3 AĞUSTOS 2020 PAZARTESİ

'KİM KİME İNSANLIK DERSİ VERECEK'

AK Parti MYK üyesi Galip Ensarioğlu, Şırnak'ta PKK'lının cesedinin polis aracına bağlanıp sürüklenmesini kabul edilir bir şey olmadığını ve roketatarla şehit edilen bir polisin de benzin dökülerek defalarca yakıldığını söyledi. Ensarioğlu, 'Yani kalkıp kim kime insanlık dersi verecek. Her türlüsünü lanetliyoruz' dedi.


'KİM KİME İNSANLIK DERSİ VERECEK'

Diyarbakır'da seçim çalışmalarını yürüten Ak Parti MKYK üyesi ve Diyarbakır 1'inci sıra Milletvekili adayı Galip Ensarioğlu, gazetecilerin Gündem ile ilgili sorularını yanıtladı. Şırnak'ta polise roket atarken öldürüldüğü iddia edilen ve daha sonra cesedi polis aracına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik ile ilgili yayınlanan görüntü ile ilgili soru üzerine Ensarioğlu, "Şırnak'taki görüntü kabul edilebilir ve affedilebilir bir şey değil. Ölen şahıs kim olursa olsun, ölünün bedeni üzerinde asla bu yapılamaz ve kabul edilemez. 

 POLİS ARACININ İÇİNDEN ÇEKİLMİŞ

 Ben görüntüleri izledim, görüntüler polis aracının içinden çekilmiş ve çeken yaymış. Yani bunu yapan çekmiş ve çektikten sonrada yaymış bu algı operasyonudur. Sayın Başbakan en sert şekilde eleştirdi ve soruşturma başlatıldı. Gereken neyse yapılır. Yani bu yanlışı yapanın gerek kasıtlı gerek kasıtsız hangi amaçla yapılırsa yapılsın gereği yapılır. Soruşturma başlatıldı. Ancak, yani burada sadece tuzaklanmış olabileceğine dair ölen kişinin, PKK'lının bir kaç metre sürüklenmesi ve o tuzağın ortaya çıkarılması bahanesiyle aracın arkasına bağlanıp, çekilip görüntülerinin yayınlanması hiç bir şekilde kabul edilebilir değil, manidardır ve gerekende yapılması gerekir" dedi.

 “BENZİN DÖKEREK YAKTILAR”

Galip Ensarioğlu, Şırnak'taki görüntünün seçimlere 25 gün kala Ak Parti'yi hedefe koyup bunun siyasetinin yapılmasını da asla kabul etmeyeceklerini ifade ederek, "Onu derseniz geçen hafta Silvan'da kepçenin içerisinde Diyarbakır Çermik'li polisi roketatar ile öldürenler daha sonra benzin döküp defalarca yaktılar ve Çermik'li hemşerimiz bir avuç küle dönüştü.

  Ölmüştü roketle ölmüştü, çekim yapılıyordu bu çekimler elimizde bunu yayınlayamayız. Defalarca benzin görütülüp üzerine dökülüyor ve tekrar tekrar yakılıyor. Yani kalkıp kim kime insanlık dersi verecek. Her türlüsünü reddediyor ve lanetliyoruz. Gerek Varto'da öldürülen PKK'lının çıplak bedeninin teşhir edilmesi, gerekse Şırnak'ta öldürülen şahsın iple çekilmesi kabul edilebilir değil, hepsi hakkında soruşturma başlatıldı, bunların takipçisiyiz. Hiç bir şekilde müsamaha edilemez. Çünkü, bundan en büyük zararı da bugün iktidarda olan parti Ak Parti görecektir. Buna müsade etmeyiz" diye konuştu.

"ANLAMSIZ KAVGA"

Ensarioğlu, seçim öncesi çatışmalı ortamın bitmesi için bir ateşkes veya eylemsizlik ihtimalinin olup olmadığı ve çözüm süreci konusundaki soru üzerine şunları söyledi: "Ak Parti, hem sivil, demokratik çoğulcu ve eşitlikçi bir Anayasa vaadinde bulundu bu seçimde, hem de çözüm süreci Ak Parti var olduğu sürece var olacağını iddia etti. Bu bizim çözüm süreci konusundaki kararlılığımızdır. Başkaları gibi, 'bitti, bitiyor, bitirdik' demedik. Eylemsizliği de bozan bellidir. Savaşı, ölümü, kavgayı başlatan bellidir. Burada yeni başlayan bir eylemsizliğin başlaması, bu sürdürülebilir bir durum değil.

Çünkü, bu insanlar anlamsız bir kavganın kurbanıdır. Boş yere bin küsür insan boş yere öldü ve boş yere ölüyor şu anda. Hiç bir amacı yok, Bu ölümleri hiç kimse bu halka anlatamaz. Bu Kürt'ün ve Türk'ün kavgası değil. Bu Türkiye'de yaşayan hiç kimsenin kavgası ve savaşı değil. Bu insanlar boş yere ölüyor, bunun sürdürülebilmesi mümkün değil, mutlaka seçimden sonra makul bir çözüm bulunacaktır. Ama eylemsizlik kararı verip te eyleme hazırlanma şeklinde de hoş görülemez. Yani 2 yıldır çözüm süreci varken bizler barışı inşa etmeye çalışırken, birileri savaşa hazırlanıyormuş. Bombaları yollarının altına 1 yıl önce 2 yıl önce döşeyerek ağır silahları şehirlere doldurarak, örgütlenerek savaşın hazırlığını yapmışlar.

Ağzından barış düşmeyenler meğer savaşın hazırlığını yapmış. Demokrasi, demokrasi diyenler yüzde 97 oy aldıkları Lice'de yüzde 3'e tahammül edememişler. Bize oy veren o yüzde 3'e de köy köy gezip ceza kesmişler. Bize selam verenlere ceza kesmişler. Yüzde 82 oy aldıkları Cizre'yi yaşanmaz hale getirmişler. Yani kusura bakmasın kimse 1 Kasım'da da bunun cevabı verilir."

Yorum Yaz

  893143

-