimeleri her türlü telaffuz edememekti…

Kadın olmak; 
Firavuna karşı durmak,
Erkek bebeklerin katledildiğini bilerek Firavun 'un sarayına göndermekti, 

Asiye olmak… 
Musa'lara kucak açmaktı… 
Sonra bağrından kopup nura çağıran yiğidine en evvel inanmaktı,
velev ki Firavunların zulmü yeryüzünü kaplasa da…

Kadın olmak; 
Gönül tezgâhında nakış nakış erdemi dokumak… 
Kemal minberinde Meryem'ce havayı okumak… 
Zekeriya'nın himayesinde kendi dünyasında yaşamak, 
Meryem'in iffetini yüreğinde taşımaktı… 
İman ve irfan ikliminin en hoş esintileriyle okşamaktı…

Ve dahi kadın olmak, 
İsa'yı doğurmak Meryem olmaktı… 

Kadın olmak; 
Hatice olmaktı, herkes alay ettiğinde O'na canı gönülden inanıp, 
tüm malını O'nun önüne sermek, 
Hz. Muhammed'in yanında dimdik durmaktı. 

Hatice olmak; 
Vefa tezgâhında teslimiyet dokumaktı… 
Ve giderken ardında, yokluğunda hüznü yaşayan buğulu gözler, 
Rabbinin ayetlerine mazhar olmak, 
Müteessir yürekler bırakmaktı… 

Kadın olmak; 
Ayşe'ce ilme vurulmak, 
hadis deryasında yoğrulmak, 
Fatıma'ca Hasan ve Hüseyin gibi yiğitler doğurmak, 
Zeynep'çe hüzne boğulmaktı… 

Kadın olmak; 
Yağmur yüklü bir bulut olup,
göz pınarından süzülen her damla yaşla,
körelmiş yüreklere Rahman'ın rahmetini muştulamaktı… 

Kadın olmak cenneti ayaklarının altına almaktı…

Kadın olmak Rabbinin emirleri doğrultusunda, sultan olmaktı.

 ''Erkeklerin sizin üzerinde hakkı vardır'' diye bir ses yükseldi asırlar önce Veda Hutbesi'nden Yüce Peygamberimiz (a.s.v.)'in şerefli ağzından eşlerini Allah için seven ve Allah için eşlik yapan kadınlara…

 Darısı halen… 

Rızkı verenin Allah olduğu konusunda şüpheleri olduğu için
önce yüksek maaşlı bir, ev, araba, müfrit tefrişat, düğün salonu olmazsa olmaz” diye tutturan s/m/üslümanlara…

 Kadın olmak için gayret gerek!

 Kadın olmak için batının boyunduruklarına kurtulup İslam'a teslim olmak gerek!

Ey cenneti ayakları altında görmek isteyen kadınlar, siz kadın olmayı becerdiğiniz gün, hem erkekler, hem de nesiller düzelecek, bilin ki vebal üzerinizde!

 

HÜSEYİN ADALAN - TERCÜMEİHÂL

HÜSEYİN ADALAN DİĞER YAZILARI

 1. İsmail Kurban

  Hüseyin bey, ne güzel anlatmışsınız peygamber eşlerini vallahi muhteşem bir yazı okuya okuya ayrı ayrı bir manevi haz veriyor. doğru söze başka bir şey yazmak edepsizlik olur. MÜKEMMELSİNİZ..

 2. Süleyman Aksu

  Böyle mükemmel muhteşem muazzam harika bir yazıyı da zaten yiğit cesur dava adamı Hüseyin Adalan beylerin yazması bir başka güzel. Gönülden gönüllere kelimelerle köprü yapmış sanki gönüllerle konuşan kelimelerle hiç unutulmayacak okudukça bıktırmayan hatta konuşan akıllı kelimeler o kadar güzel yazıyor ki tek seferde ezberledim. Teşekkürler.....

