26 EKİM 2020 PAZARTESİ

KRAL'A OPERASYON

Hac'da yaşanan yüksek ölümlü iki hadisenin Kral Selman'a yönelik bir itibar suikastı olduğu ileri sürüldü. Türkiye'nin bölgesel ve küresel etkinliğini azaltmak için PKK yeniden devreye sokuldu.  Arabistan'ın değişen politikalarını baskılamak için de Kral itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Aşırı derece agresif politikalar izleyen Almanya ise Volkswagen skandalı ile kıskaca alındı.


KRAL'A OPERASYON

Yeni Söz / Özel Haber

Kral Selman'ın Mısır firavunu Sisi'ye desteği çekmesi, HAMAS başta olmak üzere İhvan liderleriyle görüşmesi, Türkiye ile yakın ilişkiler kurması ve Rusya ve batının Suriye politikalarına itiraz etmesi gözden düşmesine yol açtı.

Gelişmelerin ardından İran, Mısır ve Avrupa medyası Kral'ı yıpratıcı haberlere hız verdi. Batı medyası hanedan mensuplarından batı yanlısı bir prensin Kral Selman'ın görevden alınması için aile üyelerine mektup yazdığını ileri sürdü.

HAC'DA YAŞANAN KOMPLOMUYDU?

11 Eylül günü Mescid-i Haram'da meydana gelen asansör faciası ile Mina'daki yüksek ölümlü hadisenin Kral Selman'ın otoritesini sarsmak üzere planladığı ileri sürülüyor. Kurban Bayramı'nın ilk günü Mina'da yaşanan izdihamda Suud'un gerilim yaşadığı İran'dan 218, Mısır'dan ise 138 kişinin vefat etmesinin tesadüf olup olmadığı da ayrı bir tartışma konusu.

KRAL'DAN RAHATSIZLAR

Mısır'ın İran'la gelişen ilişkilerinden rahatsız olan Suudi liderliğindeki Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Türkiye'ye ile yakın işbirliği kararı aldı. Suudi Kralı Selman ise Tunus'un En Nahda Partisi'nin lideri Raşid Gannuşi, Yemen'in Islah Partisi'nin Abd al-Majid Zindanı ve Ürdün'ün Müslüman Kardeşler Hammam Said ve HAMAS lideri Halid Meşal ile güçlü ilişkiler kurmaya çalışıyor. Bu bağlamda Halid Meşal Riyad'a davet edilerek ikili görüşmeler yapılmıştı. 

İran'a karşı Sünni blok olarak yorumlanan gelişme ve Kral Selman'ın İhvan kökenli siyasetçilerle teması, İsrail, İran, Mısır ve pek çok batı ülkesini rahatsız etti. Batı ve çevre ülkelerin yanı sıra gelişmelerden Suudi Hanedanı içinde de rahatsızlık yaşandığı kaydediliyor.

HANEDANA 'KRALI AZLEDELİM' MEKTUBU

Batı ve İran medyasında Kral Selman ve hanedan aleyhine sürekli haberler çıkıyor. Bunun yanı sıra The Guardian Suud ailesinden bir prensin, hanedan büyüklerine Kral Selman'ın ülkeyi iyi yönetemediği bu nedenle azledilmesi gerektiği yönünde bir mektup gönderdiğini yazdı.

Gazeteye konuştuğu iddia edilen prensin bu çıkışın Hamas ile kurulan temas ve Mina ile vinç facialarının ardından gelmesi, batının da Kral'a yönelik operasyonun bir parçası olduğu iddialarına yol açtı.  

HER OLUMSUZLUK KRAL'A FATURA EDİLİYOR

The Guardian'a konuşan ancak güvenlik gerekçesiyle adının açıklanmasını istemediği iddia edilen meçhul prens, son dönemlerde düşen petrol fiyatlarından, Yemen saldırılarına ve Mina'daki izdihama kadar gelişen pek çok hadiseden kralın sorumlu olduğunu söylediği kaydedildi.

