19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

Kemal Çiftçi

KORONAVİRÜS VE DÜNYA MANZARASI

Kemal Çiftçi

Şu anda herkesin gündeminde koronavirüs var. Dünya çapında olağanüstü hal ilan edildi. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı bile var.

Elbette korkutucu bir hastalık söz konusu. Tabii gerekli tedbirleri almakta fayda var. Ancak meseleye global pencereden bakınca farklı bir manzara ortaya çıkıyor. Dünyanın tamamında koronadan dolayı hayatını kaybeden insanların sayısı şu anda 8.000 civarında. Oysa rutin olarak her gün zaten 104 bin civarında insan ölüyor. Yani koronadan ölenlerin sayısı bu rakamın sadece binde 1'i civarında. Her gün sigaradan dolayı 13 bin, alkolden dolayı ise 7 bin kişi ölüyor. Bu yönüyle bakıldığında ortada panikleyecek bir durum yok. Ama her şeye rağmen salgın özelliğinden dolayı dikkatli olmak ve koruyucu önlemleri almak da gerekiyor. Aslında Tıbb-i Nebeviye göre yaşarsak problem kalmayacak. Çünkü orada her türlü önleyici tedbir var.

Şimdi bir de madalyonun öteki yüzüne bakalım. Yani bu virüs olmadan da aslında alarm zilleri çoktan çalmış durumda. Son üç ayda yok edilen orman miktarı 1 milyon hektar. Aynı zaman zarfında erozyon yüzünden kaybedilen toprak 1,5 milyon hektar ve çölleşen arazi miktarı ise 2,5 milyon hektar.

Silah sanayine her gün 3 milyar dolar para harcanıyor. Bir mukayese olsun diye sağlık ve eğitime harcanan rakamları verelim: Sağlığa harcanan 9 milyar dolar, eğitime harcanan ise 6 milyar dolar.

Yeterli beslenme imkânından mahrum insan sayısı 841 milyon. Sadece bugün 20 bin insan açlıktan öldü. 800 milyondan fazla insan içmek için temiz su bulamıyor.

Öte yandan aşırı kilolu insan sayısı 1.6 milyar. Ayrıca 750 milyon obez var. Sadece ABD'de obeziteye bağlı hastalıkları tedavi etmek için her gün 300 milyon dolar harcanıyor.

Elbette savaşlar yüzünden ölen, yerinden yurdundan edilen insanları unutmamak lazım. Böyle bir dünyada hiçbir şey yok muş gibi yaşamak normal bir durum mu?

Bazen şer gibi görünen şeylerde hayır vardır. Kralın çıplak olduğunu gördük. Bu felaket bir dünya çapında bir uyanışa zemin hazırlayabilirse, daha huzurlu bir dünyada yaşama imkânı bulabiliriz belki de.

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  789549

-