 3. Aydemir Demiray

  Harika yazıyla ilgili bir çift kelam da ben etmek isterim. HÜSEYİN ADALAN BU YAZIYLA TEKRAR GÖNÜLLERE MÜKEMMEL MÜHÜR VURDU. Zaten milletin sesiydi şimdi gönüllerdesin. Maden sen bu kadar mükemmel yazarsın. bizde rekorlar kıracak paylaşım yaparız. Allah yolunu açık etsin. Gönüllerimizi çalanın yazılarını paylaşırız :(.

 4. Sheaskespeare

  Hüseyin bey sen yazı en mükemmelin çok ötesinde muhteşem sözü bile yetişemez. Ha-ri-kaaaaa....İki gündür sosyal medya aynı paylaşım çılgınlığında rekor oluyor. 'senelerce erkekler şöyle iğrenç, erkekler böyle gereksiz, yok erkeklerden tiksiniyorum' diye konuşan kadınların evlenince nasıl olmasını Allah için birbirleri sevmesini çok süper anlatmışsınız. Bilginize ve emeğinize teşekkürler... Yazınız gönül dünyamıza önder oldu..

 5. Sahi neydi o kural! Sevince mi kaybediyorduk? Kaybedince mi seviyorduk… bu yazıyı çok sevdim ya hem yazı güzel hem de hüseyin isminin anlamı güzel. çok güzel kelimesi bu yazının yanında nokta bile sayılmaz. okuyunca kelimeler gönülle konuşuyor ruha bir şeyler söylüyor..

 6. Şapkalı patron

  Hüseyin Adalan bey iyi niyetli olduğunuza güvenerek yorum yazıyorum. Sizden ricam biz erkekler için de lütfen mükemmel bir yazı istiyoruz. Evet zaten bu yazı başka bir güzel harika ama Sizden mutlaka erkekler için mükemmel bir yazı bekliyoruz..

 7. Göz bebeği

  Hayatımda ilk kez bir gazetecinin yazısını ezberledim. resmen ezberledim hiç bu kadar çok güzel bir yazı görmedim. Gerçekten ezberledim. nasıl bir yazı oku oku tekrar oku bıkmıyorum Efkarlanmak denmez ama ağlatan ama çok içtensin ve de gönüldesin :) Önemli olan da yazıyı okuyana defalarca yaşatmak ;).

 8. Gönül dili

  hayat bazen ellerinden tutar umutlar tükendiğinde bazen çıkmaz sokaklara bırakır bazı şeyleri kafana vura vura bazı şeyleri kalbini kıra kıra öğretir hayat bazen elini tutturmayan yaramaz bir çocuk gibidir peşinden koşar boşlukta kalırsın bazen salıncak gibidir hayat iyilik ve kötülük arasında salınırsın temiz bir kalbiniz dilinizde şükrünüz varsa anlam kazanır hayat işte o zaman yaşamayı anlarsın hayat işte o hanım annelerimiz gibi yaşayıp gidelim. Bu yazı da rahmetli anacımı anlatmış. Allah razı olsun..

 9. HARİKA BİR YAZI HARİKA KELİMELER YAZINIZDA HUZUR VAR SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIMLARDAN FARKETTİM. BENDE DİYORUM BÜTÜN KIZLAR NEDEN HEP BUNU PAYLAŞIYOR OKUYUNCA MÜKEMMELMİŞ KELİMELER ÇOK GÜZEL BENİ PAYLAŞ DİYEN HEP BENİ OKU DİYEN YAZI ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜR EDERİZ RABBİM DEVAMINI GÖSTERSİN BİZLERE. BEKLİYORUZ İNŞALLAH TAKİPTEYİZ..

 10. Selin Maminoğlu

  Evlenmeden önce her kızın okuması hemde ezberlemesi gereken yazı gerçekten olması gereken bu, her zaman okuyacağım ruhum huzur buluyor bu yazı bana çok iyi geliyor. hayatımda okuduğum en güzel yazı.....

 11. Zehra Beyzanur Öztürk

  İngiltere'de yeni Müslüman hanım kardeşlerimize ingilizcesini okuyunca etkileyici harika yazı. Biz gurbette ki hanımlar yeni kardeşlere anlatınca muhteşem duygulandıran yazı inşallah Avrupa'da İslam çok hızlı yayılıyor. Sayın Hüseyin bey siz yazın yabancı dillere çevirmek bizim görevimiz. Allah razı olsun. Harikasınız....

