KAPİTALİZM ÇÖKÜYOR, KURTULUŞ İSLAM İKTİSAT SİSTEMİNDE

Katılım bankacılığının faizli bankacılıktan çok da farklı bir şey olmadığını belirten Pakistanlı iktisatçı Muhammad Akram Han, kapitalizmin çökmeye başladığını ve İslami ekonomi modelinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. ''Bizim İslam iktisadında iki temel kaynağımız var: Kur'an'ı Kerim ve hadis” diyen Han, Kur'an'ı Kerim ve Hadis-i Şerifler ile tefekkür edip, kopya edip uygulamaktan vazgeçmek gerektiğini dile getirdi. İslam ilahiyatçılarını ve iktisatçılarını bir araya gelmeye çağıran Han, son derece mühim bir noktaya temas ederek, İslam iktisadının ana meselesinin ekonomik büyümeyi sağlam


KAPİTALİZM ÇÖKÜYOR, KURTULUŞ İSLAM İKTİSAT SİSTEMİNDE

ONLARIN SONLARI ÇOK YAKIN

“Bugün tüm dünyada kapitalizm çöküyor, ekonomik sistemlerde ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle İslami bir modeli uygulayıp bunu dünyaya entegre edebiliriz” diye konuşan diyen Pakistanlı iktisatçı Muhammad Akram Han, “İslam iktisadında Kur'an ve Hadis'in bize gösterdiği yapı aslında tüm insanlık içindir. Ama biz bu temel kaynağa dönüp oradan tefekkür edip tüm insanlık için bir model ortaya koyamazsak onlar da bu fikri almayacaktır. Ama biz tüm insanlık için bir model üretebilirsek onlar da bu modeli alacaklar ve uygulayacaklar. Böylece İslami iktisadının diğer Müslüman olmayan ülkelerde de adaptasyonu sağlanabilir” dedi.

İLAHİYATÇI VE İKTİSATÇILAR BİR ARAYA GELMELİ

“1400 yıl önce ortaya konmuş İslam İktisadı içtihadı yenilenip uygulanırsa ekonomik büyüme de sağlanır mı?” sorusuna Akram Han şu cevabı veriyor: Cevabım hem evet hem de hayır. İslam âlimleri, ilahiyatçılar ve sosyal bilimciler bir araya gelip toplu bir şekilde günümüz problemleri üzerinde çalışmalı. Burada İslam iktisadının önerdiği çözüm önerilerinin büyümeyi sağlayıp sağlamadığı cevabını görebiliriz. Fakat İslam iktisadının ana meselesi ekonomik büyümeyi sağlamak değil.

MÜSLÜMANLAR YAVAŞ HAREKET EDİYOR

Yeni bir endüstri devrimi olan 4.0'a İslam ülkelerinin hiçbirinin hazır olmadığını belirten Pakistanlı iktisatçı, İslam ülkelerinin bu türden devrimler için yavaş hareket etmelerinden yakınıyor. Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nde baş denetçi olarak görev yapan Han, Dünya barışının sağlanması hususunda umudunuz var mı sorusuna ise, “Bir Müslüman hiçbir zaman umudunu kaybetmemelidir. Çatışma ve savaşların biteceğine dair umutlarım her zaman var elbet” diye cevap veriyor.

İKİ TEMEL KAYNAĞIMIZ: KUR'AN VE HADİS

İnsanlığın iktisadi refah ve saadetinin İslam'da olduğunu kaydeden Han, İslam ülkelerinin ekonomide bile birleşemediğinden dert yanıyor. Son günlerdeki Hadis düşmanlarına da kapak gibi cevap veren Han, ''Bizim İslam iktisadında iki temel kaynağımız var: Kur'an'ı Kerim ve hadis. Bunlar yoluyla tefekkür etmeliyiz. Kopya edip uygulamaktan vazgeçmeliyiz artık. Öncelikle yaşadığımız problemlerin ne olduğunu anlamalı ve onları tanımlamalıyız” diyor.

KRİZLERİN SEBEBİ BANKALAR

Yaşamakta olduğumuz enflasyona yönelik çözüm üretememizden yakınan ünlü iktisatçı, bunun sebepleri ve sonuçları hakkında iyi düşünülmesi gerektiğini söylüyor. 2008'de yaşanan finansal krizin sebebinin, ödeyemeyecek durumda olan insanlara dahi bankaların kredi vermesi olduğunu belirten Han, bunun sebebini bankaların komisyon almak için hırs yaptığına bağlayarak, önlenemediği sürece krizler olmaya devam edeceğini de sözlerine ekliyor. Sisteme bir çözüm üretmemiz gerektiğini dile getiren Pakistanlı iktisatçı, bu noktanın ‘tıkanma noktası' olduğunu belirtiyor.

'KATILIM BANKALARI FAİZLİ BANKALARDAN FARKLI DEĞİL'

İslamî olduğu iddia edilen katılım bankacılığı sorununa da değinen Muhammad Akram Han, Yeni Şafak'a verdiği mülakatta ''Bu bankacılık türü faizli bankacılıktan çok da farklı bir şey değil. Onlar İslamî olduklarını söylüyorlar fakat temelde yaptıkları şey birbirine çok benziyor. Bu terminolojiyle İslamî olduklarını iddia ediyorlar. Müslüman âlimler faizi tanımlarken bir takım hatalara düşüyor. Burada hataya düşmemeli, sadece Kur'an'ı Kerim'i rehber edinmeliyiz'' ifadelerini kullandı.

 

 

  1. Vatandaş olarak faiz istemeksizin bankaya güvenlik amaçlı yatırdığımız gelirlerin üzerinden bankalar vatandaşa faizle kredi veriyorsa kendi devletimize hiç vermiyorsa bu sistemde sorun var demektir....daima sömüren kazanıyor demektir......biz faiz yemek istemediğimiz gibi faiz sistemine destek olmak istemediğimiz halde mecbur kalıyoruz....buna bir çözüm bulunmalı....işte islami usul budur.....İslamın amacı parayı çoğaltmak değildir....parayı zengin ve fakir arasındaki farkı derinleştirmeden zekat yöntemi ile hak Ve hukuka uygun olarak devlet eliyle uygulanmasını sağlamaktır.....

  2. enflasyon ....birileri neyi ne kadar ekeceğinize....üreteceğinize karar verirken.....birileri de neyi ne kadar tüketeceğinize dair reklamların peşinden milleti koştururken bu da yetmez miş gibi açlık sınırı.....fakirlik sınırı.... sınırımızı bile belirlerken.....mümkün mü enflasyon canavarının yerinde durması? Üreten emek veren insanımızla tüketenlerin arasındaki hazırdan geçinenler varken düzelir mi?.

Yorum Yaz

  331438

-