Ülkenin kurucusu Abdulaziz Bin Suud'un torunu olduğu belirtilen batı yanlısı meçhul prensin bu ayın başlarında kralın azledilmesi için aileye iki mektup yazdığı belirtiliyor. Haberde prensin Ocak ayında krallığa gelen Selman'ın iyi bir yönetici olmadığını söylediği iddia edildi.

MISIR'A DESTEĞİ GERİ Mİ ÇEKTİ?

Batı ve özelliklede Suud liderliğindeki körfez sermayesinin desteği ile Mısır'da General Sisi 2013'de askeri darbe yapmıştı. Kral Abdullah'ın ölümünden sonra iktidara gelen kardeşi Kral Selman'ın Sisi'nin Rusya, İran ve Suriye ile ilişkileri nedeniyle iki ülke arasında soğuk rüzgârlar esmeye başladı.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Suudi Dışişleri Bakanı Adel Cübeyr'in de aralarında bulunduğu bir heyetle birlikte 30 Temmuz'da Kahire'ye sürpriz bir ziyarette bulunduğu ortaya çıktı. Her iki devletinde inkâr ettiği ziyarette Kral Selman sonrasında Mısır ve Suud arasındaki gerilim masaya yatırıldı. Uluslararası gözlemciler gizli ziyareti yeni Suudi iktidarının Sisi'ye verdiği desteği çekmesinin ardından gelmesinin önemine dikkat çekiyorlar. 

Bazı gözlemciler iki ülke arasındaki yük tansiyon ve bölgesel konularda anlaşmazlıkların Selman'ın kral olması ile başladığını belirtiyorlar.

SİSİ TETİKÇİLERİ KRAL'I ELEŞTİRİYOR

Suudi Arabistan'ın eski Kralı Abdullah'ın darbeci Sisi'ye sunduğu ekonomik ve siyasi desteği Kral'ı Selman'ın da sunmaması işgalci Sisi rejimini rahatsız etti. Bu nedenle de Mısır'da resim yanlısı gazetelerde her gün Suudi politikaları ve Kral Selman'a yönelik sert eleştiri ve saldırılar yer alıyor. Mısır, anti-Suud ya da anti-Selman olarak da nitelenen eleştirilerine rağmen Yemen'de sürmekte olan savaşta ise Suudi safında operasyonlara katılıyor.

Halid-MeSalMISIR-İRAN İLİŞKİLERİ GELİŞİYOR

İran rejimi, Sisi'nin Mursi yönetimine yönelik darbesi ve İhvan-ı Müslimin'in liderleri ve teşkilatlarına yönelik ağır zulmü konusunda sessiz kalmıştı. P5+1 ülkeleri arasında yürütülen müzakereler sonrasında İran'la varılan anlaşma çerçevesinde Mısır-İran ilişkilerinin de geliştiği gözleniyor. Bu kapsamda Mısır, İran'dan petrol ithalatına hazırlanıyor. Mısır'ın İran'la girdiği yeni ilişki Suudi yönetimini de rahatsız etti.

HAMAS'LA TEMAS BATIYI KIZDIRDI

Suudi Arabistan Kralı Selman'ın HAMAS liderleri ile iletişime geçmesini yorumlayan Siyonist New York Times, haberinde HAMAS ile DAEŞ aynı gibi göstermeye kalkıştı. HAMAS, Siyonist işgale karşı kendi topraklarını savunan legal bir siyasi parti olmasına karşın, DAEŞ ise 2006 yılında Irak'ın işgaline karşı yükselen direnişi kırmak için CIA ve MI6 tarafından kurulmuş, Müslümanların itibarını sarsan bir terör örgütü olduğunu bilen batılılar, buna rağmen HAMAS ile kurduğu ilişki üzerinden Kral Selman'ı sıkıştırmak istiyor.