 12. Sarı Yaprak

  Bu yazıyı okudukça annem aklıma geldi ve ister istemez ağlıyorum. Gerçekten çok özledim mekanın Cennet olsun canım annem. Allah sizden razı olsun hüseyin bey...

 13. Yazının anlamı muhteşem kelimeler enfes -Kemal minberinde Meryem'ce havayı okumak… - Issız çöllerde bir çift nemli göz olup, ilmik ilmik boğazında düğümlenen kelimeleri her türlü telaffuz edememekti… gönülleri çoşturan ahenkli sade yazı tüm kadınlar okusun derim. Çok güzel hiç kafamdan çıkmıyor bu yazı maşallah.....

 14. BÜŞRELENA

  çok güzel olmuş çok tatlı bir yazı okuyunca içimi ferahlık kapladı... çok güzel maşallah Allah sizden razi olsun hocam. kalbinizin temizliği yazınıza kelimelere çok güzel dökmüşsünüz mükemmelin en mükemmel ötesi aklım halen yazıda ne yazacam şaşırdım doğrusu.

 15. Beyaz Bulut

  Bu kadar içten yazacak kadar ne yaşadın güzel insan?!!... müptelası oldum. Harika tam benlik yazıya bayıldım şahane yazmışsınız. bana ezberlettin ya helal sana....

 16. Ay yıldız

  Suphanallah Maşallah ne güzel yazmışsınız. Buradan da anlaşılıyor ki yeryüzünde halen güzel insanlar vardır... Bu yazıda tam işte bu. Mübarek anneleri örnek alıp onlar gibi olmalıyız..

 17. Maşallah üstadım yazınızı muhabbetle okudum. Saatlerce okuyorum. Yine okuyorum. Yazı bu kadar mı güzel bu kadar mı muhteşem olur. Alıp insanı uzaklara götürüyor. Hüseyin bey yazı hem kalplere hem de akıllara huzur veriyor. içinden gelerek yazmak dedikleri bu olsa gerek... Sen hangi bahçenin gülüsün Allah aşkına herkesin gönlünü toplayan böyle bir insan asla sıradan biri olamaz. Çok çok çok çok çok çok çok çok çok çok uzakların adamı olmalısın. Aşkım gömlekten ateş yaktın bütün bedeni hiç bu kadar ağlamamıştım..

 18. Gazi Hatun

  Yazıda kelimeler o kadar anlamlı ki maşallah Allah'ım herkesin gönlüne göre nasip etsin. kimi sevsek sonu yine hasret, kimi sevsek sonu yine hüsran. Malda yalan mülkte yalan gel biraz da sen oyalan. Allah'ım sen bizim günahlarımızı affet. Allah buyuruyor ki eyer biz size bir iğne deliği kadar cehennemi gösterseydik siz hayatınızda bir daha başınızı secdeden kaldıramazdınız. Kelimeler birbirinden ayrı güzel birbirinden farklı sanki konuşuyor..

 19. Kısaca üç günlük dünyada Müslüman hanımlar için en güzel tavsiye olmuş. Enfes bir eser ümmetin anneleri bu yazıda bu kadar mı güzel anlatılır. Rabbım ümmeti Muhammedide samimane, ihlaslı sıratı müstakimden ayırmasın...aminnn.ecmain... ya gerçekten süper yazı maşallah insanin içi gidiyor. bu dünya boş bir işığı kapatmak gibidir ölümde öyle gelin namaza nefesinizi esir olmayın sizler kazanırsınız..

 20. Hüseyin bey, yazınız o kadar çok güzel ki tarif etmek mümkün değil. Gönlümü ne hale getirdiniz. Yazınızla sizi fark ettim. Okudukça huzur buldum. Allah'ım binlerce kez şükürler olsun. Demek ki böyle gazeteciler de var. Yüce ALLAH' im şükürler olsun sana, bize bu dünyada Müslüman olma nimetini verdin, değerini anlamasak da, belki bir gün anlarız inşallah... Böyle yazılara millet olarak çok ihtiyacımız var. Maşallah Hüseyin hocam. Allah var gam yok..

