14 AĞUSTOS 2020 CUMA

KİLİSEDE TECAVÜZ VE TOPLU MEZAR SKANDALI

Adı reşit olmayan çocuklara yönelik cinsel tacizlerle anılan kiliseler, bu kez toplu mezarlarla gündeme geldi. Katoliklerin ruhani lideri Papa yaklaşık 40 yıl sonra İrlanda'ya yaptığı tarihi ziyarette “iğrenç çocuk tacizi suçlarıyla yeterince mücadele edememek Katolik toplumunun acı ve utanç kaynağıdır” itirafında bulundu ve kilise evlerinin altından çıkan toplu mezarlar skandalını görmezden gelemeyeceklerini belirtti.


KİLİSEDE TECAVÜZ VE TOPLU MEZAR SKANDALI

İrlanda kilisesi suçlarının üzerini örtüyor

Papa Francis, İrlanda'da yaptığı açıklamada kilisenin üstünü örttüğü cinsel suçları 'iğrenç' olarak tanımladı ve utancın sürdüğünü söyledi. Bir önceki Papa Benedikt de sekiz yıl önce taciz kurbanlarından özür dilemiş ve İrlanda kilisesinden hatalarını kabul etmesini istemişti. Dublin sokakları ise Papa'yı protesto edenler ile doldu taştı.

Kilise evlerinden toplu mezarlar çıkıyor

Ülkedeki kiliselere ait evlerde ortaya çıkan toplu bebek mezarlarına da değinen Papa, "İrlanda'da Kilise üyelerinin eğitimlerinden ve korunmalarından sorumlu oldukları gençleri taciz etmeleriyle yaşanan mezar skandalını görmezden gelemem" ifadesini kullandı. Ada ülkesinin geçmişinde kilisedeki papazların çocuklara tecavüzleri ve Katolik kilisesine bağlı kadın evlerinin altında bulunan bebek mezarları gibi dehşet verici olaylar var.

Başbakan'dan Papa'ya: Laf değil icraat

Geçen sene Mart ayında, 1925-1961 yıllarında faaliyet gösteren ve evlilik dışı çocuk sahibi kadınları barındıran kilise evinin altında toplu mezar ortaya çıkmıştı. Yüzlerce kalıntının 35 haftalık ceninlerden iki-üç yaşındaki çocuklara ait olduğu açıklanmıştı. İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Papa'ya kilisenin 'karanlık' tarihine karşı harekete geçme çağrısı yaptı: "Kutsal Peder sizden makamınızı ve etkinizi kullanarak bunun İrlanda'da ve dünya çapında yaşandığını kesinleştirmenizi istiyorum. Şimdi sözlerden icraatlara geçmek zorunda olduğumuzu temiz etmek zorundayız."

Tecavüz kurbanı: Özür değil hesap sormanızı istiyoruz

Kendisi de küçükken bir Katolik rahibin tacizine uğrayan İrlandalı Marie Collins, Papa'ya yazdığı mektubunda herhangi bir eylem planından bahsedilmemesini sert sözlerle eleştirdi. Collins, "Vatikan ve Papa'dan gelen açıklamalar tacizin ne kadar korkunç olduğunu ve herkesin hesap vermesi gerektiğini söyleyip durmayı bırakmalı. Onun yerine, bu kişilerin hesap vermesi için siz ne yapıyorsunuz onu söyleyin. Duymak istediğimiz bu. On yıllar süren 'gecikmeden' sonra 'üzerinde çalışıyoruz' yeterli bir açıklama değil" dedi.

 

 

Yorum Yaz

  017041

-