SİSİ, SUUD'A RAĞMEN ‘RUSYA' DEDİ

Suudi Arabistan Suriye'de Esed rejimine karşı muhalifleri desteklerken, darbeci Mısır yönetimi Suud'a rağmen Rusya'nın yanında yer aldı. El Arabiya televizyonuna açıklama yapan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Putin'den çok Putincilik yaparak Rusya'nın Suriye topraklarındaki operasyonunun "DAEŞ hedeflerini bombalamak" olduğunu iddia etti. Şükri, "Operasyonların terörün bitirilmesi ve tamamen kuşatılmasına yardımcı olacağını" söyledi.

Mısır'ın Suriye ile ilgili söz konusu tutumunun Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerini olumsuz etkileyeceği öngörülüyor. Yemen konusunda aynı çizgi de yer alan Kahire ve Riyad arasında Esed konusundaki görüş ayrılığı, yeni gelişme ile had safhaya çıktığı gözlendi.

kral-selman-erdogan

SELMAN ŞAŞIRTTI

İslam Dünyası'nın dört önemli ülkesinden biri olan Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi Suudi Aramco'nun eski başkan yardımcısı Sadad el-Hüseyni bir röportajında ​"Kralın değişmesi sadece bir sonuç. Var olan politikaları tersine çevirmek pek mümkün değildir" demişti. Ancak Kral Selman beklentilerin aksine politikaları değiştirmekte kararlı çıktı.

DÜNYA PETROLE MUHTAÇ

Suudi Arabistan en büyük geliri petrolden elden ediyor. Uluslararası Para Fonu IMF'in verilerine göre, Suudi Arabistan ve müttefiki Körfez ülkelerinin gelirleri, yıl 300 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.

KRAL SELMAN'A KRAL FAYSAL MUAMELESİ

Arap gözlemciler ise Kral'a Selman'ın ablukaya alınmaya çalıştığını yazıyorlar. Batı ve bölgedeki kukla yönetimlerin Kral Faysal'a yapılanları Kral Selman'a da yapmak istediği ileri sürülüyor.

26-mart-1975-Milliyet-Faysal

PTROL KRİZİ VE KRAL FAZSAL'IN İNFAZI

İsrail'in Suriye ve Mısır'a yönelik Yom Kippur Savaşı'nda ABD'nin İsrail Ordusuna destek vermesi ve ABD Başkanı Richard Nixon İsrail'e 2,2 milyar dolar mertebesinde acil yardım paketi hazırlaması üzerine Suudi Arabistan Kralı Faysal 15 Ekim 1973'de Petrol Ambargosu başlattı. 1973 Petrol Krizi olarak nitelenen gelişme batıyı kızdırdı. Dönemin şahinleri Kral Faysal'a yönelik operasyon için Henry Kissinger ile George Bush liderliğinde bir ekibi görevlendirildiği ortaya çıkmıştı.

Ambargo Avrupa ve Japonya'nın da İsrail'e destek vermesi üzerine onları da kapsayacak şekilde genişletilmişti. Bununla da kalmayarak Körfez ülkeleri tek taraflı olarak petrol üretimini kısarak petrol fiyatlarını tavan yaptırdı. Gelişmeler gelişmiş ülkelerde ekonomik sorunlara neden oldu. Batı borsaları çöktü.

Petrol ambargosuna Kral Faysal'ın Kudüs'ü kurtarmaya dönük adımları da eklenince infaz edilmesine yol açtı.

KEMAL ÖZER ANALİZ: MİLLİ KRALA OPERASYON

  1. Kral selman bağımsız olduğu için onu da erdoğan gibi,raşit gannuşi gibi rahat bırakmak istemiyorlar...allah c.c.iki yüzlü batı ve yerli batılılıların hezimetini hızlandırır umarım....suriyedeki muhalifler de bağimsız olarak hür bir şekilde mücadele ettikleri için,dünya güçleri onlra bırakın yardım etmeyi onlara darbe üzerine darbe indiriyorlar...suriyenin iki ye bölünmesi şuan en mantıklı maslahat olarak görünüyor.mühalifler bölgelerini yönetebilirler PYD Ve İŞİD i de ortadan kaldırma gücüne sahiptir...bu plan acilen uygulanmalı....yoksa daha kötü şeylerle karşilaşılabilir......

Yorum Yaz

  382149

-