 21. Hatice olmak

  Hatice olmak; Vefa tezgâhında teslimiyet dokumaktı… Ve giderken ardında, yokluğunda hüznü yaşayan buğulu gözler, Rabbinin ayetlerine mazhar olmak, Müteessir yürekler bırakmaktı… Mükemmel mükemmel mükemmmeeellll MÜ-KEM-MEL harika yazı kendimden geçtim. Bu yazı beni anlatıyor. ooooooofff yazının içinden çıkamıyorum..

 22. Azot arası

  Yeryüzünde bazı öyle manevi büyükler vardır ki, bir taraftan münkir münafıklarla tek başına mücadele ederken diğer taraftan gaflete dalan gönüllere de hayat olurlar. Ümmetin tüm sorunlarına nasihat ederler. Gönülleri bir anda çalarlar halden anlarlar herkesin anladığı dilden konuşurlar. Görünürde sessizdirler kimseye karışmazlar. Kuran'ı kerim de 'Onlar için hiçbir korku yoktur.' diyor. Böyleleri nasihatlerini ya dilleriyle veya yazılarıyla adeta kelimelerini de konuştururlar. Sürekli yazıyı okudukça sanki zikir çektiriyor. Kelimeler onların yerine konuşuyor. Ne hikmetler var..

 23. Ente Hayat

  Kaçıncı kez tekrar okuyorum. Kaç kez okumadım böyle bir yazı hayat veren güzel yazı olmuş. keşke o mübarek hanımlar gibi olabilsek ahhh ahhh... bu yazıyı keşke Hüseyin bey müsaade etse de Dursun Ali Erzincanlı veya Serdar Tuncer seslendirseler bir de ney sesiyle her gün dinlesek bir gönlüm vardı bu yazıya vuruldum. Yazı okutmaktan çok kelimeler okuyanlarla konuşuyor. Hüseyin bey mükemmel bir yorumcu seviyorum bu adamın yazılarını ömrümde ilk kez sanki kelimelerle konuştum. Gönüllerde sen hayatsın Hüseyin bey....

 24. Yazılarını okuduğum zaman hayrette kalmadığım bir günümü hatırlamıyorum. Saymadım sayamadım. Ah be güzel insan biz kadınlar neden böyle olduk? Nasıl bir yazıdır ki tekrar tekrar okuduğumda birbirinden farklı manevi çağrışımlar birbirinden güzel duygular uyandıran. Rabbim kimseyi sevdiklerinden ayırmasın. Mükemmel bir yazı inanın içime işledi defalarca okuyorum hiç kimse bana kitap değil mesaj bile zorla okutamaz derdim. Meğer ne insanlar varmış yazılarıyla sıkmadan defalarca okutuyor. Manevi dünyaya güzellikle çağıran güzel adam çok güzel yazmışsınız. Yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum..

 25. Gönül deryasında ki o büyük gemi sen misin? Gönüllerin istediği güzeli gösteren sen misin? Gönülleri gafletten uyandıran sen misin? Gönüllerin dilleriyle konuşan sen misin? Gönül dünyasında bir 'sen' var dediler. Böyle dava adamının böyle yazısı bize ne yaptın Üstat o kadar içten o kadar güzel ki, offffff......sadece offffff diyorum. Ruhum kainattan büyük bir lezzet içinde sanki Hüseyin bey hissederek yazıyorsun resmen yazının manevi hazzı tüm ruhumu kapladı..

 26. Bu değerli adamın yazıları beni benden alıyor. Bir defa ilk yazısını okudum. O da benim sonum oldu. Ondan sonra ne başka gazetecilerin yazılarını okuyorum ne de bir televizyon oturum programlarını izliyorum. Bu ne güzel bir yazı böyle be Hüseyin bey, Genç yaşta iki üniversite bitirdim ama bu kadar sayende güzel bir yazı okumadım. Hiç bir yazı hiç bu kadar manevi bir haz vermedi bana Allah razı olsun hocam. Yazınız o kadar çok muhteşem ki okumaktan çok haz yaşattınız. Tebrik ederim..

