KUDÜS VE ARAKAN’DA ‘GÜNDEM DIŞI’ ZULÜM


KUDÜS VE ARAKAN’DA ‘GÜNDEM DIŞI’ ZULÜM

Yeni Söz Haber Merkezi

 Dünya kamuoyu ABD'nin bir gün Rusya, bir gün İran, bir gün Avrupa Birliği, bir gün Kuzey Kore bugünlerde ise Çin ile arasında tırmanan gerilim ile oyalanırken; Siyonistlerin işgal altındaki Filistin topraklarını Yahudileştirme politikasına hız verdiği ortaya çıktı. Dünya gündeminden tümüyle düşen Arakan‘da ise Budistler, Müslümanlara yönelik vahşi katliamını artırdı. Hiçbir ahlakî ve insanî değeri olmayan İsrail, Filistinli gençleri katledip, ailelerinin evlerini yıkıyor veya evlerinden sürüyor. Arakan'da ise Müslümanlar, Budistler tarafından kaçırılıp ormanlarda katledilen aile mensuplarını bulmaya çalışıyor.

ÇİN'DEN ABD'YE UYARI

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile Çin'in başkenti Pekin'de görüşen Çin Merkez Askeri Komisyon Başkan Yardımcısı Fan General Çanglong; “ABD'nin Tayvan, Güney Çin Denizi, Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) konularındaki yanlış hareketleri, ilişkilerimizi olumsuz etkiler” uyarısında bulundu. Askeri yöntemin seçenek olamayacağını savunan General Fan, “Diyalog ve müzakere yapılmalı. ABD ile daha fazla işbirliği yapmayı umuyoruz” dedi. Dunford da işbirliğini derinleştirme arzusunda olduklarını iletti.

ABD: ÇİN İLE SAVAŞTAYIZ

Başkanlık koltuğuna oturduğundan beri Çin'i “manipülasyonun büyük şampiyonu” diye suçlayan Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Çin'in Amerika'dan fikri mülkiyet hırsızlığı yapıp yapmadığını inceleme talimatı vermiş, “Bu büyük bir adım ve daha başlangıç” diye de eklemişti. Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon da, “Çin ile ekonomik savaştayız. Delice bu konuya odaklanmalıyız. 25 veya 30 yıl sonra birimiz egemen olacağız. Eğer biz şu anda gittiğimiz yolda ilerlemeye, kaybetmeye devam edersek, 25-30 yıl sonra egemen olan onlar olacak” dedi.

YAHUDİLEŞTİRME POLİTİKASI TAM GAZ

Kudüs'te Siyonistlerin Yahudileştirme politikasına maruz kalan en önemli bölge konumundaki Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki 500 nüfuslu 73 Filistinli ailenin tamamı tahliye edilme tehlikesi altında. Doğu Kudüs ile Batı Kudüs'ü ayıran yolun kenarında bulunan ve Mescid-i Aksa'ya yürüme mesafesindeki mahallede, işgalci İsrail “gaiplik yasası ve toprakların Yahudi sahipleri olduğu” yalanıyla Filistinli aileleri birer birer evlerinden çıkarıyor.

FİLİSTİNLİ AİLE DİRENİYOR

Siyonistler son olarak 6 Filistinli aileye birkaç gün içinde evden çıkmaları için ihtar gönderdi. 8 ailenin evi ise yeni Yahudi konut projesi için yıkım tehdidiyle karşı karşıya. Evini tahliye etmeye zorlanan Şemasne ailesi mensubu Muhammed Eyüp Şemasne, “Halkımızın evimizin İsrail tarafından boşaltılmasını engellemesi için uğraşıyoruz. Çünkü bizim bu evden çıkmamız, mahalledeki diğer evlerin de boşaltılmasının önünü açacak” diyor.

‘BU TOPRAKLAR OSMANLI'YA BAĞLI VAKFA AİT'

Şemasne Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki toprakların Osmanlı Devleti'ne bağlı İslami Vakıflar İdaresi'ne ait olduğunu hatırlatan Şemasne, İsrail mahkemelerinin toprakların Yahudilerin mülkü olduğu iddiasına şu cevabı veriyor: “Buralar vakıf toprağıdır, Müslümanlarındır. Bu tartışma götürmez bir gerçektir. Burası 1893 yılında Osmanlı Devleti'ne bağlı İslami Vakıflar İdaresi tarafından çok amaçlı kullanılmak üzere Umm Harun isimli Yahudi bir kadına 99 yıllığına kiraya veriliyor. Şuna dikkat etmek gerek, bu topraklar kiraya veriliyor vakfedilmiyor. Tabii İsrail makamları bu hakikati göz ardı ederek Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin tüm çabalarını ve kanıtlarını reddederek buranın Yahudilerin olduğu iddia ediyor.”

ARAKAN'DA KATLİAM YENİDEN BAŞLADI

2016'da Budistlerin Müslümanları vahşice katletmesi nedeniyle dünya gündemine oturan ve uluslararası müdahalenin dahi konuşulduğu Arakan'da ise, bir müddet oluşan sessizlikten sonra katliamlar yeniden başladı. Son bir ay içinde Myanmar hükümetinin desteklediği Budistlerin önce kaçırıp, ardından keserek infaz ettiği Müslümanların fotoğrafları medyaya yansırken, her gün onlarca cesedin bulunduğu ormanlık alanlarda Arakanlılar çaresizce kaçırılan akrabalarını, kardeşlerini ve komşularını arıyor.

FİLİSTİNLİ AİLENİN EVİNİ YIKTILAR

İsrail güçlerine saldırdığı iddiasıyla Adil Ankuş ve Filistinli 2 genç, 16 Haziran'da işgal altındaki Doğu Kudüs'te şehid edilmişti. Ankuş'la beraber şehid olan Usame Ata ve Bera İbrahim Salih'in ailesine ait evler geçen hafta İsrail ordusunca yıkılmıştı. Ramallah yakınlarındaki Deyr Ebu Meşal Belediye Başkanı İmad Zehran, İsrail askerlerinin Ankuş'un ailesinin evini de kimyasal madde pompalayarak kapattığı ve evin üst katını patlayıcılarla yıktığını bildirdi.

HUKUK FİLİSTİN'DEN YANA

Uluslararası hukukun çok net ve her yönü ile Filistin'i desteklediğinin altını çözen Princeton Üniversitesi Emekli Öğretim Görevlisi ve Uluslararası Hukuk Profesörü Richard A. Falk, İstanbul'da düzenlenen Filistin, Ayrımcılık ve Gelecek isimli bir konferansta, “İsrail'in Kudüs'ü işgal etmesi, Filistin şehirlerinin suyunu kesmesi, yasa dışı yerleşime devam etmesi, aşırı güç kullanması tamamen uluslararası hukuka aykırı. Bu konuda çok net bir şey var o da İsrail'in tüm bu yasa dışı eylemlerine hukuki müdahalenin önü açık” dedi.

 

manset 2

manset 4

manset 3

 

 

  1. Türkiyede bir turist öldürülünce yürüyüşe geçenler bu ölümlere neden sessiz? Yeterli bilincin oluşması için bu konuda daha fazla bilgilenmeye mi ihtiyacımız var? Ağaç için...park İçin....türkiyede öldürülen turist için....hayvan hakları için....su için....adalet için sokaklara dökülenler.... bu insanlar ın yaşam hakkı için adalet adaletin en ehemmiyetli olanı....neden sokağa dökülmüyor? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?.....

Yorum Yaz

  543684

-