11 AĞUSTOS 2020 SALI

Fahri Sarrafoğlu

KAYBOLAN SU TERAZİLERİ VE ÇEŞMELERİ

Fahri Sarrafoğlu

İstanbul'u adım adım gezerken birçok tarihi eserler görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Fatih İlçesi Şehremini semtini gezerken yol ortasında bir su terazisi gördük. Her halde Bizans döneminden kalmıştır çoook eskidir derken, aaa bir de baktık ki Osmanlı döneminde yapılmış. Üstelik bu su terazisinin çeşmesi de varmış. İşte kaybolan çeşmenin hazin hikâyesi:

NEDEN SU TERAZİSİ?
 Şehremini'de Deniz Abdal Çeşmesi Sokak üzerinde yer alan su terazisi bugün kendisi var ama çeşmesi olması gerekirken zaman içinde kaybolmuş. Zaten yolun ortasında durduğuna bakılırsa yakında bu su terazisinin de kendiliğinden yıkılması bekleniyor sanırım.  Peki, neden su terazisi yaptırılıyor? Su terazisine neden ihtiyaç var? İşte cevabı: “İstanbul'a suyun kaynağı rakımı yüksek tepelerdi. O alanlardan kemerler ve künklerle kente getiriliyordu.  Su kaynaklarından şehre doğru doğal eğimle hareket eden su, şehir içinde kulelere çıkartılıp yavaşlatılıyordu. Bu kulelere “su terazisi” deniyor.”

DENİZ ABDAL KİMDİR?
Deniz Abdal, Anadolu Alperenlerindendir. İstanbul'a ve denize âşık biriydi. Fethi duyunca koşup gelerek orduya katılmış, fethin ön saflarında “Bize kâfirin oku işlemez! Bizi kâfirin kılıcı kesmez!” diye naralar atarak savaştığı rivayet edilir. Cami ise bu kişinin medfun olduğu evin karşısına inşa edildiğinden bu isimle anılır olmuş. Caminin imarı ile bir ilişkisi yoktur. Cami, 1551 yılında Mimar İlyas Bey tarafından yaptırılmıştır. Fatih Sultan döneminin velilerinden Deniz Abdal semtteki yaygın tanınırlığından dolayı hem cami hem de mahalle O'nun ismiyle anılır olmuştu. Deniz Abdal Çeşme Sokağında Osmanlı döneminden kalma bir su terazisi de mevcuttur. Fakat bugün çeşmesi ve camisi maalesef yok. İSTED tarafından inşallah yaptırılması için çalışmalar devam ediyor. Su terazisi bugün hala ayakta ama  cami ve çeşme, 1956 yılında; Adnan Menderes Dönemi'nde Millet Caddesi açılırken sayısız Osmanlı Dönemi eseri gibi yıkılmış ve tarihe karışmışlardır.

VE FATİH'DE KAYBOLAN BİR DİĞER SU TERAZİSİ
İstanbul'da sahip çıkamadığımız o kadar çok tarihi eser var ki, ya sahip çıkamadığımız için bakımsızlıktan yıkılmış ya da biz onu işyeri ya da ev yapmak için yıkmışız. İşte aşağıdaki fotoğrafta da görüleceği gibi tarihi su terazisini yıkıp yerine bina yapmışız. Üzülecek bir durum değil mi?

Kaynak.
http://www.hayalleme.com/kaybolan-su-terazisi/

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  025142

-