 27. Bu kadar içten yazacak kadar ne yaşadın güzel insan?!!... Manevi dünyaya götürdün bizleri Allah senden razı olsun. Sanki ruhum çıktı can'ımdan onlarla birlikte olmuş gibiyim. Bu nasıl kelimeler tek tek beni benden almaya gelmişler gönül dünyasına... Gönlümüzde bir haz bıraktın Böyle kadın olanlara öyle imreniyorum çünkü onlar derdi varsa, mutsuzsa ya da acı çekiyorsa belli etmiyor ya çok imreniyorum. Rabbim bana da nasip etsin..

 28. YETENEK YILDIZI

  Muhteşem muhteşemden daha muhteşem yazı defalarca okuyunca hayatımın her şeyi küçük kızım annesi için ezberliyor o kadar güzel okuyor ki kızımla birlikte ezberledik bile o kadar güzel bir yazı ki Hüseyin bey size çok teşekkür ederiz. Mutluluklar verdiniz. Maneviyatımıza moral verdiniz. Bu yazıda mübarek annelerimizi çok güzel anlatmışsınız. Teşekkürler güzel yazan adam.....

 29. İLİM AMEL İHLAS

  Hep böyle süper harika bir yazı. Sayın Hüseyin Adalan hocam siz evliya mısınız? Mükemmel ve Muhteşem ötesi en çokta Hacer olmaktı, Asiye olmak, Meryem olmak, Hatice olmak, Ayşe, Fatma, Zeynep olmak ve onları o kadar güzel yazmanızla bitirdiniz beni. Müslüman kadını olamayı doğrusu kadın gibi kadın olmayı o kadar iyi yazmışsınız ki iyi kelimesi bu yazının yanında esâmesi dahi okunmaz. Kadınlarla konuşan en iyi erkekten dahi çok iyi süper yazı Çok güzel ağlayasım geliyor. Değerli üstadım sen yazıyı okuyun dememişsin ağlayın demişsin. Gönül dünyamızı mutlu ettin. Allah sizden razı olsun..

 30. Defne Defne

  Bıkana kadar okuyun ama bıkmak ne mümkün muhteşem okudukça manevi bir haz veren yazı okuya okuya bayılmadığım okudukça sıkılmadığım ömrümde okuduğum en güzel yazı hem kalbe hemde akla çok iyi gelen manevi bir yazı ne yazacam şaşırdım doğrusu mükemmel bir yazar her yazısına hayran kaldım. Çok güzel bir yazı her gün okunacak yazı oku oku tekrar oku desem yeridir. Helal olsun çok güzel bir yazı. Ben eşimi halen tıpkı bu yazı gibi seviyorum....

 31. Hande Hatun

  Harika.... Aşkım kabardı. Aşk acısı diye bir şey var. Sanki iyileştim. İç dünyamı aydınlattınız Hüseyin bey, eşimle okuduk sanki bizim için yazmışsınız. Tarif edilmeyecek bir enerji oluşturdunuz. Gerçekten de dediğiniz gibi aslında kadınlar böyle fedakar olsa boşanmalar azalır ama olsun dediğiniz gibi kadınlar böyle olsun hiç bir sorun kalmaz. Bu yazı her evlilere lazım..

 32. İşte gazeteci, İşte Yazar, İşte dava adamı, İşte vatan evladı, İşte Milletin sesi, İşte yiğit kahraman, işte mükemmel yazı, İşte eser, İşte olması gereken bu sözün bittiği yer Ey! Kadınlar Ey! müslüman kadınlar, Ey! Ümmetin anneleri İslam'a teslim olun. Batı özenmeyi bırakın. Önce kadın nasıl olunur çok nefis bu yazıyı okuduktan sonra artık bir düşünün. Birbirini Allah için seven eşler olmak dinde kadınların birinci görevi Vefa sadece bir semt adı değil. Teslimiyet sadece bir kelime değil. Tebrik ederim Hüseyin bey....

 33. YAHYA KAPTAN

  Harika bir yazı bayılıyorum Amerika'dan selamlar büyük dava adamı Hüseyin Adalan örnek alınacak bir insandır. Milletini seven yiğit cesur pes etmeyip davasının peşinden koşarak bu günlere gelmiştir. Allah yolunu açık etsin. Daha büyük daha güzel günlere kendi güzel yazıları güzel dost... Bu yazı artık ümmetin yazısı oldu. Sen zaten ümmetin adamısın....

 34. Kemal minberinde Meryem'ce havayı okumak… offf offf offf müthiş yeminle ki öyle nefis ve isabetli kelimeler ne yazacağımı bilemiyorum. hele ki Zekeriya'nın himayesinde kendi dünyasında yaşamak, Meryem'in iffetini yüreğinde taşımaktı… İman ve irfan ikliminin en hoş esintileriyle okşamaktı… akılları baştan alacak kelimeler böyle yazıları ancak çok büyük maneviyatı olan büyüklerin yazısı gibi Offf Hüseyin hocam kelimeleri düğümlediniz. Okuyunca beni benden aldınız. Kalbim bu yazıdan başka bir şey istemiyor. Hüseyin bey kalbime ne yaptınız. İstanbul bana artık dar gelir..

 35. Bir Kadın

  Biz kadınlara ne kadar yazılmış güzel bir yazı hiç bıkmadan defalarca okumak o kadar büyük bir manevi heyecan ve haz veriyor ki gönüllerimize hitap etmişsiniz. Çok teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık Rabbim sizden razı olsun. Çok güzel muhteşem yazı okudukça doyamadım. Bu yazıyı okudukça sanki mübarek annelerimizin yanına götürmüş gibi bir hissettirdiniz. Çok sevdim bu yazıyı hiç durmadan yazılarını okuyacam. Bu yazıyı okuyanlar değil çoooookk sevenler paylaşsın. Ömrümde hiç bu kadar mutlu olmadım. Kalplere konuşan kelimeler kalplerle konuşan adamsınız..

 36. Tuğba Dalları

  Bu yazıyı kim beğenmez ki Sayın Hüseyin Adalan. O kadar güzel yazmışsın ki methetmeye ne dil ne de lisan mümkün değil. Senin gibi yiğit cesur büyük dava ve imanlı adamın makalesi bir başka okunuyor bee.... Saygıdeğer Üstadım sen okuturken bile sanki yazınla okurları da yaşatıyorsun. Ben bir faniye değil de ümmetin annelerini anlatan kadınlara harika müthiş yazılmış Kelimelere bakarsanız ledün ilminin çok derin büyük manevi izleri görebilirsiniz. Yazıda o kadar güzel ki sade ve anlamlı. Tamamen yazıya odaklanıyor insan. Çünkü yazının abartıya ihtiyacı yok yazının sözleri yeter..

 37. * İmandan sonra, iyi bir kadından daha büyük bir nimet yoktur. Hz. Ömer (R.A.) Müslüman toplumda keşke kadınlar aynen böyle olmasa da sadece birazcık benzemeli İmanla yazılmış yazıyı istediğiniz şekilde hitap edebilirsiniz mesela sultanım derken sultan Hz. MUHAMMED (S.A.V) olabilir bu sevdiğiniz biride olabilir ANNENİZDE OLABİLİR..

 38. Kuşçubaşıeşref

  Maşallah ne güzel bir yazı olmuş. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye'de tüm camilerde cuma hutbesi için çok anlamlı mükemmel bir konu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Kadın platformlarında konferanslarında okunması için önerilecek önemli bir konu her müslüman kadının evinin duvarında asması gereken en güzel çerçeve yazı....

 39. Ağzına ve gönlüne sağlık güzel hocam. Gerçekten müslüman kadınların nasıl olması gerektiğini çok güzel anlatmışsınız. Yazınızı tekrar tekrar okumak hem huzur hemde büyük bir keyif veriyor. Sizi kutlarım bu yazınızdan dolayı muhteşemsiniz..

Yorum Yaz

  249278

-